Հանուն իր գոյության և ինքնության՝ Արցախի ժողովրդի հերոսական պայքարը հայրենասիրության, խիզախության և տոկունության օրինակ է ողջ հայության համար.ՀՀ ԱԳՆ 09/02/2021   10:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԳՆ հայտարարություն է տարածել Արցախի Հանրապետության հռչակման 30-ամյակի կապակցությամբ: ԱԳՆ հայտարարության մեջ ասվում է.
«30 տարի առաջ՝ 1991 թ. սեպտեմբերի 2-ին, «ԽՍՀՄ կազմից միութենական հանրապետության դուրս գալու հետ կապված հարցերի լուծման կարգի մասին» ԽՍՀՄ օրենքի հիման վրա Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի և Շահումյանի շրջանի բոլոր մակարդակների պատգամավորների համատեղ նստաշրջանը հռչակեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը՝ հիմք դնելով ժողովրդավարական արժեքների և սկզբունքների վրա խարսխված պետականության կերտմանը:
Անկախության հռչակագիրն արցախահայության՝ իր հայրենի հողում ազատ և անվտանգ ապրելու անկոտրում կամքի օրինական արտահայտումն էր, որն ամրագրվեց 1991 թ․ դեկտեմբերի 10-ին անկախության հանրաքվեով։ Այն պարտադրված էր տասնամյակներ շարունակ Ադրբեջանի ԽՍՀ կողմից հայ բնակչության դեմ էթնիկ պատկանելիության հիմքով իրականացրած խտրական և բռնաճնշումների քաղաքականությամբ, որի նպատակն էր հայաթափել Արցախը, ինչի մասին ամենաբարձր մակարդակով տարբեր ժամանակներում հայտարարել են ադրբեջանական իշխանությունները։
Անկախության հռչակագրի ընդունմամբ և անկախության հանրաքվեով Արցախի ժողովուրդը ձգտում էր իրավական կամարտահայտության միջոցով ղարաբաղյան հիմնահարցն առճակատման տրամաբանությունից տեղափոխել քաղաքական հարթություն՝ հասնելու հիմնախնդրի արդարացի լուծմանը՝ հիմնված միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների վրա։
Ի պատասխան արցախահայության օրինական ձգտումներին՝ Ադրբեջանի իշխանությունները, շարունակելով Արցախում և Ադրբեջանի հայաշատ բնակավայրերում իրականացվող էթնիկ զտումների քաղաքականությունը, լայնածավալ պատերազմ սանձազերծեցին Արցախի Հանրապետության դեմ։
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից պետական մակարդակով վարվող հայատյաց քաղաքականությունը և շարունակական սպառնալիքները, Արցախի դեմ 2016թ․ և հատկապես 2020թ․ ռազմական ագրեսիաները, որոնք ուղեկցվում էին քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների հստակ թիրախավորմամբ, հայկական մշակութային ժառանգության դիտավորյալ և ծրագրված ոչնչացումը վկայում են, որ արցախահայությունը շարունակում է կանգնած մնալ ֆիզիկական գոյության սպառնալիքի առջև և չի կարող ապրել Ադրբեջանի ենթակայության և իրավասության ներքո։
Հանուն իր գոյության և ինքնության՝ Արցախի ժողովրդի հերոսական պայքարը հայրենասիրության, խիզախության և տոկունության օրինակ է ողջ հայության համար: Եվ այս պատմական օրը մենք գլուխ ենք խոնարհում Արցախի ազատության և պաշտպանության համար իրենց կյանքը նվիրած բոլորի առջև։
Անցնող 30 տարիների ընթացքում Արցախը կարողացել է պետական կառավարման կենսունակ մարմիններ ստեղծել և անցկացնել միջազգային լավագույն չափանիշներին համապատասխանող ընտրություններ՝ ընտրելով իր օրինական ներկայացուցիչներին և կայացնելով ժողովրդավարական ինստիտուտները։
Հայաստանի Հանրապետությունը հետևողականորեն պաշտպանելու է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման, իր հայրենիքում ազատ և արժանապատիվ ապրելու իրավունքի իրացումը՝ որպես հիմք՝ ղարաբաղյան հակամարտության արդարացի և տևական լուծման և տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման համար»:
20:41 01/09/2021  |  Մեկնաբանություն50 ամիս հետո ասկյարների հետ նոր բախում կլինի. Մնացել է 50 ամիս. Հրանտ Բագրատյան
19:42 01/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆշանակվել է Արցախի աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նոր նախարար
17:05 01/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի խորհրդարանում հանդիպել են ԱՀ ԱԺ «Արդարություն» և ՀՀ Աժ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների պատգամավորները

Героическая борьба народа Арцаха за свое существование и самобытность является примером патриотизма, мужества и стойкости для всего армянства - МИД 09/02/2021   13:19  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Армении выступило заявление по случаю 30-ой годовщины провозглашения Республики Арцах. В заявлении, опубликованном на сайте внешнеполитического ведомства, говорится:
"30 лет назад, 2 сентября 1991 года, на основе Закона СССР “О порядке решения вопросов, связанных с выходом союзной республики из СССР”, совместная сессия депутатов всех уровней Нагорно-Карабахской Автономной Области и Шаумяновского района провозгласила Нагорно-Карабахскую Республику, заложив основу для построения государственности, основанной на демократических ценностях и принципах.
Декларация независимости была законным выражением непреклонной воли арцахских армян жить свободно и безопасно на родной земле, что было закреплено референдумом о независимости 10 декабря 1991 года. Она была вынужденной мерой против осуществляемой Азербайджанской ССР дискриминационной и репрессивной политики в отношении армянского населения на основе этнической принадлежности, целью которой было изгнание армян из Арцаха, о чем в разное время на самом высоком уровне заявляли азербайджанские власти.
Принятием Декларации о независимости и референдумом о независимости народ Арцаха стремился посредством правового волеизъявления перевести карабахский вопрос из логики конфронтации в политическую плоскость для достижения справедливого решения проблемы, основанного на нормах и принципах международного права.
В ответ на законные стремления армян Арцаха, власти Азербайджана, продолжая политику этнических чисток в Арцахе и в армянонаселенных районах Азербайджана, развязали широкомасштабную войну против Республики Арцах.
Проводимая властями Азербайджана на государственном уровне армяноненавистническая политика и продолжающиеся угрозы, военная агрессия против Арцаха в 2016 году и особенно в 2020 году, во время которой целенаправленному обстрелу были подвергнуты гражданское население и объекты инфраструктуры, преднамеренное и запланированное уничтожение армянского культурного наследия свидетельствуют о том, что армяне Арцаха продолжают стоять перед угрозой физическому существованию и не могут жить под контролем и юрисдикцией Азербайджана.
Героическая борьба народа Арцаха за свое существование и самобытность является примером патриотизма, мужества и стойкости для всего армянства. И в этот исторический день мы преклоняем голову перед всеми, кто посвятил свою жизнь свободе и защите Арцаха.
За последние 30 лет Арцах сумел создать жизнеспособные органы государственного управления и провести выборы, соответствующие лучшим международным стандартам, избрав своих законных представителей и создав демократические институты.
Республика Армения будет последовательно защищать реализацию права народа Арцаха на самоопределение и на свободную и достойную жизнь на своей родине в качестве основы для справедливого и долгосрочного решения карабахского конфликта и установления прочного мира в регионе".