Հայաստանը հայտնվել է համաճարակային «կարմիր» գոտում. ԱՆ 09/09/2021 15:47 | Կորոնավիրուս
COVID-19-ի տարածման և դեպքերի կտրուկ աճով պայմանավորված` Հայաստանը կրկին հայտնվել է Եվրամիության չափանիշներով համաճարակային վտանգավոր` «կարմիր» գոտում: Սա նշանակում է, որ Հայաստանի քաղաքացիների համար մուտքի սահմանափակումները կարող են խստացվել: Այս մասին տեղեկացանք ՀՀ Առողջապահության նախարարությունից։
Հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկման եվրոպական կենտրոնը (ECDC) համաճարակաբանական իմաստով ապահով երկրների ցանկը թարմացնում է յուրաքանչյուր երկու շաբաթը մեկ` հաշվի առնելով COVID-19-ով պայմանավորված իրավիճակը, գրանցվող նոր դեպքերի ու պատվաստումների թիվը:
Հիշեցնենք, որ դեռ ամռան սկզբին Հայաստանը «կարմիր» գոտուց շարժվում էր դեպի «կանաչ», սակայն ընդամենը մեկ ամսում նոր՝ «Դելտա» շտամի արագ տարածման հետևանքով Հայաստանը համաճարակաբանական տեսանկյունից կրկին համարվում է ոչ ապահով երկիր:

Армения оказалась в “красной” эпидемической зоне ЕС 09/09/2021   16:30  |  Коронавирус
Из-за резкого роста выявленных случаев и распространения COVID-19 Армения снова оказалась в эпидемиологически опасной "красной" зоне по стандартам Евросоюза. Это означает, что ограничения на въезд для граждан Армении могут быть ужесточены. Об этом сообщается на странице Министерства здравоохранения республики.
Европейский центр по контролю и профилактике заболеваний (ECDC) каждые две недели обновляет список эпидемиологически безопасных стран с учетом ситуации с COVID-19, количества новых зарегистрированных случаев и числа вакцинированных.
В ведомстве напомнили, что еще в начале лета Армения двигалась из "красной зоны" по направлению к "зеленой", однако вследствие быстрого распространения нового штамма “Дельта” всего за месяц Армения вновь считается не безопасной с эпидемической точки зрения  страной", - говорится в сообщении.