Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանը կմնա կալանավորված, գրավի միջնորդությունը մերժվեց 09/10/2021 15:41 | ԼՐԱՀՈՍ
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ Գնել Գասպարյանի նախագահությամբ, մերժեց Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանի կալանավորումը գրավով փոխարինելու մասին պաշտպանների միջնորդությունը ։
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Գնել Գասպարյանի նախագահությամբ, այսօր կայացել է Առուշ Առուշանյանի և Լուսինե Ավետյանի գործով առաջին դատական նիստը։ Գործի՝ դատաքննության նախապատրաստման փուլում դատարանը քննարկել է Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանի խափանման միջոցի փոփոխման հարցը։
Մասնավորապես, պաշտպանության կողմը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ Առուշանյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը գրավով փոխարինելու վերաբերյալ։
Դատարան ներկայացված միջնորդության հիմքում դրվել է այն հանգամանքը, որ մինչդատական վարույթն ավարտվել է, փաստացի դատավարական մեկ փուլ արդեն ավարտված է և այն քննությանը խոչընդոտելու հավանականությունը, որը մինչդատական վարույթում դատարաններն արձանագրել են, ըստ պաշտպանության կողմի, նվազման աստիճան ունի, քանի որ քրեական գործով արդեն հարցաքննվել են բոլոր վկաները։ Պաշտպանության կողմի դիտարկմամբ՝ ՄԻԵԴ որոշումների համաձայն՝ քննությանը խոչընդոտելու հիմքը նվազում է այնքանով, որքանով դատավարական ինչ-որ փուլ ավարտվում է։
Փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ընդգծեց, որ որևէ վկայի վրա ազդեցություն գործադրելու տրամաբանություն, նպատակ չկա, որովհետև փաստացի վկաներից որևէ մեկը մեղադրական բնույթի ցուցմունք չի տալիս։ Ինչ վերաբերում է Լուսինե Ավետյանի ցուցմունքին, ապա Ալեքսանյանը հայտնեց, որ միանշանակ չի կարելի ասել, որ Լուսինե Ավետյանը միայն մեղադրական բնույթի ցուցմունք է տվել, նա նաև արդարացնող բնույթի ցուցմունք է տվել և, ըստ էության, Ավետյանի նկատմամբ ևս ազդեցություն գործադրելու նպատակ և շարժառիթ չկա այնքանով, որքանով նա նաև արդարացնող բնույթի ցուցմունք է տալիս և դատարանը հետագայում պետք է գնահատի այդ ցուցմունքները։
Նշենք, որ Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանը չի մասնակցել միջնորդության քննությանը, քանի որ ունի առողջական խնդիրներ և դժվարությամբ է հաղթահարում Երևան-Գորիս ճանապարհը։
Հիշեցնենք, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ավարտից հետո հարուցվել էր քրեական գործ՝ «Հայաստան» դաշինքի օգտին քվեարկելու համար ընտրակաշառք տալու վերաբերյալ, ընդ որում, ըստ ՀՔԾ-ի, որպես ընտրակաշառք է ներկայացվել դրամական աջակցությունը։ Քրեական գործի շրջանակներում նախ՝ հուլիսի 5-ին ձերբակալվել էր Գորիս համայնքի Քարահունջ բնակավայրի վարչական ղեկավար Լուսինե Ավետյանը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 4-րդ կետերով, 149.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, 154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 154.2-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված արարք կատարելու հատկանիշներով, ապա կալանավորվել, իսկ օրեր անց՝ դատախազի որոշմամբ գրավի դիմաց ազատ արձակվել։ Ընդ որում՝ մամուլում շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն՝ Լուսինե Ավետյանը գործարքի է գնացել իրավապահ մարմինների հետ՝ ցուցմունք տալով Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանի դեմ, ինչի դիմաց ազատ է արձակվել։ Ավելին՝ Առուշանյանի դեմ ցուցմունք տալուց հետո Ավետյանի ազգականներից մեկն աշխատանքի է անցել դատախազությունում։ Ավետյանի ցուցմունքի հիման վրա Առուշ Առուշանյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 35-154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետի, 38-149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետի և 38-154.2-րդ հոդվածի 3-րդ մասի (քվեարկության գաղտնիությունը խախտելը, ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելը) հատկանիշներով։ Առուշ Առուշանյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։ Քրեական գործով նախաքննությունն ավարտվել է, գործն այժմ գտնվում է Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գնել Գասպարյանի վարույթում։

Суд в Армении оставил под стражей мэра Гориса Аруша Арушаняна 09/10/2021   16:47  |  Лента новостей
Суд общей юрисдикции Сюникской области Армении под председательством Гнела Гаспаряна отклонил ходатайство защиты об изменении главе общины Горис Арушу Арушаняну меры пресечения с заключения под стражу на залог.
