«Հայաստան» խմբակցությունը պահանջում է ապահովել կալանավորված պատգամավորների ներկայությունն ԱԺ-ում 08/02/2021   11:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մեր խմբակցությունը պահանջում է ապահովել մեր գործընկերների անխոչընդոտ ներկայությունն ԱԺ-ում, որ կարողանան կատարել իրենց սահմանադրական պարտականությունները։ ԱԺ-ում այս մասին ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սեյրան Օհանյանը՝ անդրադառնալով իրենց խմբակցության կալանավորված պատգամավորներին։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանն էլ նկատեց՝ արտառոց վիճակում ենք. «Չի եղել այսպիսի գումարում, որ սկսեն, բայց երկու պատգամավոր կալանքի տակ գտնվեն։ Իրենց կամքին հակառակ չեն կարողանում մասնակցել ԱԺ նիստերին, լիարժեք իրացնել իրենց լիազորությունները։ Եթե համարում ենք, որ ոչինչ չի եղել, այսպես կարող ենք հանգիստ անցնել օրակարգին ու անտեսել ամեն ինչ, այսպես լավ տեղ չենք հասնի։ Իրավունք չունենք կանոնակարգի կոպիտ ոտնահարումով, խախտումով գնալ առաջ։ Մեր աչքի առաջ ամենաթողություն է տեղի ունեցել, անձեռնմխելիությունը շրջանցելով, մեր երկու պատգամավորները կալանքի տակ են գտնվում։ Սա ոչ միայն ոտնձգություն է այդ պատգամավորների նկատմամբ, այլև անարգանք է ԱԺ-ի նկատմամբ»,-նշեց պատգամավորը։
Արմեն Ռուստամյանն առաջարկեց ժամանակ տալ, քննարկել այս հարցը և համաձայնության գալ։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը նշեց, որ պատգամավորն ունի անձեռնմխելիության իրավունք, որը պետք է հաղթահարվի, բայց տվյալ պարագայում գործ ունենք իրավիճակի հետ, երբ արարքները տեղի են ունեցել մինչ այդ անձանց պատգամավորական մանդատ ստանալը։
«Որպես թեկնածու նրանց անձեռնմխելիությունը հաղթահարվել է ԿԸՀ համապատասխան որոշումներով։ Բոլորս պարտավոր ենք այստեղ ապահովել ԱԺ հետագա գործունեությունը»,-նշեց Վլադիմիր Վարդանյանը՝ առաջարկելով նախ ձևավորել ԱԺ մարմինները, այնուհետև քննարկել նմանատիպ հարցերը։
22:15 01/08/2021  |  Քրեական խրոնիկոն«Հայաստան» դաշինքի նախընտրական պաստառը վնասելու մեջ մեղադրվում է 33 տարեկան տղամարդ
16:06 30/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքները հանդես կգան ԱԺ ընդդիմադիր փոխնախագահի մեկ միասնական թեկնածուով. երկուշաբթի անուն կհրապարակենք.Իշխան Սաղաթելյան

Оппозиционная фракция “Армения” требует обеспечить присутствие арестованных депутатов в парламенте 08/02/2021 11:44 | Лента новостей
Оппозиционная фракция “Армения” требует обеспечить беспрепятственное присутствие своих коллег в НС, чтобы они смогли исполнять свои обязанности. Об этом заявил депутат от фракции “Армения” Сейран Оганян, говоря об арестованных соратниках.
В свою очередь депутат от фракции “Армения” Армен Рустамян отметил, что сложилась необычная ситуация. “Не было НС такого созыва, при начале работы которого двое депутатов находились под арестом. Вопреки своей воле они не могут принять участие в заседаниях НС, полноценно исполнять свои полномочия. Если сочтем, что ничего не произошло, то это ни к чему хорошему не приведет. Мы не имеем права двигаться вперед с нарушениями, грубо попирая регламент. На наших глазах имела место вседозволенность. Двое наших депутатов заключены под стражу в обход их неприкосновенности. Это не только посягательство на депутатов, но и неуважение к НС”, - отметил парламентарий.
Армен Рустамян предложил дать время, обсудить этот вопрос и прийти к согласию.
Депутат от “Гражданского договора” Владимир Варданян отметил, что парламентарий обладает правом на неприкосновенность, которая должна быть преодолена, но в данном случае мы имеем дело с ситуацией, когда деяния были совершены до получения упомянутыми лицами депутатского мандата.
“Их неприкосновенность как кандидатов преодолена соответствующим решением ЦИК. Все мы обязаны здесь обеспечить дальнейшую деятельность НС”, - отметил Владимир Варданян, предложив сначала сформировать органы НС, а затем приступить к обсуждению подобного рода вопросов.