Ադրբեջանցիները ձեռնոց են նետում Ռուսաստանին. խաղաղապահների վերաբերյալ հայտարարությունները բումերանգի էֆեկտ են ունենալու. փորձագետ 09/06/2021   16:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանը գտնում է, որ 5 տարի հետո ռուս խաղաղապահների գործառույթն Արցախում այլևս նպատակ չի ունենալու, իսկ դա միայն մեկ պարագայում կարող է լինել, երբ Արցախում հայեր այլևս չապրեն: Այսինքն՝ Ադրբեջանը հույս ունի, որ մինչ այդ Արցախում այլևս հայ բնակչություն չի լինի, բայց ի հեճուկս Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության, հայերն ապրում են, այնտեղ, ռուս խաղաղապահները ևս կան: «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց ռազմական փորձագետ Հայկ Նահապետյանը՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի հայտարարությունն առա այն, որ Ղարաբաղ Ադրբեջանի տարածք է, իսկ ռուս խաղաղապահ զորքերն այնտեղ ժամանակավոր են տեղակայվել:
Հայկ Նահապետյանի դիտարկմամբ՝ ադրբեջանցի պաշտոնյայի հայտարարությունը փաստում է, որ ժամկետը լրանալուն պես, Ադրբեջանը պահանջելու է, որ ռուս խաղաղապահ զորքերը դուրս բերվեն Արցախից: Սակայն քիչ հավանական է, որ Ռուսաստանը կկատարի Ադրբեջանի պահանջը, քանի որ, ըստ Նահապետյանի, Ռուսաստանը երկարաժամկետ ծրագրեր ունի Արցախում.
«Վերջերս ՌԴ Կառավարության որոշմամբ՝ Արցախի տարածքում ՌԴ զինված ուժերի այն ներկայացուցիչների համար, որոնք ժամկետային զինծառայողներ չեն և իրենց ծառայությունն անցկացնելու են զորանոցներում, բնակարաններ պետք է կառուցվեն: Սա նշանակում է որ Ռուսաստանն Արցախում երկարաժամկետ և լուրջ ծրագրեր ունի: Այդ շենքերը մեկ օրվա համար չեն կառուցվում»,-ասաց Նահապետյանը և հավելեց, որ ՌԴ ԶՈՒ ներկայությունն ինքնին Ադրբեջանի համար բավականին լուրջ խոչընդոտներ է առաջացնելու՝ Արցախի հայկական մասից հայ բնակչությանը դուրս հանելու, ճնշելու գործում.
«Այս փաստն է, որ հունից հանում Ադրբեջանի ղեկավարությանը, նրանք հասկանում են, որ ՌԴ-ն իր զորքերն այդ տարածքից չի հանելու»,-ասաց Նահապետյանը:
Դիտարկմանը, որ ռուս խաղաղապահների վերաբերյալ նպատակաուղղված հայտարարությունները ադրբեջանցի պաշտոնյաների կողմից վերջին շրջանում հաճախակի են դարձել, փորձագետը նշեց, որ այդ հայտարարությունները որևէ էական ազդեցություն չեն ունենալու ՌԴ ռազմաքաղաքական ղեկավարության որոշումների և եռակողմ համաձայնագրերի կետերի կատարման վրա, քանի որ ՌԴ-ն առաջնորդվում է նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի հայտարարություններով:
Հայկ Նահապետյանի դիտարկմամբ՝ ռուս խաղաղապահներին ուղղված հայտարարություններն առաջին հերթին ներքին սպառման համար են.
«Ադրբեջանում կան ուժեր, որոնք փորձում են տապալել Ալիևի իշխանությունը: Նրանք ժողովրդի մոտ հասարակական կարծիքի ձևավորման համար ունեն բավականին փաստարկված հիմնավորումներ առ այն, որ, այնուամենայնիվ, Ադրբեջանը չի կարողացել Արցախն ամբողջությամբ վերցնել իր վերահսկողության ներքո: Այս հայտարարությունները նաև ներքին լսարանի համար են »,-ասաց Հայկ Նահապետյանը:
Փորձագետը միևնույն ժամանակ նկատեց, որ ռուս խաղաղապահների վերաբերյալ հայտարարություններն աշխատում են Ադրբեջանի դեմ, այն առումով, որ այդ հայտարարությունները ձեռնոց են նետում ՌԴ ղեկավարությանը ՝ակնկալելով ինչ-որ ընթացիկ զիջումներ.
