Մարդու իրավունքների պաշտպանն ու Նախագահը քննարկել են հայ–ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը 08/04/2021 14:06 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հանդիպել է Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ, քննարկել են հայ–ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը
«Նախագահն ու Մարդու իրավունքների պաշտպանը քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը` կապված սահմանային բնակչության իրավունքների խախտումների հետ:
Արման Թաթոյանը Նախագահին է ներկայացրել Գեղարքունիքի, Սյունիքի և Արարատի մարզերում Մարդու իրավունքների պաշտպանի փաստահավաք աշխատանքների, բողոքների քննության արդյունքները: Նա նշել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի անօրինական արարքներով շարունակաբար խախտվում են Հայաստանի Հանրապետության սահմանային համայնքների բնակիչների իրավունքները:
Փաստերն ապացուցում են, որ ադրբեջանական զինված ուժերը պարբերաբար հրահրում են հրաձգություններ, իսկ ՀՀ զինված ուժերը կատարում են բնակչության պաշտպանության գործառույթ:
Արման Թաթոյանը տեղեկացրել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից այդ խախտումների փաստերն արդեն իսկ ներկայացվել են Հայաստանում գործող միջազգային կառույցներին և հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելություններին։

Президент и омбудсмен Армении обсудили ситуацию на армяно-азербайджанской границе 08/04/2021   14:21  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян сегодня встретился с Защитником прав человека республики Арманом Татояном. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Президент и омбудсмен обсудили ситуацию на армяно-азербайджанской границе в связи с нарушением прав приграничного населения.
Арман Татоян представил президенты результаты работы по сбору фактов офиса Защитника прав человека в Гегаркуникской, Сюникской и Араратской областях. Он отметил, что азербайджанские ВС своими незаконными деяниями постоянно нарушают права жителей приграничных населенных пунктов Армении. Факты доказывают, что ВС Азербайджана периодически провоцируют стрельбу, а ВС Армении выполняют функцию защиты населения.
Арман Татоян сообщил, что факты этих нарушений со стороны ВС Азербайджана уже представлены действующим в Армении международным структурам и аккредитованным дипломатическим миссиям.