Գերեվարվածին տվել են 10 վայրկյան՝ ուտելու համար, թքել են սննդի մեջ և ստիպել են այդպես ուտել, սոված թողնելով՝ սնունդը գցել են աղբամանը. Թաթոյան 09/08/2021 11:35 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող թե քաղաքացիական, թե զինվորական անձինք ենթարկվել են խոշտանգումների, այդ թվում՝ հոգեբանական։ Ընդ որում, այն ադրբեջանցիները, որոնք լավ են վերաբերել գերիներին, պատժվել են։ ՀՀ ՄԻՊ-ը ներկայացրել է վերլուծություն, որը վերաբերում է Ադրբեջանի պատասխանատվությանը՝ հայ գերիներին խոշտանգելու և անմարդկային վերաբերմունքի ենթարկելու համար ապացույցների վրա հիմնված։
Թաթոյանը տեղեկացրեց՝ թե քաղաքացիական անձինք, թե զինծառայողները համակարգված ենթարկվել են համակարգային խոշտանգման։ Նրա փոխանցմամբ՝ խոշտանգումները եղել են ինչպես էթնիկ, այնպես էլ՝ կրոնական պատկանելիության հիման վրա։
«Խոսքը վերաբերում է ոչ միայն ֆիզիկական ցավ ու տառապանք, այլև հոգեկան տառապանքներ պատճառելուն։ Ընդ որում հատուկ պատժի են ենթարկվել նաև՝ ըստ փաստերի, այն ադրբեջանական զինծառայողները, բանտի աշխատողները, որոնք փորձել են նույնիսկ մի փոքր լավ վերաբերվել ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց»։
Հայ ռազմագերիների նկատմամբ Ադրբեջանում կիրառված խոշտանգումներից մանրամասներ ներկայացնելով՝ ՀՀ ՄԻՊ֊ը հայտնեց, որ եղել են դեպքեր, երբ ջուր կամ սնունդ տրամադրել են միայն ծեծելուց կամ ստորացնելուց հետո, ուտելիքը գցել են գետնին և ստիպել ուտել գետնից, տևական ժամանակ քաղցած են պահել, ապա գերիների աչքի առաջ սնունդը գցել աղբարկղը կամ 10 վայրկյան ժամանակ են տվել՝ ուտելու համար, ձմռանը ստիպել են գերիներին քնել՝ անգամ մերկ վիճակում՝ կապված ձեռքերով և գետնին, երբեմն դառը ջուր են շփել։ Վիրավորում ստացած զինծառայողներին խոշտանգել են՝ մատը դնելով վերքի վրա, ադրբեջանցիները ստիպել են գերիներին խնդրել, էր իրենց բուժօգնություն ցուցաբերվի։
ՄԻՊ֊ը հայտնեց, որ առանձնապես դաժան են եղել այն հայ ռազմագերիների նկատմամբ, որոնք մասնակցել են Արցախյան առաջին և 2016թ ապրիլյան պատերազմին։
Ամենադաժան վերաբերմունքները եղել են գերեվարման ժամանակ և դրանից անմիջապես հետո, հատկապես հատուկ ծառայությունների կողմից։
«Բազմաթիվ են եղել դեպքերը, երբ գրեթե չի եղել ջուր կամ սնունդ։ Թքել են սննդի մեջ և ստիպել են այդպես ուտել»,- մանրամասնեց Թաթոյանը։

Пытали даже раненых: омбудсмен Армении рассказал о бесчеловечном обращении с армянскими пленными в Азербайджане 09/08/2021   12:34  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Удерживаемые в Азербайджане в плену как гражданские, так и военнослужащие подвергались пыткам, в том числе психологическим. Причем, те азербайджанцы, которые хорошо обращались с пленными, тоже были наказаны. Защитник прав человек(омбудсмен) Армении сегодня представил основанный на доказательствах анализ, который касается ответственности Азербайджана за пытки пленных армян и бесчеловечное обращение.
Татоян сообщил, что как гражданские лица, так и военнослужащие систематически подвергались пыткам. По его данным, пытки учинялись как на почве этнической, так на религиозной принадлежности.
“Речь идет не только о причинении физической боли и мучениях, но и душевных страданий. Причем, согласно фактам, наказанию подвергались и те азербайджанские военнослужащие, работники тюрем, которые пытались чуть лучше обращаться с военнопленными и гражданскими лицами”, - сказал он.
Представляя подробности учиненных в Азербайджане пыток над армянскими пленными, омбудсмен сообщил, что имели место случаи, когда еду и воду давали только после избиений и унижений, еду бросали на пол и заставляли есть с пола, долгое время держали голодными, а затем выбрасывали пищу в мусорный контейнер или же давали 10 секунд на то, чтобы поесть. Зимой им связывали руки и заставляли даже в обнаженном виде спать на замерзшей земле, порой обливали холодной водой. Раненых военнослужащих пытали, надавливая пальцем на рану, заставляли пленных просить их оказать им медпомощь. Омбудсмен сообщил, что особо жестоко они себя вели в отношении тех пленных, которые участвовали в первой Арцахской войне и  Апрельской войне.
Крайняя жестокость была проявлена во время пленения и сразу же после этого, особенно спецслужбами.
“Имели место многочисленные случаи, когда не было воды и еды. Они плевали в пищу и заставляли так есть”, - сообщил Татоян.
17:44 07/09/2021  |  Азербайджанская военная агрессия-2020Останки еще двух армянских военнослужащих обнаружены в районе Варанды - ГСЧС Арцаха