Լրագրողը պաշտպանված է օրենքով՝ չբացահայտելու աղբյուրը, դա ոչ միայն լրագրողի, այլ առաջին հերթին հանրային շահն է. Ղազարյան 09/01/2021   11:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԱԾ-ն պետք է ոչ թե որպես առաջնային գործիք դիմի լրատվամիջոցին, այլ՝ ծայրահեղ անհրաժեշտության դեպքում, ինչը պետք է նշվի նամակում, մնացած դեպքերում լրագրողը պաշտպանված է Սահմանադրությամբ և ԶԼՄ մասին օրենքով՝ աղբյուրը չբացահայտելու, ինչը ոչ միայն լրագրողի շահն է, այլ՝ առաջին հերթին հանրային շահը: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց միջազգային իրավունքի փորձագետ Արա Ղազարյանը։
Հիշեցնենք, որ «Փաստինֆո»-ն ԱԱԾ-ից երեկ գրություն էր ստացել, որով վերջիններս պահանջում են հայտնել շուրջ վեց ամիս առաջ հրապարակված «Շվեյցարիայի իշխանությունները մերժել են Ռոբերտ Քոչարյանի, Յուրի Խաչատուրովի, Միքայել Հարությունյանի գործով իրավական փոխօգնության միջնորդությունը՝ մեղսագրվող մեղադրանքը որակելով քաղաքական» վերնագրով հոդվածի ինֆորմացիայի աղբյուրը, ինչպես նաեւ տրամադրել լրագրողի անձնական տվյալները և հեռախոսահամարը:
Միջազգային իրավունքի փորձագետ Արա Ղազարյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում մատնանշեց ՍԴ համապատասխան որոշումը, համաձայն որի՝ տեղեկատվության աղբյուրը կարող է բացահայտվել, երբ աղբյուրի բացահայտումն անհրաժեշտ է անձի կյանքի պաշտպանության, ծանր (առանձնապես ծանր) հանցագործությունը կանխելու կամ ծանր (առանձնապես ծանր) հանցանքի մեջ մեղադրվող անձի դատական պաշտպանությունն ապահովելու համար: Փորձագետի դիտարկմամբ՝ ՍԴ-ի կողմից սահմանված հիմքերն այնքան նեղ են, որ այդպիսիք գրեթե չկան։
Նրա խոսքով՝ ԱԱԾ-ն պետք է ոչ թե որպես առաջնային գործիք դիմի լրատվամիջոցին, այլ՝ ծայրահեղ անհրաժեշտության դեպքում, ինչը պետք է նշվի նամակում, մնացած դեպքերում լրագրողը պաշտպանված է Սահմանադրությամբ և ԶԼՄ մասին օրենքով՝ աղբյուրը չբացահայտելու, ինչը ոչ միայն լրագրողի շահն է, այլ՝ առաջին հերթին հանրային շահը: Փորձագետը նշեց, որ նման դեպքերում պետք է ԱԱԾ-ին պատասխանել . «Շնորհակալություն, այլևս մեզ նման ակնհայտ անհիմն խնդրանքով չզբաղեցնեք, մենք զբաղված մարդիկ ենք»:
Հարցին՝ արդյո՞ք դա ճնշման փորձ չէ լրատվամիջոցի նկատմամբ, Ղազարյանը նշեց, որ դա հնացած մեթոդ է, առաջին անգամ Հայաստանում 2013-2014թթ սկսվեց դիսկուրս, ինչի արդյունքում ստացանք ՍԴ հրաշալի որոշումը:
«Եթե, ինչպես ասում են, նորը վաղուց մոռացված հինն է, դա որևէ օգուտ չի տա, որովհետև, ի վերջո, լրագրողները չեն բացահայտի իրենց աղբյուրները: Ես դեռ չգիտեմ լրագրող, որը բացահայտած լինի իր աղբյուրը և չգիտեմ դեպք, որ լրագրողին հետապնդեն դրա համար: ԱԱԾ-ն նախ պետք է փորձի լրագրողին ներգրավվի որպես վկա, բայց նույնիսկ այդ դեպքում ձախողվելու է, եթե ՍԴ նշած հիմքերից թեկուզ մեկն առկա չլինի»,- ընդգծեց Ղազարյանը՝ հավելելով, որ վերջին շրջանում լրատվամիջոցները նման նամակներ են ստանում, բայց լրագրողները չեն էլ ցանկանում լսել այդ մասին:
20:33 03/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ-ն վաղուց կարծիք է հայտնել, թե որ դեպքում կարող է բացահայտվել լրագրողական աղբյուրը. Արա Ղազարյան
18:34 11/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍա Ադրբեջանի հերթական լեգենդն է, որը փաստերով պետք է կոտրել․ Արա Ղազարյանը՝ 62 ռազմագերիների մասին
22:05 25/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՈվ է Լյուդվիգ Մկրտչյանը, որի անվան շուրջ Բաքուն հերթական լեգենդն է փորձում կառուցել՝ Հայաստանին պատերազմական հանցագործությունների մեջ մեղադրելու համար
20:13 31/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Գերեվարված տարեց կինը զինվորական չէր, նրան ազատությունից զրկել չէր կարելի. փորձագետ
