Սադրանքներով Թուրքիան և Ադրբեջանը ուզում են զիջումներ կորզել Արցախի կարգավիճակի ու ՀՀ սահմանների հարցում. Թուրքագետ 07/30/2021   11:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Առաջինը, որ փորձում են լուծել Ադրբեջանն ու Թուրքիան՝ Հայաստանի վրա ճնշումներն ուժեղացնելով հասնել այն բանին, որ Հայաստանը գնա զիջումների՝ մի քանի կարևոր խնդիրներում»,- այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ-ի և Ադրբեջանի սահմանամերձ գոտում լարվածության աճին։
Ըստ թուրքագետի՝ թուրք-ադրբեջանական տանդեմը ցանկանում է մասնավորապես զիջումներ կորզել Արցախի կարգավիճակի ու ՀՀ սահմանների հարցում, այնպես անել, որ ՀՀ-ն համակերպվի այն հանգամանքին, որ իր տարածքում գտնվում են ադրբեջանական զորքեր։
«Այս սադրանքներն ունեն կոնկրետ նպատակ՝ ուժեղացնել ճնշումը Հայաստանի վրա և փորձել զիջումներ կորզել ՀՀ-ից»։
Թուրքագետը անդրադարձավ նաև կառավարության նիստում Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկին, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխադարձ մեղադրանքների իսկությունը պարզելու հնարավոր լուծումներից մեկը կարող է լինել ՀԱՊԿ մոնիթորինգային առաքելության տեղակայումը հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով։
Սաֆրաստյանը նշեց, որ սա այն դեպքն է, որ ՀԱՊԿ-ը պետք է լուրջ քննարկի այդ առաջարկը և եթե այս անգամ էլ չկարողանա իրականացնել իր հիմնական գործառույթները, որոնց համար ստեղծվել է՝ լուրջ հարցականի տակ կդնի այդ կազմակերպության ապագան։

Тюрколог Рубен Сафрастян назвал цель провокаций турецко-азербайджанского тандема 07/30/2021   11:53  |  Лента новостей
Первое, что пытаются решить Азербайджан и Турция, усиливая давление на Армению, - это добиться того, чтобы Армения пошла на уступки в ряде важных вопросах. Об этом заявил на пресс-конференции в пятницу тюрколог Рубен Сафрастян, комментируя провокации Баку.
По словам тюрколога, турецко-азербайджанский тандем, в частности, хочет выудить уступки в вопросе статуса Арцаха и границ Республики Армения, сделать так, чтобы РА смирилась с присутствием азербайджанских войск на своей территории.
“Эти провокации преследуют конкретную цель – усилить давление на Армению и попытаться выудить у РА уступки”, - сказал эксперт.
Тюрколог прокомментировал также предложение и.о. премьера РА Никола Пашиняна на заседании правительства о том, что одним из возможных решений для выяснения истинности взаимных обвинений является размещение миссии наблюдателей ОДКБ вдоль армяно-азербайджанской границы.
Сафрастян отметил, что это тот случай, когда ОДКБ должна серьезно рассмотреть предложение, и если на сей раз не сможет выполнить те основные функции, для осуществления которых  она создана, то поставит будущее этой организации под вопрос.