Ադրբեջանական կողմը ակտիվորեն և տևական կրակահերթեր է արձակել հայկական դիրքերի և հայկական խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ. Արցախի ՄԻՊ 08/25/2021 18:45 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Օգոստոսի 24-ին օրվա ընթացքում և մինչև ուշ գիշեր Շուշիի մոտակայքում՝ մասնավորապես Շոշ և Մխիթարաշեն համայնքների ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից ադրբեջանական կողմը ակտիվորեն և տևական կրակահերթեր է արձակել հայկական դիրքերի և դրանց մոտակայքում տեղակայված հայկական խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ։ Այս մասին տեղեկացանք ԱՀ ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանի ֆեյսբուքյան էջից.
«Ասկերանի շրջանի Մխիթարաշեն գյուղի դիմաց տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակված կրակոցներից տարբեր զինատեսակների բեկորները հասել են գյուղի բնակելի հատված, իսկ օգոստոսի 24-ին՝ ժամը 22:00-ի սահմաններում Շուշիի հատվածից արձակված կրակոցներից տուժել է համայնքի բնակիչներից մեկի տունը։
Ադրբեջանի վարքագիծը ևս մեկ անգամ ի ցույց է դնում, որ խաղաղ բնակավայրերի հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերը պետք է հեռացվեն բնակավայրերից այնպիսի հեռավորության վրա, որտեղից հնարավոր չի լինի ուղիղ դիտարկմամբ նշանառության տակ պահել քաղաքացիական բնակավայրերը, քանի որ դրանք անմիջական և իրական սպառնալիք են հանդիսանում Արցախի ժողովրդի կյանքի, առողջության և այլ կենսական իրավունքների, ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության համար։
Ադրբեջանական զինված ուժերի անօրինական գործողությունների պատճառով խաթարվում է սահմանամերձ դարձած բնակավայրերում խաղաղ բնակչության բնականոն կյանքն ու գործունեությունը։
Եվս մեկ անգամ ընդգծում եմ միջադեպերի քննության հստակ մեխանիզմների ներդրման կարևորությունը, ինչը հնարավորություն կտա պատասխանատվության ենթարկել միջադեպերի հեղինակներին և կանխել դրանց հետագա կրկնությունը»։

Азербайджанская сторона активно и долго обстреливала армянские позиции и близлежащие населенные пункты – омбудсмен Арцаха 08/25/2021   19:03  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
В течение дня 24 августа и до поздней ночи с позиций, расположенных недалеко от Шуши, в частности в направлении сел Шош и Мхитарашен, азербайджанская сторона активно и на протяжении длительного времени обстреливала армянские позиции и расположенные рядом с ними мирные армянские населенные пункты. Об этом сообщил Защитник прав человека(омбудсмен) Республики Арцах Гегам Степанян.
Он проинформировал, что осколки от обстрелов, произведенных из разного оружия в направлении армянских позиций, расположенных напротив села Мхитарашен Аскеранского района, достигли жилой части села, а 24 августа около 22:00 в результате выстрелов из Шуши был поврежден дом одного из жителей села.
"Поведение Азербайджана еще раз демонстрирует, что азербайджанские позиции, прилегающие к мирным поселениям, должны быть отдалены на такое расстояние, исключающее возможность нанесения ударов по гражданским поселениям прямой наводкой, поскольку они представляют прямую и реальную угрозу для жизни, здоровья, физической и психической неприкосновенности и других жизненно важных интересов народа Арцаха. Из-за незаконных действий вооруженных сил Азербайджана нарушается нормальная жизнь и деятельность мирного населения в приграничных населенных пунктах", - написал Степанян на своей странице в Facebook.
Омбудсмен Арцаха еще раз подчеркивает важность введения четких механизмов расследования инцидентов, которые дадут возможность привлечь к ответственности виновных в инцидентах и предотвратить их дальнейшее повторение.