Մնացական Մարտիրոսյանը բավարարեց քննիչի միջնորդությունը. ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը կալանավորվել է 09/08/2021   00:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը, ինչպեսեւ սպասվում էր, բավարարել է ՀՔԾ քննիչի միջնորդությունը ու ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանին կալանավորելու որոշում կայացրել։ Այս մասին «Փաստինֆո»- ի հետ զրույցում հայտնեց փաստաբան Սասուն Ռաֆաելյանը` նշելով, որ դատարանի որոշումն ստանալուց հետո դրա դեմ կներկայացվի վերաքննիչ բողոք:
Հիշեցնենք, որ Աղվան Հովսեփյանը ձերբակալվել է սեպտեմբերի 7-ի առավոտյան՝ 1,5 տարի առաջ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում:
Մոտ 45 տարի իրավապահ կառույցներում ամենաբարձր ղեկավար պաշտոններ զբաղեցրած Աղվան Հովսեփյանին նախաքննական մարմինը չի կարողացել իր ծառայական գործունեության հետ կապված որևէ ապօրինություն մեղսագրել։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեություն ծավալելու, ենթադրյալ փողերի լվացման համար։
Չնայած գործը հարուցվել էր շուրջ 1,5 տարի առաջ, սակայն այդ ընթացքում նախաքննական մարմինը չի կարողացել որեւէ ապացույց գտնել՝ մեղադրանք առաջադրելու համար։ Գործը նոր ընթացք է ստացել ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրություններից հետո, երբ ի հայտ են եկել կասկածելի անցյալ ունեցող երկու անձ ու տվել իշխանությունների համար ցանկալի ցուցմունք, որն էլ դրվել է Ա. Հովսեփյանի մեղադրանքի հիմքում։ Փաստաբանի փոխանցմամբ՝ առաջադրված մեղադրանքները որեւէ աղերս չունեն իրականության ու իրավաբանության հետ եւ Աղվան Հովսեփյանը չի ընդունել առաջադրված մեղադրանքները։
19:05 07/09/2021  |  Դատական ռեպորտաժներԻշխանությունները որոշել են ամեն գնով կալանավորել Աղվան Հովսեփյանին. Քննիչի միջնորդությունը մակագրվել է դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանին
16:10 07/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱղվան Հովսեփյանի ծառայական գործունեության հետ կապված որևէ ապօրինություն գտնել չեն կարողացել, բոլոր պղպջակները արագ պայթելու են. փաստաբան
14:35 07/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱղվան Հովսեփյանին առաջադրված մեղադրանքները իրականության հետ որեւէ աղերս չունեն. Պաշտպանը հանդես կգա հայտարարությամբ
12:43 07/09/2021  |  Քրեական խրոնիկոնՀՀ քննչական կոմիտեի նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել. վերջինս ձերբակալվել է
22:48 06/09/2021  |  Քրեական խրոնիկոնՄանկահասակ երեխային սպանելու համար մորը դատապարտել են 10 տարվա ազատազրկման
20:51 18/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄնացական Մարտիրոսյանը կալանավորեց Գորիսի համայնքապետի տեղակալ Մենուա Հովսեփյանին

Суд в Ереване удовлетворил ходатайство об аресте экс-генпрокурора Армении Агвана Овсепяна 09/08/2021 09:30 | Лента новостей
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Мнацакан Мартиросяна, как и ожидалось, удовлетворил ходатайство следователя Специальной следственной службы, постановив арестовать бывшего генерального прокурора РА, экс-председателя СК Армении Агвана Овсепяна. Об этом "ФактИнфо" сообщил адвокат Сасун Рафаелян, отметив, что после получения решения суда защита обжалует его в Апелляционном суде.
Напомним, Агван Овсепян был задержан 7 сентября утром в рамках уголовного дела, возбужденного полтора года назад.
Агвану Овсепяну, занимавшему на протяжении почти 45 лет самые высокопоставленные руководящие посты в правоохранительных органах, невозможно было вменить беззаконие, связанное с его служебной деятельностью. Ему предъявлено обвинение за занятие незаконной предпринимательской деятельностью, предполагаемое отмывание денег.
Несмотря на то, что дело было заведено около полутора лет назад, однако за этот период орган предварительного следствия не смог найти каких-либо доказательств для предъявления обвинения. Дело обрело новый поворот после внеочередных парламентских выборов, когда появились двое лиц с сомнительным прошлым и дали угодные властям показания, которые и были положены в основу обвинения, предъявленного А. Овсепяну. По словам адвоката, выдвинутое обвинение не имеет ничего общего с реальностью и юриспруденцией. Агван Овсепян отвергает предъявленные обвинения.