Արցախը չի կարող Ադրբեջանի կազմում լինել, անհրաժեշտ է հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորում. Բաբայան 09/07/2021 19:46 | Քաղաքական
Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ քննարկել ենք ամենատարբեր հարցերը, և՛ հակամարտության կարգավորման, և՛ տարածաշրջանային գործընթացների վերաբերյալ։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցի ժամանակ ասաց Արցախի Հանրապետության ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը։
Վերջինս նշեց, որ պատերազմից հետո բազմաթիվ խնդիրներ են առաջացել և իրենց տեսլականն այն է, որ անհրաժեշտ է Արցախի հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորում.
«Մենք խոսել ենք, որ կարևորել ենք Մինսկի խմբի ձևաչափի ներքո հակամարտության կարգավորումը, կարևորել ենք խաղաղապահ առաքելության իրականացումը։ Շեշտվել է, որ Արցախը չի կարող Ադրբեջանի կազմում լինել»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը։
Հարցին՝ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափով բանակցություններին վերադառնալու ուղղությամբ ի՞նչ գործընթաց է իրականացվում, Դավիթ Բաբայանը նկատեց՝ դա բարդ գործընթաց է.
«Դա միայն մեզանից չէ կախված։ Ադրբեջանը, ըստ ամենայնի, տորպեդացնելու է, բայց պետք է աշխատենք, որովհետև առանց լիարժեք ձևաչափի անհնարին է կարգավորել այդ խնդիրը։ Մենք կարծում ենք, որ պետք է բանակցային սեղանի շուրջ, համապարփակ կարգավորվի հարցը»,-հավելեց ԱՀ ԱԳ նախարարը։

Арцах не может быть в составе Азербайджана, необходимо всеобъемлющее урегулирование конфликта – Бабаян 09/08/2021   09:58  |  Политика
С министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном мы обсуждали самые различные вопросы: и урегулирование конфликта, и региональные процессы, заявил в беседе с “ФактИнфо” глава МИД Республики Арцах Давид Бабаян.
Он отметил, что после войны возникло множество проблем, и их видение заключается во всеобъемлющем решении Арцахского вопроса.
“Мы отметил важность урегулирования конфликта под эгидой Минской группы, придали важность миротворческой миссии. Было подчеркнуто, что Арцах не может быть в составе Азербайджана”, - сказал Давид Бабаян.
В ответ на вопрос, какой сейчас процесс ведется для возврата к переговорам в формате сопредседателей Минской группы, Давид Бабаян отметил, что это сложный процесс.
“Это зависит не только от нас. Азербайджан, по всей видимости, будет его торпедировать, но надо работать, потому что без полноценного формата урегулирование этой проблемы не представляется возможным. Мы считаем, что вопрос следует всеобъемлюще решать за столом переговоров”, - добавил глава МИД Арцаха.