Բաքվում «ռազմական ավարի պուրակի» բացումն ազգային արժանապատվությունը նսեմացնող գործողություն է. ՄԻԵԴ դիմում է ներկայացվել 08/17/2021 16:49 | ԼՐԱՀՈՍ
Բաքվում «ռազմական ավարի պուրակի» բացումն ազգային արժանապատվությունը նսեմացնող գործողություն է։ Պուրակի բացումը Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի խախտում ճանաչելու նպատակով 44-օրյա պատերազմում զոհված, անհետ կորած զինծառայողների 6 հարազատների անունից դիմում է ներկայացվել ՄԻԵԴ։
Փաստաբան Կարեն Թումանյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ ՄԻԵԴ դիմում է ներկայացվել ազգային խտրականության և անձնական կյանքի միջամտության հարցով։
Նրա խոսքով՝ Բաքվում «ռազմական ավարի պուրակի» գոյությունը նվաստացնում է զոհերի, անհետ կորած զինծառայողների և մեր ազգային արժանապատվությունը։ Իսկ թե ՄԻԵԴ-ի կողմից իրավունքների խախտումն արձանագրելուց հետո ինչ գործողություններ կիրականացվեն, փաստաբանը նշեց, որ բավականին շատ գործիքակազմ կա, որը կարող է իրականացվել պետությունների կողմից, սակայն այդ մասին դեռևս վաղ է խոսելը, ՄԻԵԴ-ը բավականին երկար է քննում գործերը։
«Կապված է, թե ՄԻԵԴ-ն ինչ արձանագրություններ կիրականացնի, ինչ փաստեր կարձանագրի, ինչպես կդիտարկի իրավունքի խախտումը»,- նշեց փաստաբանը։
Ինչ վերաբերում է իրավունքների խախտումն արձանագրելու վերաբերյալ հնարավոր որոշման ազդեցությանը՝ այլ գործերի քննության ելքի վրա, Թումանյանը նշեց, որ դիմումում օգտագործվել է նախադեպեր, որոնցով մինչ այդ ՄԻԵԴ-ն արձանագրել է որոշակի խախտումներ։ Այս գործերով խախտումն արձանագրող որոշումներ կայացնելու դեպքում, ինչպես՝ ՄԻԵԴ այլ վճիռների պարագայում որոշակի ազդեցություններ են լինում, մասնավորապես, խախտումն արձանագրող վճիռները ենթադրում են իրավակիրառ պրակտիկայում, ընդհանուր համակարգի փոփոխության։

Открытие в Баку так называемого “парка военных трофеев” является актом, унижающим национальное достоинство: в ЕСПЧ подано заявление 08/17/2021 19:24 | Лента новостей
Открытие в Баку так называемого “парка военных трофеев” является актом, унижающим национальное достоинство. С целью признания открытия парка нарушением Европейской конвенции по правам человека в ЕСПЧ подано заявление от имени шестерых родственников военнослужащих, погибших, без вести пропавших в ходе 44-дневной войны.
Адвокат Карен Туманян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” сообщил, что в Европейский суд по правам человека подано заявление по вопросу дискриминации по национальному признаку и вмешательства в личную жизнь.
По его словам, наличие в Баку ”парка военных трофеев” унижает достоинство погибших и без вести пропавших военнослужащих и наше национальное достоинство. Что касается дальнейших действий после констатации Европейским судом факта нарушения прав, адвокат отметил, что существует довольно много инструментов, которые могут быть задействованы государствами, однако об этом говорить еще рано; процесс рассмотрения дел в ЕСПЧ длится довольно долго.
“Зависит от того, какие факты зафиксирует ЕСПЧ, как будет рассматривать нарушения права”, - отметил адвокат.
Что касается влияния возможного решения касательно констатации нарушения прав на исход других дел, Туманян отметил, что в заявлении использованы прецеденты, по которым ЕСПЧ до этого зафиксировал определенные нарушения. При вынесении решений, констатирующих нарушение по этим делам, как в случае с другими постановлениями ЕСПЧ, имеет место определенное воздействие, в частности, решения, фиксирующие нарушение, подразумевают в правоприменительной практике изменение общей системы.