Կարմիր շուկայում այսօր մեկ ժամ շարունակ կրակոցներ են լսվել. հակառակորդի նպատակը բնակչության մեջ խուճապ մտցնելն է 09/03/2021   14:50  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Հակառակորդը հերթական անգամ սադրանքների է դիմել Արցախի հատվածում: Կարմիր շուկայում այսօր առավոտյան մեկ ժամ շարունակ կրակոցներ են լսվել, բայց ոչ թիրախավորված:
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում Արցախի ԱԺ պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանն ասաց, որ Կարմիր շուկայի բնակիչների փոխանցմամբ, կրակոցներ եղել են, բայց՝ ոչ գյուղի ուղղությամբ, դրանլք տեւել են մոտ ժամ.
«Ինչպես մենք Ստեփանակերտում ենք ասում՝ Շուշիում կրակել են, դարձել է սովորական, նույնն էլ նրանք:
Այսօր եթե օդային սահմանը նայենք, ամենաշատը 100 մետր հեռավորության վրա ենք սահմանից, դրա համար էլ անընդհատ կրակոցներ են լսվել: Կրակում են այն ուղղություններով, որտեղ բնակչություն չկա, բայց Կարմիր շուկայի բնակիչները փաստում են, որ կրակոցները շատ ուժեղ են լսվել, այնպիսի տպավորություն է եղել, որ հենց գյուղի վրա են կրակում»,-ասաց Մետաքսե Հակոբյանը և ընդգծեց, որ կրակոցների նպատակը բնակչության շրջանում խուճապ մտցնելն է.
«Երեկ օրինակ` իրենց հաջողվել էր խուճապ մտցնել: Կարմիր շուկայի ժողովրդի շրջանում լուրեր էին տարածել, թե իբր ադրբեջանցիներ են մտել գյուղ, բայց գյուղի տղամարդիկ վստահեցրին, որ չկա նման բան»,-ասաց Արցախի ԱԺ պատգամավորը:
18:46 18/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿարմիր Շուկայի բնակիչներն անհանգստացած են, ռուս խաղաղապահներից պահանջում են կարգի հրավիրել իրենց տարածքով անցնող ադրբեջանցիներին
21:36 07/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը փորձեր է ձեռնարկում գերիների ազատ արձակումն իրականացնել՝ Շուշի—Կարմիր Շուկա ճանապարհը իր վերահսկողության տակ հանձնելու դիմաց. «Коммерсантъ»
20:50 07/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիները Կարմիր շուկայում նկարահանումներ են իրականացնում. Բնակիչներն անհանգստացած են
14:03 20/04/2021  |  Քրեական խրոնիկոնԿարմիր Շուկա-Ստեփանակերտ ավտոճանապարհին ինքնությունը չպարզված ադրբեջանական զինծառայողի կողմից ազգային ատելության շարժառիթով վնասվել է հայ վարորդների ավտոմեքենաները․հարուցվել է քրեական գործ

В селе Кармир Шука сегодня была слышна стрельба: депутат НС Арцаха назвала цель азербайджанской провокации 09/03/2021   15:25  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Азербайджанская сторона прибегла к очередной провокации на одном из участков в Арцахе. Сегодня в селе Кармир Шука(Красный базар) на протяжении одного часа были слышны звуки выстрелов, но они были не прицельными.
Как рассказала в беседе с "ФактИнфо" депутат парламента Арцаха Метаксе Акопян, со слов жителей Красного базара, стрельба произошла, но стреляли не в направлении села; длилось это примерно час.
“Как мы в Степанакерте говорим, что стрельба в Шуши уже стала обычным явлением, так и они. Если взглянуть на воздушную границу, то мы максимум находимся в 100 метрах, поэтому всегда слышны выстрелы. Стреляют по тем направлениям, где нет населения, но, по свидетельствам жителей Красного базара, доносились очень громкие звуки выстрелов. Было такое впечатление, что стреляют прямо по селу”, - сказал Метаксе Акопян, подчеркнув, что цель стрельбы – посеять панику среди населения.
“Например, вчера им удалось посеять панику. Среди жителей Красного базара распространились слухи о том, что якобы азербайджанцы пробрались в село, но мужчины заверили, что ничего подобного нет”, - рассказала депутат НС Арцаха.