Չեմ բացառում, որ շատ ակտիվ ինձ կրկին սկսեն հրավիրել քննչական մարմիններ. Արթուր Վանեցյան 08/09/2021 15:53 | ԼՐԱՀՈՍ
Երկու քրեական գործերով ունեմ մեղադրյալի կարգավիճակ, բայց անցել է մոտ 7-8 ամիս և որևէ անգամ որևէ քննչական գործողության չեմ հրավիրվել։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը։
Անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի սպանության փորձի նախապատրաստման ենթադրյալ դեպքի վերաբերյալ ԱԱԾ-ում քննվող քրեական գործին՝ Վանեցյանը հայտնեց, որ նոյեմբերի 9-ից հետո իրեն մի քանի անգամ ձերբակալել են, դիմել են դատարան՝ կալանավորման որոշում ստանալու համար, բայց դատարանը մերժել է միջնորդությունը՝ հիմնավոր կասկածի բացակայության հիմնավորմամբ։
«Այսինքն՝ ես որևէ առնչություն՝ հնչեցված մեղադրանքների հետ, չունեմ»,- նշեց Վանեցյանը։
Վանեցյանի խոսքով՝ քրեական գործով անցնող անձանցից անձամբ ճանաչել է միայն Աշոտ Մինասյանին, այն էլ՝ շփվել է մեկ-երկու անգամ, մյուսներին, այդ թվում՝ Վահրամ Բաղդասարյանի հետ ծանոթացել է ձերբակալվելուց հետո։
«Հիմա այս հրապարակումից հետո չեմ բացառում, որ շատ ակտիվ ինձ կրկին սկսեն հրավիրել քննչական մարմիններ»,- նշեց նա։
Ի
նչ վերաբերում է ԱԱԾ տարածած ձայնագրությանը՝ Վանեցյանը նշեց, որ մեղադրանքի կողմն ընդունել է, որ տեսանյութը մոնտաժված է։

Артур Ванецян: не исключаю, что меня вновь начнут активно приглашать в следственные органы 08/09/2021   16:27  |  Лента новостей
По двум уголовным делам у меня статус обвиняемого, но прошло почти 7-8 месяцев, и я ни разу не был вызван для участия в каком-либо следственном действии, заявил в беседе с журналистами глава парламентской фракции “Честь имею” Артур Ванецян.
Коснувшись расследуемого в СНБ уголовного дела о предполагаемом случае подготовки покушения на убийство Никола Пашиняна, Ванецян сообщил, что  с 9 ноября его несколько раз задерживали, обращались в суд за получением санкции на арест, но суд отклонил ходатайство за отсутствием обоснованного подозрения.
“То есть я никакого отношения не имею к озвученным обвинениям”, - отметил Ванецян.
По словам Ванецяна, из проходящих по уголовному делу лиц он лично знал только Ашита Минасяна, да и то общался с ним один или два раза, а с остальными, в том числе с Ваграмом Багдасаряном, познакомился после задержания.
“Теперь после этой публикации не исключаю, что меня вновь начнут очень активно приглашать в следственные органы”, - отметил он.
Что касается распространенной СНБ записи, Ванецян отметил, что сторона обвинения признала, что видеозапись смонтирована.