Как стало известно “ФактИнфо”, сегодня в суде общей юрисдикции Сюникской области состоялось первое заседание суда по делу Аруша Арушаняна и Лусине Аветян. На этапе подготовки к судебному разбирательству суд рассмотрел вопрос об изменении меры пресечения Арушаняну.
В частности, сторона защиты подала в суд ходатайство о замене меры пресечения с заключения под стражу на залог.
В основу поданного в суд ходатайства легло завершение досудебного производства; фактически один этап судебного разбирательства уже пройден, и вероятность воспрепятствования следствию, которую констатировали суды в ходе досудебного производства, согласно стороне защиты, минимальна, так как по уголовному делу уже были допрошены все свидетели. По мнению стороны защиты, согласно решениям ЕСПЧ, оснований для воспрепятствования расследованию становится меньше по мере завершения какой-либо стадии разбирательства.
Как подчеркнул в беседе с “ФактИнфо” адвокат Эрик Алексанян, нет никакой логики в оказании воздействия на кого-либо из свидетелей, и цели нет, так как   никто из свидетелей, фактически не дал показаний обвинительного характера. Что касается показаний Лусине Аветян, то Алексанян сообщил, что нельзя однозначно утверждать, что Лусине Аветян дала только показания обвинительного характера. Она также дала оправдывающие показания.
По сути, нет повода и мотива для оказания воздействия и на Аветян, постольку, поскольку она дает и показания оправдательного характера, и суду впоследствии придется оценить и эти показания.
Отметим, что глава общины Горис Аруш Арушанян не участвовал в рассмотрении ходатайства по состоянию здоровья.
Напомним, после завершения внеочередных парламентских выборов было возбуждено уголовное дело о даче взятки избирателям  для голосования в пользу блока “Армения”, причем, согласно ССС, под видом взятки была представлена денежная помощь. В рамках уголовного дела 5 июля сначала была задержана глава общины Караундж Лусине Аветян по подозрению в совершении деяния, предусмотренного пп. 2 и 4 ч. ст. 149, п.2 ч. 2 ст. 149.1, ч. 2 ст. 154.2 и ч.3 ст. 154.2 УК РА. Решение о задержании было обжаловано, однако до того, как суд рассмотрел вопрос о правомерности ее задержания, орган, осуществляющий производство, поспешил предъявить обвинение Аветян и обратился в суд с ходатайством о ее аресте, которое было удовлетворено. Спустя несколько дней решением прокурора Аветян заменили меру пресечения с заключения под стражу на залог.
Согласно муссируемым  в прессе сведениям, Лусине Аветян пошла на сделку с правоохранительными органами, дав показания против мэра Гориса Аруша Арушаняна в обмен на освобождение. Более того, после дачи показаний против Арушаняна один из родственников Аветян устроился на работу в прокуратуру.
На основании показания Аветян Арушу Арушаняну было предъявлено обвинение по признакам п.2 ч.4 ст. 35-154.2-, п. 4 ч. 2 ст. 38-149 и ч.3 ст. 38-154.2 УК РА(нарушение тайны голосования, воспрепятствование реализации избирательного права).В отношении него была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Следствие по делу завершено. Дело уже в суде, оно находится в ведении судьи общей юрисдикции Сюникской области Гнела Гаспаряна.