Արցախի 108 դպրոցում հնչեց Առաջին զանգը 09/01/2021 13:31 | ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր՝ սեպտեմբերի 1-ին, Արցախի 108 դպրոցներում հնչեց Առաջին զանգը: Այս մասին «Արցախպրես»-ին ասել է ԱՀ ԿԳՄՍ փոխնախարար Միքայել Համբարձումյանը:
«2021-2022 ուսումնական տարվա դասերի մեկնարկը տրվում է սեպտեմբերի 1-ից: Ուսումնական տարվան ընդառաջ՝ դպրոցները համալրվում են անհրաժեշտ դասագրքերով, որոնց առաքման պրոցեսն ընթացքի մեջ է: Ընդհանուր առմամբ՝ հանրապետության դպրոցներ կհաճախի 19.000 աշակերտ, որից առաջին դասարան կգնա 1907 երեխա: Ստեփանակերտի առաջին, երկրորդ, երրորդ, յոթերորդ և տասներորդ դպրոցներում դասապրոցեսը կազմակերպվելու է երկհերթ:
Յուրաքանչյուր դպրոցի մանկավարժական խորհուրդն է որոշել հաստատություն հաճախելու ժամը(հիմնականում սկսելու են 8:30-ին կամ 9:00-ին), ընդունել հնգօրյա, թե վեցօրյա ռեժիմով դասապրոցեսը կազմակերպելու որոշումը», - ասել է Միքայել Համբարձումյանը:
ԱՀ ԿԳՄՍ փոխնախարարի հավաստմամբ՝ պատերազմի հետևանքով տեղահանված աշակերտների ուսումնական գործընթացի կազմակերպման հետ կապված խնդիրները լուծված են:
«Դպրոցների ազատ ընտրության հնարավորությամբ աշակերտների մի մասը տեղավորվել է Ստեփանակերտի հանրակակրթական, մայրաքաղաքում վերաբացված Շուշիի Խ. Աբովյանի, Դ. Ղազարյանի, Հադրութի Մ. Մանվելյանի անվան հանրակրթական դպրոցներում, իսկ մյուս մասը՝ շրջկենտրոններում և գյուղական համայնքների դպրոցներում», - մանրամասնել է նա՝ ընդգծելով, որ, հաշվի առնելով Ստեփանակերտի որոշ դպրոցների ծանրաբեռնվածությունն ու մի շարք այլ հանգամանքներ, դասերի տևողությունը լինելու է 40 րոպե:

Первый звонок сегодня прозвенел в 108 школах Арцаха 09/01/2021 14:04 | Лента новостей
Сегодня, 1 сентября, первый звонок прозвенел в 108 школах Арцаха. Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Микаел Амбарцумян. «Уроки 2021-2022 учебного года начнутся 1 сентября.
В преддверии учебного года школы пополняются необходимыми учебниками, доставка которых продолжается. Всего школы в стране будут посещать 19 тысяч учеников, из них 1 907 детей пойдут в первый класс. Учебный процесс будет проводиться в две смены в первой, второй, третьей, седьмой и десятой школах Степанакерта.
Педагогический совет каждой школы принял решение о времени посещения учебного заведения (обычно с 8:30 или 9:00) и об организации пятидневных или шестидневных занятий», - отметил М. Амбарцумян.
По словам нашего собеседника, решены проблемы, связанные с организацией учебного процесса для учеников, перемещенных в результате войны.
«При возможности свободного выбора школ часть учеников была размещена в средних школах Степанакерта, во вновь открывшихся в столице средних школах имени Х. Абовяна, Д. Казаряна Шуши, М. Манвеляна Гадрута, а другая часть - в районных центрах, в школах сельских поселений», - уточнил он, подчеркнув, что с учетом загруженности некоторых школ Степанакерта и ряда других обстоятельств продолжительность уроков составит 40 минут.