ՊՆ-ն միջոցներ պետք է ձեռնարկի, որ ադրբեջանցիներին հետ շպրտի մեր տարածքներից. Սեյրան Օհանյան 08/06/2021 16:00 | ԼՐԱՀՈՍ
Իշխանությունները և ՊՆ-ն համապատասխան միջոցներ պետք է ձեռնարկեն, որ ադրբեջանցիներին մեր տարածքներից հետ շպրտեն։ Լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ ասաց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը։
«Եթե ինքնուրույն չստացվի, պետք է համագործակցեն մեր ռազմավարական գործընկերոջ՝ ՀԱՊԿ-ին, իսկ ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում հիմնական տարածաշրջանային խմբավորում տեսնում ենք մեր միացյալ զորախումբը ՌԴ-ի հետ միասին, եթե դա չստացվի, պետք է ուժ կիրառել, որովհետև դրանով խախտվում է մեր սուվերենությունը, իջնում է մեր միջազգային կշիռը որպես անկախ, սուվերեն պետություն»,-ասաց Սեյրան Օհանյանը։
Վերջինս նկատեց՝ անկլավների հարցը երբեք չի կարող լուծվել, եթե չկան համապատասխան պայմաններ սահմանները ճշտելու համար։ Սեյրան Օհանյանը կարծում է, որ Հայաստանն ինքնուրույն իր խնդիրները պետք է լուծի, ընդ որում Հայաստանն այդ հնարավորություններն ունի։
«Հայաստանը հնարավորություն ունի ժամերի ընթացքում որոշում ընդունելու, հաշվարկներ կատարելու, թե որքան են մեր սահմանները, զինված ուժերի խնդիրներն ինչպիսինն են և ԶՈւ-ն, սահմանապահ ծառայությունն ինչ կառուցվածք պետք է ունենան նաև քանակային առումով։ Անհրաժեշտության դեպքում Երևանում տեղակայված ներքին զորքերը, անվտանագային բոլոր զորքերը տանեն ու սահմանը փակեն, ոչ թե կենտրոնում պահեն՝ իրենց աթոռները պահելու համար»,-նշեց Սեյրան Օհանյանը։

Минобороны Армении должно предпринять меры по выводу азербайджанцев с нашей территории - Сейран Оганян 08/06/2021   16:14  |  Лента новостей
Власти и Министерство обороны Армении должны предпринять соответствующие меры по выводу азербайджанцев с нашей территории, заявил глава парламентской фракции “Армения” Сейран Оганян.
“Если самостоятельно не получится, то должны сотрудничать с нашим стратегическим партнером – ОДКБ, а в рамках ОДКБ как основную региональную группировку мы видим нашу объединенную военную группировку вместе с Россией. Если не получится, то должны применить силу, потому что тем самым нарушается наш суверенитет, падает наш международный вес как независимого, суверенного государства”, - сказал Сейран Оганян.
Он отметил, что вопрос анклавов никогда не удастся решить, если нет соответствующих условий для уточнения границ. Сейран Оганян считает, что Армения должна самостоятельно решить свои проблемы, причем у Армении есть такая возможность.