16 օր է, ինչ ավագ լեյտենանտը համարվում է անհետ կորած, եւս երկու զինծառայող անհետ կորած է համարվում արդեն 55 օր 09/06/2021 13:48 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
16 օր է, ինչ չի հաջողվում գտնել ՀՀ զինված ուժերի սպա, ավագ լեյտենանտ Արթուր Դավիդյանին։ Որոնողական աշխատանքները շարունակվում են։ «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին Պաշտպանության նախարարությունից։
Հարցին, արդյոք ադրբեջանական կողմից հաստատում ստացել են՝ սպայի, թշնամու կողմում գտնվելու մասին, ՊՆ-ից հայտնեցին, որ ոչ մի տեղեկություն չկա։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 23-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարեց, որ օգոստոսի 22-ին՝ ժամը 21։00-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի զինծառայող Արթուր Բորիսի Դավիդյանը, առանց վերադաս հրամանատարության թույլտվության դուրս է եկել մշտական տեղակայման վայրից, ինչից հետո որոշ ժամանակ անց նրա հետ կապը կորել է։
Նախնական տեղեկություններով, ավագ լեյտենանտ Դավիդյանը, վատ տեսանելիության պայմաններում մոլորվել է տեղանքում և հայտնվել ադրբեջանական կողմում։ Անմիջապես մեկնարկել են որոնողա-փրկարարական աշխատանքներ, ռուսական կողմի միջնորդությամբ քայլեր են ձեռնարկվում զինծառայողի՝ ադրբեջանական կողմում հայտնվելը հաստատելու ուղղությամբ։ Առ այս պահը սպային գտնել չի հաջողվել։
Նույնպիսի անհասկանալի ճակատագրի են արժանացել նաեւ Սյունիքից անհետ կորած համարվող եւս երկու զինծառայող։ ՀՀ ՊՆ-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ հուլիսի 14-ի լուսադեմին, մառախուղի պայմաններում, ամրակցված զինվորական ավտոմեքենայով ծառայողական պարտականությունները կատարելու ընթացքում կորել է կապը Հայաստանի Հանրապետության հարավ-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված ՀՀ ԶՈՒ N զորամասի զինծառայող Արթուր Նալբանդյանի և վարորդ Արամայիս Տոռոզյանի հետ։ Վերջիններս եղել են անզեն։ 55 օր է, չի հաջողվում հայտնաբերել Սյունիքից անհետ կորած երկու զինծառայողներին։ Արդեն 55 օր է, ինչ նրանց գտնվելու վայրը նույնպես հայտնի չէ։ Պաշտոնական միակ մեկնաբանությունն այն է, որ որոնողական աշխատանքները շարունակվում են։

Уже 16 дней, как не удается найти старшего лейтенанта ВС Армении, еще двух военнослужащих ищут более 50 дней 09/06/2021   14:16  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Уже 16 дней, как не удается найти офицера Вооруженных сил Армении старшего лейтенанта Артура Давидяна; поисковая операция продолжается. Об этом “ФактИнфо” сообщили в министерстве обороны Армении.
В ответ на вопрос, поступило ли подтверждение с азербайджанской стороны о нахождении офицера на вражеской стороне, в МО заявили, что никаких сведений нет.
23 августа Минобороны Армении сообщило, что 22 августа, около 21:00, старший лейтенант одной из частей МО РА Артур Борисович Давидян без разрешения вышестоящего командования покинул место постоянной дислокации. Спустя некоторое время после этого связь с ним была утеряна.
По предварительной информации, старший лейтенант Давидян заблудился на местности в условиях плохой видимости и оказался на азербайджанской стороне. Немедленно были начаты поисково-спасательные операции, при посредничестве российской стороны предпринимаются шаги для подтверждения присутствия военнослужащего на азербайджанской стороне. До сих пор найти офицера не удалось.
Аналогичная участь постигла и двух военнослужащих из Сюника, числящихся пропавшими без вести. Ранее Минобороны Армении сообщило, что на рассвете 14 июля пропала связь с военнослужащим дислоцированной на юго-восточном направлении N-ской воинской части ВС Армении Артуром Налбандяном и водителем Арамаисом Торозяном во время выполнения ими служебных обязанностей на закрепленном за ними военном автомобиле в условиях тумана. Последние были без оружия. Уже 55 дней, как нет вестей и об их местонахождении. Единственный официальный комментарий – "поисковые работы продолжаются".