«Այժմ փոխվարչապետների մակարդակով եռակողմ բանակցություններ են ընթանում, ամենայն հավանականությամբ, այս հայտարարություններն Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից ընդունված մարտավարություն է ՝այդ բանակցությունների ընթացքի վրա որոշակի ճնշումներ գործադրելու համար: Սա էական ազդեցություն չի ունենալու ո՛չ բանակցությունների վրա, ո՛չ էլ կնքված համաձայնագրերի վրա, ավելին։ՌԴ ղեկավարությունը սա ընդունելու է Ադրբեջանի կողմից իր վրա ճնշում գործադրելու նպատակով արված հայտարարություն, որը կարող է բումերանգի էֆեկտ թողնել»,-ասաց Հայկ Նահապետյանը:
15:06 06/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵնթակառուցվածքների հարցով այս ընթացքում մատը մատին չենք խփել. ՀՀ-ն զբաղված է բանակով. փորձագետ
12:17 06/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը կրկին կասկածի տակ է դրել ռուս խաղաղապահների ապագան Արցախի տարածքում՝ նշելով, թե ամբողջ Ղարաբաղը Ադրբեջանի տարածքն է
12:59 05/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջին փորձնական թռիչքն է տեղի ունեցել Բաքվից Վարանդա
09:57 01/09/2021  |  ՄամուլԱդրբեջանը Շուշիում լայնածավալ շինարարություն է իրականացնում. «Հրապարակ»
19:26 31/08/2021  |  ՔաղաքականԻշխանությունները խաղաղություն են մուրում մի պետությունից, որը փորձում է հայաթափել երկիրը. փորձագետ
13:49 31/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը 30.000 եվրո կվճարի Արթուր Բադալյանին՝ որպես ոչ նյութական վնասի փոխհատուցում
09:54 31/08/2021  |  ՄամուլԱդրբեջանցիները հոգեբանական ճնշումներ են գործադրում. «Հրապարակ»
10:43 29/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքական ավիաուղիների Բաքու-Ստամբուլ չվերթը առաջին անգամ թռավ Հայաստանի տարածքով. Էդուարդ Հովհաննիսյան

Азербайджанцы бросают перчатку России: заявления о миротворцах возымеют эффект бумеранга - эксперт 09/06/2021   17:53  |  Лента новостей
“Азербайджан считает, что через 5 лет миссия российских миротворцев в Арцахе больше не будет иметь цели, а это может произойти только в одном случае - если в Арцахе не будут проживать армяне. Иными словами, Азербайджан надеется, что до этого в Арцахе больше не будет армянского населения, но вопреки военно-политическому руководству Азербайджана армяне там живут, российские миротворцы тоже присутствуют”, - заявил в беседе с “ФактИнфо” военный эксперт Айк Наапетян, комментируя заявление помощника президента Азербайджана Хикмета Гаджиева о том, "Карабах является территорией Азербайджана и что российские миротворческие силы размещены там временно".
По словам Айка Наапетяна, заявление азербайджанского чиновника свидетельствует о том, что по истечении срока Баку потребует вывода российских миротворческих сил из Арцаха. Однако эксперт считает маловероятным выполнение Россией требования Азербайджана, поскольку, по словам Наапетяна, у РФ  долгосрочные планы в Арцахе.
“Недавним решением правительства РФ на территории Арцаха планируется строительство квартир для тех представителей Вооруженных сил РА, которые не являются срочниками и службу будут нести в казармах. Это означает, что у России долгосрочные и серьезные планы. Эти здания возводятся не на один день”, - сказал Наапетян.
Он отметил, что этот факт выводит из себя руководство Азербайджана, они понимают, что РФ не выведет войска с этой территории.
Что касается участившихся в последнее время целенаправленных заявлений азербайджанских чиновников касательно российских миротворцев, эксперт отметил, что эти высказывания не возымеют какого-либо существенного влияния на решения военно-политического руководства РФ и выполнение пунктов трехстороннего соглашения, так как Россия руководствуется заявлениями от 9 ноября и 11 января.
По мнению Айка Наапетяна, заявления в адрес российских миротворцев в первую очередь предназначены для внутреннего потребления.
“В Азербайджане есть силы, которые пытаются свергнуть власть Алиева. Для формирования общественного мнения у них есть довольно ргументированные доводы  о том, что тем не менее Азербайджан не смог полностью взять Арцах под свой контроль. Эти заявления также и для внутренней аудитории”, - сказал Айк Наапетян.
Эксперт при этом отметил, что заявления, касающиеся российских миротворцев, работают против Азербайджана, в том смысле, что эти заявления бросают перчатку руководству РФ в расчете на какие-то текущие уступки.
“В настоящее время на уровне вице-премьеров идут трехсторонние переговоры. По всей вероятности, эти заявления являются принятой военно-политическим руководством Азербайджана тактикой для оказания определенного давления на ход этих переговоров. Это не возымеет существенного воздействия ни на переговоры, ни на заключенное соглашение тем более. Руководство РФ примет это как заявление, сделанное с целью оказания Азербайджаном давления на него, которое может оставить эффект бумеранга”, - заявил Айк Наапетян.