ՀՀ քննչական կոմիտեի նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել. վերջինս ձերբակալվել է 09/07/2021 12:43 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ Աղվան Հովսեփյանը, 2004 թվականի մարտի 18-ից մինչև 2013 թվականի սեպտեմբերի 13-ը զբաղեցնելով ՀՀ գլխավոր դատախազի, իսկ 2014 թվականի հուլիսի 18-ից մինչև 2018 թվականի հունիսի 11-ը՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի պաշտոնները, հիշյալ ժամանակահատվածում փաստացի մասնակցել է ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող մի շարք ՍՊ ընկերությունների կառավարմանը, բացի այդ ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով` 190.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք և խարդախության եղանակով կատարել առանձնապես խոշոր չափերով` 800.000.000 ՀՀ դրամ գույքի հափշտակություն: Ա. Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել նաև հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով` ընդհանուր 1.299.404.414 ՀՀ դրամ գույքը (փողերի լվացում) օրինականացնելու համար:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Աղվան Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310-րդ հոդվածով, 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (3 դրվագ): 07.09.2021 թվականին Ա. Հովսեփյանը ձերբակալվել է:
Քրեական գործի շահերից ելնելով` առավել մանրամասն տեղեկատվություն լրացուցիչ կհրապարակվի նախաքննության ընթացքում:

Задержан бывший глава Следственного комитета Армении Агван Овсепян, ему предъявлено обвинение 09/07/2021   13:04  |  Криминальная хроника
Задержан бывший генеральный прокурор РА, экс-председатель Следственного комитета Армении Агван Овсепян. Об этом сообщает пресс-служба Специальной следственной службы.
“По достаточной совокупности доказательств, добытых по уголовному делу, расследуемому в Специальной следственной службе Армении, установлено, что Агван Овсепян, занимая с 18-го марта 2004 года по 13-ое сентября 2013 года должность генерального прокурора Армении, а с 18-го июня 2014 года по 1-ое июня 2018 года пост председателя Следственного комитета РА, в указанный период фактически участвовал в управлении рядом ООО, занимающихся предпринимательской деятельностью”, - говорится в сообщении
Кроме того, как указывается в сообщении, он получил взятку в размере 190.000.000 драмов и путем мошенничества совершил хищение имущества в размере 800.000.000 драмов. А. Овсепяну также предъявлено обвинение  в легализации(отмывание денег)  имущества на сумму 1.299.404.414 драмов преступным путем.
"За совершение вышеуказанных преступных деяний Агвану Овсепяну предъявлено обвинение  по статье 310, пункту 2 части 4 статьи 311, пункту 1 части 3 статьи 178 и пункту 1 части 3 статьи 190(3 эпизода) УК Армении. 7 сентября с.г. А. Овсепян был задержан. Исходя из интересов следствия, более детальная информация будет предоставлена на этапе предварительного расследования", - отмечается в сообщении.
16:14 12/09/2013  |  Актуальная темаАгван Овсепян продолжит свою деятельность в системе правоохранительных органов