Ադրբեջանական զինծառայողների գցած հրդեհները Գեղարքունիքի մարզում մինչ օրս մարել չի հաջողվում. 4 գյուղերում ընդհանուր այրվել է 270 հա արոտավայր և 150 հա խոտհարք. ՄԻՊ 09/02/2021 11:00 | ԼՐԱՀՈՍ
ՄԻՊ Արման Թաթոյանը հրապարակել է Գեղարքունիքում՝ ադրբեջանցիների առաջացրած հրդեհներին վերաբերող փաստահավաք աշխատանքի արդյունքները․ «Ըստ մեր փաստահավաք աշխատանքների՝ ադրբեջանական զինծառայողների գցած հրդեհների հետևանքով օգոստոսի 29-ից մինչ օրս ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Գեղամասար համայնքի Ազատ, Կութ, Նորաբակ և Սոթք գյուղերում այրվել է՝
1) Կութում՝ 150 հա արոտավայր և 60 հա խոտհարք.
2) Ազատում՝ 20 հա արոտավայր և 10 հա խոտհարք.
3) Սոթքում՝ 80 հա արոտավայր և 70 հա խոտհարք.
4) Նորաբակում՝ 20 հա արոտավայր և 10 հա խոտհարք:
Բոլոր 4 գյուղերում այսօր մոտ ժամը 16:00-ի դրությամբ ընդհանուր այրվել է շուրջ 270 հա արոտավայր և շուրջ 150 հա խոտհարք:
Ոչնչացվում է նաև խոտը, որ մարդիկ չարչարանքով են պաշարել ձմռան համար: Օրինակ՝ ոչնչացվել է Կութ գյուղի միայն մեկ բնակչի պաշարած մոտ 500 հակ խոտ:
Նշվածից բացի, օրինակ, Կութ գյուղի մի խումբ բնակիչներ ահազանգել են Մարդու իրավունքների պաշտպանին, որ իրենք ծանր նյութական վնաս են կրել, այրվել է խոտհարքերը, հնձած խոտը, ինչպես նաև՝ բնակիչներից մեկի խոտհնձիչը։
Ադրբեջանական զինծառայողների գցած հրդեհները Գեղարքունիքի մարզում մինչ օրս մարել չի հաջողվում, իսկ եղանակային պայմաններն էլ ավելի են նպաստում հրդեհների տարածմանը:
Դրանք այնպիսի բարձրադիր վայրերում են, որ մարդիկ հրշեջ-փրկարար ծառայողների հետ միասին ստիպված նաև ձեռքով մարել կրակը, իսկ ադրբեջանական զինվորականներն առաջացնում են հրդեհների նոր օջախներ:
Այս բոլոր ահազանգերը ստուգվել են ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի Գեղարքունիքի մարզային ստորաբաժանման կողմից, հաստատվել են օբյեկտիվ ապացույցներով: Մշտական կապի մեջ ենք համայնքային մարմինների, բնակիչների, ԱԻՆ համապատասխան ծառայությունների հետ:
Ադրբեջանական զինծառայողների հանցավոր արարքների պատճառով մարդիկ զրկվել են ապրուստի աղբյուրից, ինչն էլ նպաստելու է սոցիալական խնդիրների ավելացմանը:
Տեղի են ունենում բնակիչների իրավունքների զանգվածային խախտումներ՝ դրանով իսկ դիվերսիոն և ահաբեկչական արարքներ ՀՀ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ:
Հրդեհներն իրական վտանգ են ներկայացնում քաղաքացիական բնակչության կյանքի, նրանց ողջ սեփականության համար (հրդեհներին ամենամոտը Կութ գյուղն է):
ՀՀ քաղաքացիական բնակչության դեմ ադրբեջանական զինված ուժերի արարքների փաստերը վկայում են, որ դրանք դառնում են ավելի ու ավելի վտանգավոր քաղաքացիական բնակիչների համար, հանցավոր են և ունեն մարդկանց վնաս պատճառելու ուղղակի դիտավորություն, իսկ իրավունքների խախտումներն կրում են զանգվածային բնույթ»:

Омбудсмен Армении назвал масштаб урона, причиненного жителям Гегаркуника преступными деяниями азербайджанских ВС(ВИДЕО) 09/02/2021   12:30  |  Лента новостей
В результате пожаров, устроенных азербайджанскими военными, с 29-го августа по 1 сентября, в 4 селах Гегаркуникской области Армении выгорело около 270 га пастбищ и покосов площадью 150 га, сообщил Защитник прав человека(омбудсмен) Арман Татоян на своей странице в Facebook.
По его данным, полученным по итогам сбора фактов, в селе Кут выгорело 150 га пастбищ и 60 га сенокосов, в селе Азат – соответственно 20 и 10 га, в Сотке – 80 га пастбищ и 70 га сенокосов, в селе Норабак – 20 и 10 га соответственно. Таким образом, в указанных четырех селах по положению на 16:00 1 сентября выгорело в общей сложности около 270 га пастбищ и около 150 га полей с сеном.
"Уничтожается при этом сенаж, заготовленный людьми с таким трудом на зиму. Например, только у одного жителя села Кут уничтожено около 500 тюков сена", - написал он.
Помимо отмеченного, группа жителей села Кут проинформировала омбудсмена о тому, что они понесли крупный материальный ущерб, сгорели их поля, скошенная трава, а также косилка одного из жителей.
Пожары, устроенные азербайджанскими военнослужащими в Гегаркуникской области, до сих пор не удается потушить, а погодные условия еще больше способствуют распространению огня. Огонь бушует и в таких высокогорных местах, что местным жителям вместе с пожарными-спасателями приходится тушить огонь вручную, а азербайджанские военные создают новые очаги пламени.
Татоян отметил, что все тревожные звонки были проверены гегаркуникским областным подразделением офиса Защитника прав человека Армении и подтверждены объективными доказательствами. «Мы находимся на постоянной связи с общинными органами, жителями и с соответствующими службами МЧС», - сообщил он.
Омбудсмен подчеркнул, что из-за преступных действий азербайджанских военнослужащих люди лишились средств к существованию, что чревато увеличением социальных проблем.
"Имеют место массовые нарушения прав жителей, в том числе и диверсионные и террористические акты в отношении гражданского населения Республики Армения. Пожары представляют реальную угрозу для жизни гражданского населения, всей их собственности (ближе всего к пожарам находится село Кут)", - указал он.
"Факты деяний азербайджанских вооруженных сил против гражданского населения Армении свидетельствуют о том, что они становятся все более опасными для гражданских лиц, преступны и вынашивают прямой умысел на причинение вреда людям, а нарушения прав носят массовый характер", - написал Арман Татоян.