Թշնամին կրակել է Թաղավարդի բնակավայրերի ուղղությամբ. վնասվել է բնակիչներից մեկի տունը 09/07/2021   15:14  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Սեպտեմբերի 6-ին՝ ժամը 19:30-ի սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա-Թաղավարդ բնակավայրերի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից ադրբեջանական կողմը կրակել է հայկական դիրքերի և խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱՀ ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
«Արձակված կրակոցների հետևանքով տուժել է Թաղավարդ համայնքի բնակիչներից մեկի տունը։ Տան ուղղությամբ արձակված կրակոցներից 3 գնդակ խոցել են տան պատը, 1 գնդակ՝ ննջասենյակներից մեկի պատուհանը։
Ադրբեջանական կրակոցներից տուժած տանը բնակվում են 6 քաղաքացիական անձինք, որոնցից մեկը՝ անչափահաս երեխա։
Կեսգիշերն անց ադրբեջանական կողմը շարունակել է կրակոցները, որոնց հետևանքով տուժածներ և նյութական վնաս չի արձանագրվել։
Դեպքի վերաբերյալ տեղեկացվել են ռուս խաղաղապահներն ու Արցախի իրավապահ մարմինները։
Խաղաղ բնակավայրերի հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերը անմիջական և իրական սպառնալիք են հանդիսանում Արցախի ժողովրդի կյանքի, առողջության և այլ կենսական իրավունքների համար և խաթարում են այդ բնակավայրերում բնակչության բնականոն կյանքն ու գործունեությունը։
Արձանագրվող դեպքերի առթիվ ադրբեջանական կողմը՝ մասնավորապես միջադեպերի հեղինակները, որևէ պատասխանատվության չեն ենթարկվում, ինչը հիմք է հանդիսանում նման դեպքերի կրկնության համար։
Խիստ օրակարգային է հրադադարի խախտման բոլոր դեպքերի առնչությամբ համապարփակ քննությունը, այդ թվում ռուս խաղաղապահների ներգրավվածությամբ»,-գրել է Գեղամ Ստեփանյանը։
18:43 27/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի որոշ համայնքներում բնակչությունը ամբողջությամբ զրկված է կապի հասանելիությունից.Արցախի ՄԻՊ
14:10 10/08/2021  |  ՄեկնաբանությունՄարտունու որոշ բնակավայրերի հարեւանությամբ ադրբեջանական հենակետերի առկայությունը լուրջ խնդիրներ է հարուցում. Արցախի ՄԻՊ
14:25 27/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ՄԻՊ-ը չհայտարարված այցելել է Ստեփանակերտի գիշերօթիկ հաստատություն
21:59 26/07/2021Ադրբեջանի Զինված ուժերի կողմից ծեծի և անմարդկային վերաբերմունքի է ենթարկվել Մաճկալաշեն գյուղի գերեվարված բնակիչը (լուսանկարներ). ԱՀ ՄԻՊ
13:14 08/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ՄԻՊ-ը չհայտարարված այց է կատարել հոգեթմրաբանական դիսպանսեր
14:59 07/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԶոհվել է Արցախի 750 քաղաքացի, 83-ը համարվում է անհետ կորած․ Արցախի ՄԻՊ
13:55 30/06/2021  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանի կողմից իրականացվող հոգեբանական ահաբեկչությունը Արցախի հայերի նկատմամբ էթնիկ զտման համակարգված քաղաքականության բաղադրիչ. ԱՀ ՄԻՊ
22:10 25/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ՄԻՊ-ը հայագիտության մասնագետների հետ քննարկել է հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման վերաբերյալ հարցեր
16:54 22/06/2021  |  ՄեկնաբանությունԱրցախի ՄԻՊ-ը այցելել է Ստեփանակերտի «Վերածննդի» հրապարակում հացադուլ հայտարարած ամուսիններին

ВС Азербайджана обстреляли села в Мартунинском районе Арцаха: пули попали в жилой дом(ФОТО) 09/07/2021 15:41 | Азербайджанская военная агрессия-2020
ВС Азербайджана обстреляли мирные населенные пункты в Мартунинском районе Арцаха. Об этом сообщил омбудсмен Республики Арцах Гегам Степанян на своей странице в Facebook.
"6 сентября около 19:30 с позиций, дислоцированных в направлении сел Кармир Шука-Тагавард Мартунинского района Республики Арцах, азербайджанская сторона обстреляла армянские позиции и мирные населенные пункты. В результате обстрелов пострадал дом одного из жителей общины Тагавард. Три пули пробили стену дома, 1 пуля попала в окно одной из спален", - написал омбудсмен.
Он сообщил, что в доме, пострадавшем от обстрела азербайджанцами, проживают шесть мирных жителей, один из которых несовершеннолетний ребенок. За полночь азербайджанская сторона продолжила стрельбу, о пострадавших и материальном ущербе в результате обстрела не сообщалось. Об инциденте были проинформированы российские миротворцы и правоохранительные органы Арцаха.
"Дислоцированные вблизи мирных населенных пунктов азербайджанские позиции представляют непосредственную и реальную угрозу жизни, здоровью и другим жизненно важным правам народа Арцаха, подрывают привычный уклад жизни и деятельность людей, проживающих в этих населенных пунктах. Азербайджанская сторона, в частности, зачинщики инцидента, не несут ответственности за происходящее, что служит основанием для повторения подобных инцидентов. На повестке дня остро стоит вопрос о всестороннем расследовании всех случаев нарушения режима прекращения огня, в том числе с привлечением российских миротворцев", - написал омбудсмен Арцаха.