Բաքվում այս պահին ունենք 41 դատապարտված ռազմագերի. ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները տեսակցում են նաեւ դատապարտված հայորդիներին 07/30/2021 16:19 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին «Փաստինֆո»-ին հայտնել է՝ որպես չեզոք միջնորդ, շարունակում են պարբերական այցերը Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց: Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիների վերաբերյալ վիճակագրական տվյալ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն չի հրապարակում:
«ԿԽՄԿ ներկայացուցիչների հերթական այցի շարքը հայ գերեվարված անձանց Ադրբեջանում տեղի է ունեցել հունիսի վերջին, հուլիսի սկզբին»։
Ամատունին տեղեկացրեց, որ այս այցերի շրջանակում ևս հնարավորություն է տրվել բոլոր գերեվարված հայերին կապ հաստատել՝ տեսաուղերձներ ձայնագրել իրենց ընտանիքների համար, ինչպես նաև կատարել հեռախոսազանգեր, օգտվել նաև նամակներ գրելու հնարավորությունից:
ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները տեսակցում են նաև անձանց, որոնք դատապարտվել են Ադրբեջանի օրենսդրությամբ։ Որպես միջազգային մարդասիրական կազմակերպություն գերեվարված անձանց տարբերություն չի դրվում՝ շարունակում են տեսակցությունները՝ անկախ նրանից՝ երկրում ինչ կարգավիճակում են գտնվում։
«Անկախ նրանց կարգավիճակից՝ ռազմագերի են, գերեվարված քաղաքացիական անձինք, կամ տեղի օրենքներով դատապարտված, նրանք շարունակում են պաշտպանված լինել միջազգային իրավունքի պաշտպանության ներքո, ինչը թույլ է տալիս մեր մանդատը կիրառելու այդ մարդկանց հանդեպ»։
Հուլիսի 3-ին 15 հայ գերիների վերադարձից հետո Ադրբեջանն այժմ հաստատում է 45 անձի գերության փաստը: Պատերազմից հետո Ադրբեջանից Հայաստան է վերադարձել 103 գերի, նաև Բեյրութ է վերադարձել լիբանանահայ Մարալ Նաջարյանը։ Ոչ պաշտոնական տվյալներով՝ Բաքվում շարունակում են մնալ 100-ից ավելի մեր հայրենակիցներ։
Բաքվում հուլիսի 22-ից հետո 39 հայորդի դատապարտվել է 6-ական տարվա, երկուսը՝ 15-ական տարվա ազատազրկման։

Представители МККК навещают также армянских пленных, незаконно осужденных в Баку по сфабрикованным делам 07/30/2021 16:51 | Азербайджанская военная агрессия-2020
Глава коммуникационных программ армянского бюро Международного Комитета Красного Креста Зара Аматуни сообщила “ФактИнфо”, что представители структуры в качестве нейтрального посредника продолжают навещать удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских лиц. Статистические данные относительно находящихся в Азербайджане армянских пленных Международный комитет Красного Креста не публикует.
“Очередная серия визитов представителей МККК к армянским пленным в Азербайджане состоялась в конце июня и в начале июля”, - сообщила она.
Аматуни также проинформировала, что в рамках этих визитов пленным армянам также была предоставлена возможность связаться со своими семьями: записать для них видеообращение, а также позвонить по телефону и написать письмо.
Представители МККК также навещают лиц, которые были осуждены по законодательству Азербайджана. Посещения продолжаются вне зависимости от того, в каком они статусе находятся.
“Независимо от их статуса, являются ли они военнопленными, пленными гражданскими лицами или осужденными по местным законам, они продолжают находиться под защитой международного права, что позволяет задействовать наш мандат в случае с этими людьми”, - заявила она.
После возвращения 15 армянских пленных 3 июля, Азербайджан в данный момент подтверждает факт пленения 45 лиц. После войны в Армению из Азербайджана вернулись 103 пленных. Кроме того, в Бейрут вернулась ливанского армянка Марал Наджарян. По неофициальным данным, в Баку продолжают оставаться более 100 наших соотечественников.
С 22 июля в Баку 39 армян были приговорены к 6 годам лишения свободы, еще двое – к 15 годам заключения.