Խաղաղապահները 4 տոննա հումանիտար օգնություն են փոխանցել Մարտակերտի շրջանի բնակիչներին, նաև բուժօգնություն ցուցաբերել 08/04/2021   11:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի զինծառայողները հումանիտար-բժշկական ակցիայի շրջանակում օգնություն են տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղի Մարտակերտի շրջանի բնակիչներին: Այս մասին ասված է ՌԴ ՊՆ տարածժած հաղորդագրությունում։
Խաղաղապահները բարեգործական հիմնադրամներից ստացված ընդհանուր առմամբ ավելի քան 4 տոննա խոհանոցային և պարենային հումանիտար օգնություն են տրամադրել Չափար գյուղի բնակիչներին։
Բարեգործական ակցիային մասնակցել է 27 ընտանիք` 11 բազմազավակ և 16 հարկադիր տեղահանված ընտանիք: Ռուսախական խաղաղապահ զորակազմի ներկայացուցիչ Ռուսլան Իվանովը տեղեկացրել է նաև, որ բուժօգնություն է տրամադրվել ավելի քան 120 մարդու:
Ռազմական բժիշկները ցուցաբերել են խորհրդատվական բժշկական օգնություն, մասնավորապես, թերապևտիկ, վիրաբուժական և ակնաբուժական օգնություն բազմազավակ ընտանիքներին և հարկադիր տեղահանվածներին:
Համայնքի ներկայացուցիչը տեղեկացրել է, որ գյուղը 400 բնակիչ ունի, գործում է մեկ բուժհաստատություն, որտեղ աշխատում է մեկ բժիշկ ու մեկ բուժքույր։
22:13 03/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌուս խաղաղապահները Արցախում ժամանակակից մարտի վարման պարապմունքներ են անցկացրել
20:12 03/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎարանդայի շրջանում որոնողական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել է ևս 6 զինծառայողների աճյուն
20:59 02/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԼինենք լավատես և համատեղ ուժերով հասնենք հաջողությունների. ԱՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է Ալեն Սիմոնյանին
22:59 27/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌուսաստանի խաղաղապահ զորախումբը շարունակում է Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում խնդիրների կատարումը
13:37 27/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախից տեղահանված բնակիչների 97% օգտվել է աջակցման ծրագրերից
19:37 25/07/2021  |  Միջազգային լրահոսՌուս խաղաղապահները մասնակցել են Լեռնային Ղարաբաղում ծովակալ Իսակովի հիշատակին նվիրված հանրահավաքին

Российские миротворцы передали более 4 тонн гумпомощи жителям Мартакертского района Арцаха 08/04/2021   11:21  |  Лента новостей
Российские военнослужащие миротворческого контингента в рамках проведения гуманитарно-медицинской акции оказали помощь жителям отдалённого населённого пункта Мартакертского района Республики Арцах.
Как сообщается на сайте Минобороны РФ, миротворцы передали гуманитарную помощь от благотворительных фондов в виде кухонных и продовольственных наборов жителям н.п. Чапар общим весом более 4 тонн.
«Сегодня в населенном пункте Чапар Мартакертского района была проведена гуманитарно-медицинская акция, в которой приняли участие 27 семей, 11 семей многодетные, 16 семей вынужденные переселенцы. Кроме этого, медицинским отрядом специального назначения была оказана помощь местному населению, более 120 человек. Гуманитарной помощи в виде продуктовых наборов – более 4 тонн», – сказал представитель российского миротворческого контингента Руслан Иванов.
Специалисты медицинского отряда специального назначения (МОСН) российского миротворческого контингента развернули пункт приема граждан в штатной пневмокаркасной палатке. Военные врачи оказали консультативную медицинскую помощь, в частности, терапевтическую, хирургическую и офтальмологическую помощь многодетным семьям и вынужденным переселенцам.
«От имени нашей деревни хочу выразить нашу благодарность за гуманитарную и медицинскую помощь. Наша деревня очень нуждается в медицинской помощи, и мы благодарны российским миротворцам. У нас проживает около 400 жителей, у нас есть медицинское учреждение, в котором работает один врач общей практики и одна медсестра. И отсутствует оборудование для оказания более квалифицированной помощи», – сказал представитель села Чапар Эрик Тувонян.