Եթե Արցախի հարցերով մշտական հանձնաժողով ձևավորելու առաջարկը մերժվի, կարող ենք կասկածներ ունենալ, որ քաղաքական մեծամասնությունը լվանում է ձեռքերը Արցախից. Վանեցյան 08/06/2021   13:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը որպես նորընտիր պատգամավոր առաջին ելույթը սկսեց կարևոր հարցերից մեկից՝ Արցախից։ Խմբակցության ղեկավարը նշեց, որ բարձրաձայնել է Արցախի հարցերով մշտական հանձնաժողով ստեղծելու մասին գաղափարը, որ հետագայում պաշտպանել է նաև «Հայաստան» խմբակցությունը։
Վանեցյանը նշեց, որ նման հանձնաժողով ստեղծելն առաջնային է։ Օրհասկան վիճակը թելադրում է ունենալ երկրորդ հայկական պետության խնդիրներով զբաղվող մշտապես գործող խորհրդարանական միավոր։
Վանեցյանը նկատեց՝ Արցախի հետ կապված հարցերը կտրուկ ավելացել են՝ ընդգրկում են անվտանգային և քաղաքական բաղադրիչները, միաժամանակ ներառում են նաև հոգևոր, մշակութային, սոցիալական, կրթական ու բազում այլ հարցեր։
«Նման հանձնաժողովի ստեղծումը նաև հստակ քաղաքական ուղերձ է իր ապագայով մտահոգ արցախահայությանը, սրտացավ աշխարհասփյուռ հայրենակիցներին, թե Ադրբեջանին ու Թուրքիային, միջազգային հանրությանը։ Ուղերձ է այն մասին, որ հայկական առաջին պետությունը Արցախի, այնտեղ ապրող ժողովրդի մասին չի մոռացել, ձեռքերը Արցախից չի լվացել, չի պատրաստվում հրաժարվել Արցախի խնդիրներով զբաղվելուց»։
Վանեցյանը նշեց, որ մշտական հանձնաժողովի կառուցվածքը արտացոլում է նաև տվյալ ժամանակաշրջանի քաղաքական նպատակահարմարությունները, առաջնահերթությունները։ Խմբակցության ղեկավարը նաև անդրադարձավ խորհրդարանում իշխաղ մեծամասնության դիտարկումներն, թե Արցախի մշտական հանձնաժողով ձևավորելու առանձին միավոր ձևավորելու կարիք չկա, որովհետև մնացած հանձնաժողովները զբաղվում են Արցախի հարցերով։ Նշեց, որ այդ փաստարկները տեղին չեն, իսկ դիտարկումներ անողներին, որոնք պնդում էին, թե ի՞նչ օրենքներ պետք է քննարկի հանձնաժողովը՝ նշեց, որ կամ լավ չեն պատկերացնում, կամ դիտավորյալ ուզում են մոլորեցնել ժողովրդին։
«Եթե առաջարկը մերժվի, կարող ենք հիմնավոր կասկածներ ունենալ, որ քաղաքական մեծամասնությունը, ՀՀ-ում այսօր իշխանություն կազմողները փորձում են կամ հետևողականորեն լվանում են իրենց ձեռքերը Արցախից, հրաժարվում Արցախից, լքում են Արցախը՝ մենք դա չենք կարող թույլ տալ։ Արցախը կա և մնում է հայկական»։
Վանեցյանը նշեց, որ հույս ունի, որ առաջարկը կընդունվի մեծամասնության կողմից։
15:30 05/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Պատիվ ունեմ»-ը պաշտպանում է «Հայաստան» խմբակցության ԱԺ փոխխոսնակի թեկնածուին.Արթուր Վանեցյան
15:10 05/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Պատիվ ունեմ»-ում չկան մարդիկ, որ դեմ են քվեարկում Իշխան Սաղաթելյանին. Արթուր Վանեցյան
09:49 05/08/2021  |  ՄամուլՎանեցյանի հայտարարությունների հիման վրա նյութեր են նախապատրաստվում. «Փաստ»
12:19 02/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր հիմնական նպատակն այս ապաշնորհ, ազգադավ իշխանություններին հեռացնելն է. ԱԺ-ն դրան հասնելու համար լրացուցիչ հարթակ է. Վանեցյան
12:03 02/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀամաձայն ենք ընդդիմադիր գործընկերների հետ և գործելու ենք միասնական. Արթուր Վանեցյան

Ванецян рассказал, что будет означать отказ правящей силы в одобрении предложения о создании парламентской комиссии по вопросам Арцаха 08/06/2021 14:24 | Лента новостей
Глава парламентской фракции “Честь имею” Артур Ванецян в качестве новоизбранного депутата начал свое выступление с важнейшей темы, касающейся Арцаха.
Глава фракции отметил, что озвучил идею о создании постоянной комиссии по вопросам Арцаха, которую впоследствии поддержала и коллеги от блока “Армения”
Ванецян отметил, что формирование комиссия является приоритетной задачей. Судьбоносные события диктуют необходимость создания постоянно действующей парламентской единицы, занимающейся проблемами второго армянского государства.
По словам Ванецяна, вопросов, связанных с Арцахом, стало больше, они охватывают составляющие безопасности и политическую компоненту, одновременно включают в себя и духовные, культурные, социальные, образовательные и многие другие вопросы.
“Создание подобной комиссии также является четким политическим месседжем обеспокоенным своим будущим армянам Арцаха, а также сердобольным соотечественникам, проживающим по всему миру. Это также месседж Азербайджану и Турции и всему международному сообществу. Это послание о том, что первое армянское государство не забыло об Арцахе, проживающем там народе, не умыло руки и не собирается отказываться от решения проблем Арцаха”, - сказал он.
Ванецян отметил, что структура постоянной комиссии отражает и политическую целесообразность данного периода, приоритеты. Глава фракции также коснулся замечаний парламентского большинства, согласно которым, необходимости в формировании отдельной единицы, постоянной комиссии по вопросам Арцаха нет. Ванецян назвал приведенные доводы неуместными
“Если предложение отклонят, то у нас могут появиться обоснованные подозрения в том, что политическое большинство, правящая сила в Армении, пытается или последовательно “умывает руки” от Арцаха, отказывается от Арцаха, покидает Арцах. Мы не можем этого допустить. Арцах есть и останется армянским”, - сказал он.