Ադրբեջանցիները պարբերաբար կրակում են Վերին Շորժա գյուղի և քաղաքացիական բնակիչներով բնակեցված սարատեղիի ուղղությամբ և խաթարում բնակիչների կյանքի, սեփականության իրավունքն ու առողջությունը․ ՄԻՊ 07/29/2021   20:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վերին Շորժա գյուղում և գյուղի սարատեղիում փաստահավաք աշխատանքները ապացուցում են, որ բնակավայրը գտնվում է ադրբեջանական զինված ուժերի նշանառության տակ: Նրանք պարբերաբար կրակում են գյուղի և քաղաքացիական բնակիչներով բնակեցված սարատեղիի ուղղությամբ: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
«Բացի այն, որ ադրբեջանական զինված ուժերը անօրինական տեղակայված են ՀՀ ինքնիշխան տարածքում, գտնվում են ՀՀ բնակիչներին օրինական փաստաթղթերով պատկանող հողատարածքներում` օրինակ, միայն այս հատվածում ամենանվազագույն հաշվարկներով ավելի քան 1,200 հա արոտավայր, 220 հա խոտհարք, 250 հա վարելահող: Այս մասին առկա են օբյեկտիվ ապացույցներ:
Շարունակվում են արձանագրվել կենդանիների գողություններ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից, որոնք այդպես էլ չեն վերադարձվել, նրանց կրակոցներից կենդանիների սատկելու դեպքեր:
Ավելին, այս տարածքների անմիջապես դիմաց գտնվող հողերը նույնպես չի լինում օգտագործել, քանի որ նշանառության տակ են ու մարդկանց մոտենալու դեպքում ադրբեջանական զինծառայողները կրակում են:
Բնակիչները նշել են, որ ադրբեջանական կրակոցները կանխվում են շնորհիվ ՀՀ զինված ուժերի կանխարգելիչ կրակոցների, որոնք նպատակ ունեն պաշտպանել մարդկանց կյանքն ու առողջությունը:
Այսինքն`ադրբեջանական զինված ուժերը խաթարում են քաղաքացիական բնակիչների կյանքի իրավունքն ու առողջությունը, մարդկանց խաղաղությունը, սեփականության իրավունքն ու բնականոն կյանքը, թույլ չեն տալիս գյուղատնտեսությամբ զբաղվել:
Ադրբեջանական տեղակայումներն ու նկարագրված արարքները բացահայտ ոտնահարում են միջազգայնորեն երաշխավորված մարդու իրավունքները և միջազգային իրավունքով արգելված են:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի այցը տեղի է ունեցել Վարդենիս համայնքի ղեկավար Արամ Մելքոնյանի, Վերին Շորժա վարչական շրջանի ղեկավար Արտյոմ Երանոսյանի հետ միասին:
Այցի արդյունքները կներկայացվեն միջազգային կառույցներին (ՄԱԿ, ԵԽ, ԵՄ և այլն), ինչպես նաև ՀՀ պետական համապատասխան մարմիններին»,- գրել է Թաթոյանը:
12:08 29/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ–ի ներկայացուցիչները չհայտարարված այցեր են իրականացրել Արագածոտնի եւ Շիրակի մարզերի ազատությունից զրկման վայրեր
22:58 28/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական զինծառայողները թիրախավորել են հայկական դիրքերի հարևանությամբ գտնվող քաղաքացիական բնակավայրերը. ՄԻՊ
21:42 28/07/2021600 հազարից ավելի ընտրողներն արդեն իսկ սկսում են հասկանալ, որ կոպիտ սխալ են արել. Գեղամ Նազարյան
19:11 28/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊուտինը ՌԴ անվտանգության խորհրդի անդամների հետ քննարկել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը
18:45 28/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԶոհված հերոսներից Կորյուն Հարությունյանը Հրազդան քաղաքից էր. Բանակ էր զորակոչվել պատերազմից հետո
16:29 28/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ՄԻՊ-ի աշխատակազմի դեպարտամենտի ղեկավարը ՀՀ ՊՆ-ում ռազմական կցորդներին է ներկայացրել ադրբեջանական հանցավոր արարքներով բնակիչների իրավունքների խախտումները
11:01 28/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿրակոցների անմիջական թիրախում են Կութ, Վերին Շորժա գյուղերը. ՄԻՊ
10:45 28/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀրաձգությունները հրահրում են ադրբեջանական զինված ուժերը, որոնք գտնվում են ՀՀ ինքնիշխան տարածքում. ՄԻՊ

Село Верин Шоржа находятся под прицелом азербайджанских ВС, они регулярно стреляют по деревне – омбудсмен Армении 07/30/2021   09:32  |  Лента новостей
Проведенная работа по сбору фактов в селе Верин Шоржа и на склоне села доказывает, что село находится под прицелом азербайджанских вооруженных сил. Они регулярно стреляют в направлении села и склона, на котором проживают мирные граждане. Об этом сообщил Защитник прав человека(омбудсмен) Армении Арман Татоян.
"Помимо того, что азербайджанские вооруженные силы незаконно размещены на суверенной территории Республики Армения, они находятся на землях, которые, на основании законных документов, по праву собственности принадлежат жителям РА, например, только на этой территории по минимальным подсчетам более чем 1200 га пастбищ, 220 га сенокосных земель, 250 га пашни. Этому есть объективные доказательства", - указал Татоян.
Он сообщил, что продолжают фиксироваться случаи краж животных азербайджанскими вооруженными силами, которые так и не были возвращены, и случаи гибели животных в результате обстрела.
Более того, как отметил омбудсмен Армении, земельные участки, расположенные непосредственно перед этими территориями также невозможно использовать, так как они находятся под прицелом, и при приближении людей азербайджанские военнослужащие стреляют.
Жители отметили, что азербайджанские обстрелы пресекаются благодаря предупредительной стрельбе вооруженных сил Армении, направленной на защиту жизни и здоровья людей.
"Иными словами, вооруженные силы Азербайджана нарушают право на жизнь и здоровье мирных жителей, мир и спокойствие людей, право на собственность, подрывают привычный уклад жизни, не позволяют заниматься сельским хозяйством. Размещение азербайджанских военных и описанные действия вопиющим образом нарушают международно гарантированные права человека и запрещены международным правом", - подчеркнул Татоян.
Он сообщил, что результаты визита будут представлены международным организациям (ООН, СЕ, ЕС и др.), а также соответствующим государственным органам Республики Армения.