Արարատ Միրզոյանը և Իգոր Խովաևը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ 09/06/2021   15:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 6-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի նորանշանակ համանախագահ Իգոր Խովաևին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ տեղեկատվության եւ հանրային դիվանագիտության վարչությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ՝ ընդգծելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո խաղաղ գործընթացի վերսկսման կարևորությունը:
Նախարար Միրզոյանը հայկական կողմի աջակցությունն է հայտնել 44-օրյա պատերազմից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության համատեղ հայտարարություններին, որտեղ ընդգծված է հանրահայտ սկզբունքների և տարրերի հիման վրա հակամարտության տևական և կայուն կարգավորման անհրաժեշտությունը։
Արարատ Միրզոյանը շեշտել է առաջնահերթ հումանիտար խնդիրների հասցեագրման հրատապությունը։ Այս համատեքստում ԱԳ նախարարն ընդգծել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների շուտափույթ և անվերապահ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը։
13:34 06/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուս համանախագահը Երևանում հանդիպել է Արարատ Միրզոյանի հետ
11:46 04/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արարատ Միրզոյանին
18:40 03/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է մի շարք դեսպանների
23:35 02/09/2021  |  ՄեկնաբանությունԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղարի մոտ քո բողոքները և խղճահարություն առաջացնելու փորձերն ուղղակի զզվելի են. Համբարյանը՝ Արարատ Միրզոյանին

В МИД Армении сообщили подробности встречи Мирзояна с сопредседателем МГ ОБСЕ от РФ 09/06/2021   15:56  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял новоназначенного российского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Игоря Ховаева. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Собеседники обсудили широкий круг вопросов, связанных с урегулированием нагорно-карабахского конфликта, подчеркнув важность возобновления мирного процесса под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Мирзоян выразил поддержку армянской стороной совместных заявлений сопредседателей Минской группы ОБСЕ после 44-дневной войны, в которых подчеркивается необходимость долгосрочного и стабильного урегулирования конфликта на основе хорошо известных принципов и элементов.
Арарат Мирзоян подчеркнул срочность решения приоритетных гуманитарных вопросов. В этом контексте глава МИД подчеркнул необходимость скорейшего и безоговорочного возвращения на Родину армянских военнопленных и гражданских заложников, удерживаемых в Азербайджане.