Սկանդալային. 45 մլն դոլարի հերոին է հայտնաբերվել Հայաստանում 07/30/2021 12:11 | Քրեական խրոնիկոն
2021 թվականի հուլիսի սկզբին Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչություն օպերատիվ տեղեկություն է ստացվել առ այն, որ Իրանից Եվրոպական միության երկրներ հերոին տեսակի թմրամիջոցի ապօրինի փոխադրմամբ զբաղվող անդրազգային կազմակերված հանցավոր խմբի կողմից նախատեսվում է Հայաստանի Հանրապետության, Վրաստանի և Ուկրաինայի տարածքներով տարանցիկ տեղափոխել հերոին տեսակի թմրամիջոցի խոշոր խմբաքանակ: Այս մասին տեղեկացանք՝ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Պետական եկամուտների կոմիտեում որոշում է կայացվել իրականացնել տարածաշրջանում նախադեպը չունեցող և առաջին անգամ իրականացվող միջոցառում` միջազգային վերահսկելի մատակարարում: Կայացված որոշման մասին, Հայաստանի Հանրապետության մաքսային կարգավորման մասին օրենքի 256-րդ հոդվածին համապատասխան, անհապաղ տեղեկացվել է ՀՀ գլխավոր դատախազը: Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել Ուկրաինայի և Վրաստանի ոստիկանությունների հետ 24-ժամյա օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների համատեղ իրականացման վերաբերյալ:
Օպերատիվ-հետախուզական աշխատանքներին ներգրավվել են ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցները: Վերջիններիս իրականացրած համալիր օպերատիվ-հետախուզական և օպերատիվ-տեխնիկական միջոցառումների արդյունքում թմրանյութ տեղափոխող բեռնատարը ՀՀ տարածքով տարանցիկ անցնելու ամբողջ ընթացքում գտնվել է իրավապահների տեսադաշտում:
Միջոցառման իրականացման գործում մասնակցությունն են ունեցել նաև ՀՀ-ում ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ վարչության աշխատակիցներն ու ԱՄՆ-ի արդարադատության դեպարտամենտի թմրամիջոցների դեմ պայքարի վարչության` Թբիլիսիիում տեղակայված տարածաշրջանային գրասենյակը: Շուրջ 20 օր տևած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառման ընթացքում Վրաստան, իսկ այնուհետև Ուկրաինա է գործուղվել նաև Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության ներկայացուցիչը:
2021 թվականի հուլիսի 4-ին Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած 20 տոննա քաշով հրակայուն աղյուս տեղափոխող բեռնատարը, որը համաձայն ստացված օպերատիվ տեղեկության, պետք է փոխադրելիս լիներ հերոին տեսակի թմրամիջոց, Հայաստանի, Վրաստանի, իսկ այնուհետև Ուկրաինայի իրավապահ մարմինների օպերատիվ ուղեկցման ներքո Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի տարածքներով ուղևորվեց Փոթիի նավահանգիստ, որտեղից էլ նավով` Ուկրաինայի Չեռնոմորսկ նավահանգիստ, ուր հասնելուն պես տրանսպորտային միջոցը մեկնել է Ուկրաինայի մայրաքաղաք Կիև:
Անդրազգային կազմակերպված հանցավոր խմբի անդամներ հանդիսացող Թուրքիայի Հանրապետության 2 քաղաքացու կողմից Կիևում վարձակալվել է պահեստ: Որպես թմրամիջոցի թաքստոց, մաքսազերծումից հետո հենց այդ պահեստ է տեղափոխվել, բեռնաթափվել ու պահեստավորվել օգտագործված ապրանքը:
Հուլիսի 22-ին Ուկրաինայի իրավապահ մարմինները, ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության և Վրաստանի ոստիկանության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ մուտք են գործել Կիևում գտնվող պահեստ, որտեղ հայտնաբերվել է Իրանից Ուկրաինա տեղափոխված` 368 կգ ընդհանուր քաշով հերոին տեսակի թմրամիջոցի 1164 փաթեթ:
Նույն օրը Կիևում ձերբակալվել են Թուրքիայի վերոնշյալ քաղաքացիները: Հայտնաբերված թմրամիջոցը նախատեսվում էր փոքր խմբաքանակներով առաքել Եվրոպական միության երկրներ:
Ուկրաինայի քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում Թուրքիայի Հանրապետության 2 քաղաքացիները ձերբակալվել են: Այս քրեական գործի շրջանակներում մի քանի օր անց Կիևում ձերբակալվել է նաև Թուրքիայի մեկ այլ` 1948թ. ծնված քաղաքացի: Այս պահին իրականացվում է նախաքննություն: Հայտնաբերված թմրամիջոցի արժեքը սև շուկայում հասնում է մոտ 45 միլիոն ԱՄՆ դոլարի:
