Արցախի որոշ համայնքներում բնակչությունը ամբողջությամբ զրկված է կապի հասանելիությունից.Արցախի ՄԻՊ 08/27/2021 18:43 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության ամբողջ տարածքում հեռահաղորդակցության միջոցները, մասնավորապես՝ բջջային կապն ու համացանցը, տևական ժամանակ է աշխատում են խափանումներով։ Այս մասին հայտնում է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
«Որոշ համայնքներում բնակչությունը ամբողջությամբ զրկված է կապի հասանելիությունից։
Հաշվի առնելով խնդրի վերաբերյալ ստացված բազմաթիվ ահազանգերը՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից իրականացվել է ուսումնասիրություն, մասնավորապես հարցի վերաբերյալ պարզաբանումներ են ստացվել ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության համապատասխան ստորաբաժանումներից և «Ղարաբաղ Տելեկոմ» ՓԲԸ-ից։
Հավաքագրված փաստերը վկայում են, որ բջջային կապի և համացանցի հասանելիությունը Արցախի տարածքում խլացվում է ադրբեջանցիների կողմից հեռահաղորդակցության ոլորտում ծառայություններ մատուցող ընկերությունների կողմից օգտագործվող հաճախականությունների և տեխնիկական միջոցների վրա ներազդելու եղանակով։
Ադրբեջանը օգտագործում է ցանկացած մեթոդ Արցախի բնակչության իրավունքները ոտնահարելու և անհարմարություններ պատճառելու նպատակով: Կոնկրետ այս պարագայում ադրբեջանական կողմի գործողությունները խոչընդոտներ են ստեղծում Արցախի ժողովրդի՝ հեռախոսային և հաղորդակցության այլ ձևերից օգտվելու ազատության և տեղեկացված լինելու իրավունքի համար։
ՄԻՊ աշխատակազմ ստացված պարզաբանումների համաձայն՝ հարցը ներակայացվել է ռուս խաղաղապահների ուշադրությանը, պետական իրավասու մարմինների կողմից աշխատանքներ են տարվում տեխնիկական հզորությունների կատարելագործման և ստեղծված իրավիճակը շտկելու ուղղությամբ»։

В некоторых общинах Арцаха население полностью лишено доступа к связи из-за действий азербайджанцев - омбудсмен 08/27/2021 20:59 | Лента новостей
На всей территории Республики Арцах средства телекоммуникации, в частности мобильная связь и Интернет, длительное время работают с перебоями. В некоторых общинах население полностью лишено доступа к связи, сообщил на своей странице в Facebook омбудсмен Арцаха Гегам Степанян.
Учитывая поступившие многочисленные сигналы по данному вопросу, сотрудниками аппарата Защитника прав человека былօ проведено расследование, в частности, были получены разъяснения по данному вопросу от соответствующих подразделений Министерства территориального управления и инфраструктур Республики Арцах и ЗАО "Карабах Телеком".
“Собранные факты свидетельствуют о том, что доступ к мобильной связи и Интернету на территории Арцаха ограничен тем, что азербайджанцы воздействуют на частоты и технические средства, используемые компаниями, предоставляющими услуги в области телекоммуникаций”, - написал Степанян.
Он отметил, что Азербайджан использует любые методы, чтобы нарушить права народа Арцаха и причинить неудобства.
“В данном случае действия азербайджанской стороны создают препятствия для осуществления права народа Арцаха на свободу пользования телефонной связи и других средств коммуникации и на получение информации”, - указал Степанян.
Согласно разъяснениям, полученным сотрудниками аппарата Защитника прав человека, вопрос был доведен до сведения российских миротворцев, государственные компетентные органы работают над улучшением технических возможностей и исправлением ситуации.