Երևանի թիվ 122 դպրոցի նախկին տնօրեն Մարինե Մալախյանը չի կալանավորվի 09/10/2021   11:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի թիվ 122 դպրոցի նախկին տնօրեն Մարինե Մալախյանը չի կալանավորվի։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Աննա Մաթևոսյանի նախագահությամբ, մերժել է Մալախյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին քննիչի միջնորդությունը։
Միևնույն ժամանակ դատարանը բավարարել է Մալախյանին ձերբակալելու մասին որոշման դեմ բողոքը՝ ոչ իրավաչափ ճանաչելով ձերբակալությունը։ Մալախյանն ազատ է արձակվել հենց դատական նիստերի դահլիճից։ Փաստաբան Լիպարիտ Սիմոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է դատական ակտի եզրափակիչ մասը։
Հիշեցնենք, որ «Փաստերի ստուգման հարթակը» հրապարակել էր աղմկահարույց ձայնագրություն, համաձայն որի՝ դպրոցի ուսուցչուհին դժգոհում է, որ գումար է տվել՝ աշխատանքի ընդունվելու համար։ Նյութերի նախապատրաստման հիման վրա ՀՀ ոստիկանությունում հարուցվել է քրեական գործ։ Ըստ ՀՀ ոստիկանության տարածած պաշտոնական հաղորդագրության՝ Երևանի Ալեքսանդր Բլոկի անվան թիվ 122 հիմնական դպրոցի տնօրենը, նույն դպրոցում որպես դասվար աշխատանքի ընդունելու և այդ կապակցությամբ հայտարարված մրցույթում հաղթող ճանաչելու գործընթացը կազմակերպելու համար, 2019 թվականի օգոստոսին իր աշխատասենյակում ոստիկանություն հրավիրված կնոջից որպես կաշառք պահանջել է 1500 դոլարին համարժեք 716 հազար դրամ, որից 1000 դոլարին համարժեք 478 հազար դրամը կինը տնօրենին է փոխանցել իրենց պայմանավորվածության մասին տեղեկացված, նույն դպրոցի ուսումնական աշխատանքների գծով փոխտնօրենի միջոցով, իսկ 500 դոլարին համարժեք 238 հազար դրամն անձամբ տվել է տնօրենին:

Суд отказал в аресте экс-директора ереванской школы №122 09/10/2021   12:14  |  Лента новостей
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Матевосян отклонил ходатайство следователя об избрании в отношении бывшего директора ереванской школы №122 Марине Малахян.
В то же время суд удовлетворил жалобу на решение о задержании Малахян, признав его неправомерным. Малахян была освобождена прямо в зале суда. Адвокат Липарит Симонян на своей странице в Facebook опубликован заключительную часть судебного акта.
Ранее на сайте "Платформы проверки фактов" была опубликована скандальная аудиозапись, согласно которой учитель указанной школы жалуется, сообщив, что дала деньги за устройство на работу. На основании подготовленных материалов в Полиции было возбуждено уголовное дело. Согласно сообщению Полиции, директор ереванской основной школы №122 им. Александра Блока с целью приема на работу учителя и организации процесса признания ее победителем в конкурсе в 2019 году в своем кабинете потребовала в качестве взятки 1500 долларов, из которых 1 тыс. долларов учительница передала директору через заместителя директора, который был осведомлен об их договоренности, а 500 долларов отдала директору лично.
15:30 09/09/2021  |  Лента новостейСледствие требует арестовать экс-директора ереванской школы №122
11:25 03/02/2020  |  Криминальная хроникаБывшего высокопоставленного полицейского заподозрили во взяточничестве