Միջազգային վերահսկելի մատակարարումը Միավորված ազգերի կազմակերպության «Թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի մասին» կոնվենցիայի 11-րդ հոդվածով նախատեսված միջոցառում է, որն իրականացվում է բոլոր այն երկրների իրավապահ մարմինների միջև համաձայնություն ձեռքբերվելու պարագայում, որոնց տարածքներով նախատեսվում է տեղափոխել թմրամիջոցը: Այս միջոցառման գլխավոր նպատակն է հայտնաբերել և օրենքի առջև պատասխանատվության ենթարկել թմրամիջոցների միջազգային ապօրինի շրջանառության մեջ ներգրավված անձանց հնարավորինս մեծ շրջանակ:

Беспрецедентная операция в регионе: раскрыта контрабанда крупной партии героина на сумму около $45 млн. – КГД Армении 07/30/2021   13:18  |  Криминальная хроника
Комитет государственных доходов Армении КГД принял решение впервые провести беспрецедентное для региона мероприятие – международная контролируемая поставка. О принятом решении  был немедленно поставлен в известность генеральный прокурор. Была достигнута договоренность с Полициями Грузии и Украины о совместного проведении 24-часовых оперативно розыскных мероприятий. Об этом сообщает пресс-служба КГД Армении.
Сообщается, что в начале июля 2021 года управление по борьбе с контрабандой КГД получило оперативную информацию о том, что транснациональная организованная преступная группа, занимающаяся незаконными поставками героина из Ирана в страны ЕС, планирует транзитом переправить крупную партию героина через территории Армении, Грузии и Украины.
К  участиэю в оперативно-розыскной работе были привлечены сотрудники Службы национальной безопасности Армении. В результате принятых ими комплексных мер грузовик, перевозивший наркотик, за все время транзитного проезда по территории Армении находился в поле зрения сотрудников правоохранительных органов.
В проведении мероприятия также приняли участие сотрудники Пограничного управления ФСБ России в Армении и находящийся в Тбилиси региональный офис управления по борьбе с наркотиками Департамента юстиции США. В ходе  проведения оперативно-розыскного мероприятия, продлившегося 20 дней,  представитель отдела по борьбе с контрабандой КГД Армении был командирован в Грузию, а затем в Украину.
4 июля 2021 года из Ирана в Армению прибыл грузовик с 20 тоннами огнеупорного кирпича, который, согласно поступившей оперативной информации, должен был перевозить героин. Он под оперативным сопровождением правоохранителей Армении, Грузии и Украины по территории Армении и Грузии направился в порт Поти, а оттуда на корабле - в украинский порт Черноморск. После прибытия в Черноморск грузовик отправился в Киев.
Двое участников транснациональной организованной преступной группы – граждане Турции – арендовали в Киеве склад. Именно на этот склад в качестве тайника для наркотиков после таможенного оформления был доставлен, отгружен и складирован использованный товар.
22 июля правоохранительные органы Украины при участии представителей управления по борьбе с контрабандой КГД и представителей полиции Грузии зашли на склад в Киеве, где были обнаружены доставленные из Ирана в Украину 1164 упаковки героина общим весом 368 кг.
В тот же день в Киеве были задержаны вышеупомянутые граждане Турции. Обнаруженный наркотик планировалось переправить небольшими партиями в страны Европейского союза.
В рамках того же уголовного дела через несколько дней в Киеве был задержан еще один гражданин Турции, 1948 года рождения. В настоящее время ведется предварительное расследование. Стоимость обнаруженного наркотика на черном рынке достигает порядка 45 млн. долларов США.