21:16 20/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Հայաստանը որպես ՄԱԿ-ի անդամ կարող է դիմել ահաբեկչության դեմ պայքարում աջակցություն ստանալու համար. Արա Ղազարյան
17:28 24/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեղծածը պետք չէ վերացնել, պետք է զարգացնել. Ղազարյանը՝ Սահմանադրական և Վճռաբեկ դատարանների միավորելու հայեցակարգի մասին
22:30 02/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջնորդվել նրանով, որ հնարավոր է արտահոսք և այդ հիմքով օրենք չընդունելն անլուրջ մոտեցում կլինի. Արա Ղազարյան
20:36 02/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե կալանավայրը հնարավորություն չունի նման հիվանդներին խնամելու, ուրեմն պետք է ազատ արձակի. Արա Ղազարյան

“Журналист защищен законом”: юрист прокомментировал требование СНБ Армении к СМИ раскрыть источник информации 09/01/2021   12:47  |  Лента новостей
Служба национальной безопасности(СНБ) должна обращаться к СМИ не в качестве первичного инструмента, а при крайней необходимости, о чем следует упомянуть в письме; в остальных случаях журналист защищен Конституцией и законом о СМИ, чтобы не разглашать источник. Это не только в интересах журналиста, но и в первую очередь является общественным интересом. Об этом в беседе с “ФактИнфо” заявил эксперт по международному праву Ара Казарян.
Накануне ИА “ФактИнфо” получило от СНБ письмо, в котором последние требовали сообщить источник информации опубликованной почти полгода назад статьи под заголовком “Власти Швейцарии отклонили ходатайство о правовой взаимопомощи по делу Роберта Кочаряна, Юрия Хачатурова, Микаела Арутюняна, квалифицировав обвинение как политическое”, а также предоставить личные данные и номер телефона журналиста.
Эксперт по международному праву Ара Казарян в беседе с “ФактИнфо” сослался на соответствующее решение КС, согласно которому источник информации может быть  раскрыт в тех случаях, когда раскрытие источника необходимо для защиты жизни человека, предотвращения тяжкого(особо тяжкого) преступления или обеспечения судебной защиты  лица, обвиняемого в тяжком(особо тяжком) преступлении. По наблюдению эксперта, определенные КС основания настолько узки, что таковых практически нет.
По его словам, СНБ должна обращаться к СМИ не в качестве первичного инструмента, а при крайней необходимости, о чем следует упомянуть в письме; в остальных случаях журналист защищен Конституцией и законом о СМИ, чтобы не разглашать источника. Это не только в интересах журналиста, но и в первую очередь является общественным интересом.
В ответ на вопрос, не является ли это попыткой оказания давления на СМИ, Казарян отметил, что  это устаревший метод, в 2013-2014 гг. в  Армении впервые развернулся дискурс, по итогам которого мы получили замечательное постановление КС.
“Если, как утверждают, новое – это хорошо забытое старое, то это не принесет никакой пользы, потому что журналист, в конце концов, не раскроет свой источник. Я еще не знаю ни одного журналиста, который раскрыл бы свой источник, и мне не известен ни один случай, когда журналиста преследовали бы за это. СНБ сначала должна попытаться привлечь журналиста в качестве свидетеля, но даже в этом случае он потерпит неудачу, если не окажется в наличии хотя бы одного из указанных КС оснований”, - подчеркнул Казарян, добавив, что в последний период СМИ получают подобного рода письма, но журналисты не хотят об этом и слышать.