Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանը կշարունակի մնալ կալանավորված 08/05/2021   12:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանը կշարունակի մնալ կալանավորված։ Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Մնացական Հարությունյանի նախագահությամբ, մերժեց Առուշանյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին որոշման դեմ պաշտպանների բողոքը։
Նշենք, որ Առուշ Առուշանյանին կալանավորելու որոշման դեմ բողոքը դատարանը քննել է առանց պաշտպանների ներկայության։
Պաշտպանը դատարանին ինքնաբացարկ հայտնելու մասին միջնորդություն էր ներկայացրել՝ մտահոգություն հայտնելով բողոքի մակագրման գործընթացի վերաբերյալ, իսկ դատարանի կողմից միջնորդությունը մերժելուց հետո պաշտպանները չեն մասնակցել բողոքի քննությանը։
Հիշեցնենք, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ավարտից հետո հարուցվել էր քրեական գործ՝ «Հայաստան» դաշինքի օգտին քվեարկելու համար ընտրակաշառք տալու վերաբերյալ, ընդ որում, ըստ ՀՔԾ-ի, որպես ընտրակաշառք է ներկայացվել դրամական աջակցությունը։ Քրեական գործի շրջանակներում նախ՝ հուլիսի 5-ին ձերբակալվել էր Գորիս համայնքի Քարահունջ բնակավայրի վարչական ղեկավար Լուսինե Ավետյանը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 4-րդ կետերով, 149.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, 154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 154.2-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված արարք կատարելու հատկանիշներով։
Ձերբակալման որոշման դեմ բողոք է ներկայացվել, սակայն մինչ դատարանը կքններ Ավետյանի ձերբակալման իրավաչափության հարցը, վարույթն իրականացնող մարմինը շտապեց մեղադրանք առաջադրել Ավետյանին և նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն ներկայացնել դատարան, որը բավարարվել էր, իսկ օրեր անց՝ դատախազի որոշմամբ Ավետյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոխարինվել է գրավով։ Ընդ որում՝ մամուլում շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն՝ Լուսինե Ավետյանը գործարքի է գնացել իրավապահ մարմինների հետ՝ ցուցմունք տալով Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանի դեմ, ինչի դիմաց ազատ է արձակվել։ Ավելին՝ Առուշանյանի դեմ ցուցմունք տալուց հետո Ավետյանի ազգականներից մեկն աշխատանքի է անցել դատախազությունում։
Ավետյանի ցուցմունքի հիման վրա Առուշ Առուշանյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 35-154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետի, 38-149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետի և 38-154.2-րդ հոդվածի 3-րդ մասի (քվեարկության գաղտնիությունը խախտելը, ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելը) հատկանիշներով։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը։
16:08 03/08/2021  |  Դատական ռեպորտաժներՎերաքննիչ դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ Առուշ Առուշանյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ որոշում կայացնելու. Որոշումը կհրապարակվի երկու օրից

Мэр Гориса Аруш Арушанян останется под стражей: Апелляционный суд отклонил жалобу защиты 08/05/2021   12:53  |  Судебный репортаж
Апелляционный уголовный суд Армении под председательством судьи Мнацакана Арутюняна отклонил жалобу защиты на решение об избрании в отношении мэра Гориса Аруша Арушаняна меры пресечения в виде заключения под стражу.
Отметим, что суд рассмотрел жалобу на решение об аресте Аруша Арушаняна в отсутствие адвокатов. Защита представила суду ходатайство о самоотводе, выразив обеспокоенность по поводу процесса регистрации жалобы. А после отклонения судом жалобы адвокаты отказались участвовать в ее рассмотрении.
Напомним, после завершения внеочередных парламентских выборов было возбуждено уголовное дело о даче взятки избирателям  для голосования в пользу блока “Армения”, причем, согласно ССС, под видом взятки была представлена денежная помощь. В рамках уголовного дела 5 июля сначала была задержана глава общины Караундж Лусине Аветян по подозрению в совершении деяния, предусмотренного пп. 2 и 4 ч. ст. 149, п.2 ч. 2 ст. 149.1, ч. 2 ст. 154.2 и ч.3 ст. 154.2 УК РА.
Решение о задержании было обжаловано, однако до того, как суд рассмотрел вопрос о правомерности ее задержания, орган, осуществляющий производство, поспешил предъявить обвинение Аветян и обратился в суд с ходатайством о ее аресте, которое было удовлетворено. Спустя несколько дней решением прокурора Аветян заменили меру пресечения с заключения под стражу на залог.
Согласно муссируемым  в прессе сведениям, Лусине Аветян пошла на сделку с правоохранительными органами, дав показания против мэра Гориса Аруша Арушаняна в обмен на освобождение. Более того, после дачи показаний против Арушаняна один из родственников Аветян устроился на работу в прокуратуре.
На основании показания Аветян Арушу Арушаняну было предъявлено обвинение по признакам п.2 ч.4 ст. 35-154.2-, п. 4 ч. 2 ст. 38-149 и ч.3 ст. 38-154.2 УК РА(нарушение тайны голосования, воспрепятствование реализации избирательного права).В отношении него была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.