Նախագահ Արմեն Սարգսյանի ուղերձը Արցախի Անկախության օրվա առթիվ 09/02/2021 09:58
Այս նշանակալի իրադարձության 30-ամյակը դիմավորում ենք բարդագույն ժամանակահատվածում՝ 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված դժվարին իրավիճակում:
Եվս մեկ անգամ խորին ցավակցություններս եմ հայտնում պատերազմում զոհվածների ընտանիքներին ու հարազատներին:
Մենք կանգնած ենք համահայկական փորձության առջև, որը հաղթահարելու համար վերստին անհրաժեշտ է համազգային միասնություն ու համախմբում:
Արցախի անվտանգության ապահովման ու բնակչության կյանքի անձեռնմխելիության, Ադրբեջանի կողմից նոր պատերազմի շարունակական սպառնալիքի, Արցախի կարգավիճակի, սոցիալ-տնտեսական և մարդասիրական հարցերը համազգային օրակարգի առաջնահերթություններ են:
Դրանք չեն կարող լուծվել առանց տնտեսապես և քաղաքականապես ուժեղ, զարգացած, մրցունակ Հայաստանի գոյության, առանց Հայրենիք-Սփյուռք կապերի հիմնովին վերափոխման ու առկա ներուժի լիարժեք օգտագործման, առանց մեր միջազգային գործընկերների հետ լիարժեք համագործակցության:
Մեր պատմության մեջ, Հայկական աշխարհի համար Արցախն ու արցախցին միշտ էլ առանձնահատուկ դերակատարություն են ունեցել: Այդպես է նաև այսօր, երբ մեր ժողովրդի համար սկսվել է նոր մարտահրավերներով լի ժամանակահատված:

Президент Армении:”Мы больше не имеем права ошибиться в каком-либо общеармянском вопросе” 09/02/2021   10:03  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян направил послание по случаю Дня Независимости Арцаха.
2 сентября 1991 года Арцах провозгласил свою независимость.
Мы встречаем 30-летие этого знаменательного события в сложнейший период – в создавшейся после 44-х дневной войны трудной ситуации.
Ещё раз выражаю свои глубокие соболезнования семьям и родным погибших в войне.
Мы стоим перед общеармянским испытанием, для преодоления которого опять-таки необходимы общенародное единство и сплочённость.
Вопросы, связанные с обеспечением независимости Арцаха и неприкосновенности жизни населения, непрекращающимися угрозами новой войны со стороны Азербайджана, статусом Арцаха, решением социально-экономических и гуманитарных вопросов, являются приоритетами общенациональной повестки.
Они не могут быть решены без существования экономически и политически сильной, развитой, конкурентоспособной Армении, без основательного преобразования связей Родина-Диаспора и полноценного использования существующего потенциала, без полноценного сотрудничества с нашими международными партнёрами.
В нашей истории для Армянского мира Арцах и арцахцы всегда имели особую роль. Также и сегодня, когда для нашего народа начался период, полный новых вызовов.