Կութից Սոթք ընկած հատվածը շարունակում է այրվել. Կրակն ավելի շատ դեպի ադրբեջանցիներին է մոտենում. Սոթքի բնակիչ 08/30/2021   11:39  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Ադրբեջանական զինծառայողների՝ Գեղարքունիքում դիտավորյալ հրդեհված տարածքները շարունակվում են այրվել։ Կրակը տարածվում է Կութից մինչև Սոթք ընկած հատվածը։ Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Սոթքի բնակիչներից մեկը։ Ադրբեջանական կողմը միտումնավոր հրդեհ էր առաջացրել նախօրեին։
«Կրակը չի մարվել։ Կութից-Սոթք հատվածում կրակը տեսանելի է։ Այս պահին էլ վառվում է, ծուխը նկատելի է, բայց ավելի շատ դեպի իրենց է կրակը մոտենում, քան հայկական կողմ»։
Սոթքի բնակիչը նշեց, որ տարածքները համայնքների բնակիչների խոտհարքերն են ու արտովայրերը, իսկ հրդեհներով դրանք պարզապես ոչնչացվում են։
«Հիմնականում Սոթքի և Կութի արոտավայրերն են։ Երկու կողմի զինվորները կանգնած են ու որպես արոտավայր տարածքը չի օգտագործվում, բայց մինչև պատերազմը բնակավայրերի արոտավայրն էր»։
Ըստ բնակչի՝ սարերի վրայով է անցնում կրակը, մոտավորապես 5 կմ շառավիղով է տարածվում։ Այս պահին կրակը թույլ է, քանի որ քամի չի նկատվում։
«Հատված կա, որ մեր դիրքապահներն են կանգնած, այդ հատվածը այրվել է արդեն, որոշ հատվածներում կրակը մեջտեղում է, որոշ տեղերում՝ մոտեցել է Սոթք վարչական տարածքի բնակավայրի արոտավայրերին։ Չեմ կարծում, որ կարող ենք այնպես անել, որ կրակը չշարունակվի, որովհետև վտանգավորության աստիճան կա, հույս չենք կարող դնել, որ ադրբեջանցին մեզ վրա չի կրակի։ Եթե այնպես ստացվի, որ կրակը համայնքին մոտենա, բնականաբար արդեն կմտածենք ինչպես կանգնեցնել»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Բացի կրակ վառելուց, ադրբեջանցիները նաև երկու ժամ կրակել էին Սոթքի հատվածում։ Բնակիչներից շատերը չեն լսել, ենթադրում են, որ կրակոցները հանքի հատվածում են եղել՝ փոքր տրամաչափի զինատեսակներից, քանի որ հանքը բնակավայրից 7 կմ է հեռու։ Այս գիշերը և առավոտյան ադրբեջանական կողմը սահմանային հատվածում, ըստ տեղեկությունների՝ նոր սադրանքների չի դիմել, չնայած պարբերաբար մի քանի կրակոց լսելի է լինում։
«Երբեմն անկանոն կրակոց լինում է։ Կարող են օդ կրակել։ Ինտեսիվ կրակոց եղել է ամսի 28-ին՝ Կութի ուղղությամբ, ավելի մեծ հրաձգային զենքերից էին կրակում, անգամ մեր մոտ է լսելի եղել»,- հայտնեց բնակիչը։
11:17 18/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱռավոտյան վերսկսվել է Սոթքի ոսկու հանքավայրի աշխատանքը
14:43 29/07/2021  |  ՄեկնաբանությունԱռավոտից Սոթքի հանքավայրը վերսկսել է աշխատանքը բնականոն ռեժիմով
10:38 28/07/2021  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Սոթքի հանքում 150 աշխատակից հրատապ տարհանվել է. Անկանոն կրակոցներ են

Участок от Кута до Сотка продолжает гореть, огонь больше приближается к азербайджанцам – местный житель 08/30/2021   12:24  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Умышленно подожженные азербайджанскими военнослужащими участки в Гегаркунике продолжают гореть; огонь распространяется на участке от Кута до Сотка. Информацию корреспонденту “ФактИнфо” подтвердил один из жителей Сотка. Азербайджанская сторона устроила умышленный поджог накануне.
“Огонь не потушен и виден на участке от Кута до Сотка. В эти минуты тоже полыхает, заметен дым, но больше приближается к ним, чем к армянской стороне”, - сказал собеседник агентства.
Житель Сотка отметил, что на территории расположены луга и пастбища жителей общин и что при помощи поджогов их пытаются уничтожить.
“В основном это пастбища Сотка и Кута. Там стоят военнослужащие с обеих сторон. Территория не используется как пастбище, но до войны это были пастбища поселений”, - сказал он.
По словам жителя, “огонь проходит над горами, распространяется в радиусе 5 километров”.
“Есть участок, где стоят наши постовые, этот участок уже выгорел. На других участках огонь полыхает прямо посередине, в других – приблизился к пастбищам поселений на административной территории Сотка. Я не думаю, что мы можем предпринять что-то, чтобы пресечь дальнейшее возгорание, так как есть степень опасности. Мы не можем уповать на то, что азербайджанцы не выстрелят в нас. Если вдруг огонь приблизится к общине, естественно, мы подумаем, как остановить”, - сказал собеседник агентства.
Помимо поджогов, азербайджанцы также на протяжении двух часов вели стрельбу на соткском участке. Многие из жителей не слышали. Они предполагают, что стреляли из малокалиберного оружия на территории близ месторождения, так как рудник расположен в семи километрах от населенного пункта.
“Порой раздается беспорядочная стрельба. Могут стрелять в воздух. Интенсивный огонь велся 28 числа в направлении Кута. Стреляли из стрелкового оружия более крупного калибра, даже у нас было слышно”, - сообщил житель села.