Ադրբեջանը Հայաստանի տարածքով պիտի հաղորդակցություն ունենա դեպի Նախիջևան, Վրաստան, Իրան. պետք է ստեղծվեն մաքսային կետեր. Նիկոլ Փաշինյան 07/29/2021   11:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանը հետևողական գործողություններ է ձեռնարկում՝ վարկաբեկելու տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման թեման. Կառավարության նիստի մեկնարկին ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ի հեճուկս այն բանի, որ ոչ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ վերաբերելի կետում, ոչ հունվարի 11-ի հայտարարության մեջ չկա որևէ միջանցք արտահայտություն, կամ սահմանում, չեն ընդգծվում կոնկրետ երթուղիներ, Ադրբեջանը շարունակում է արծարծել ինչ որ միջանցի թեմա՝ մատնանշելով կոնկրետ երթուղիներ և ուղղություններ»։
Փաշինյանն ընդգծեց՝ բազմիցս է ասել, որ Հայաստանը չի քննարկել, չի քննարկում և չի քննարկելու միջանցքային տրամաբանության որևէ հարց և վերը նշած ձևակերպումներով Ադրբեջանը փորձում է խափանել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման թեման, որը ոչ միայն չափազանց կարևոր հարց է, այլև գտնվում է Կառավարության առաջնահերթությունների շարքում։
«Մեզ համար միանշական է և աներկբա, որ տարածաշրջանի բոլոր տրանսպորտային և տնտեսկան կոմունիկացիաները պետք է բացվեն և ինչպես Հայաստանը Ադրբեջանի տարածքով պիտի հաղորդակցություն ունենա այդ թվում դեպի ՌԴ, Կոնտրոնական Ասիա, ԻԻՀ, այնպես էլ Ադրբեջանը ՀՀ տարածքով պետք է հաղորդակցությւուն ունենա այդ թվում դեպի Նախիջևան, Վրաստան, Իրան։ Այս ծրագիրն իրականացնելու համար սահմանի համապատասխան կետերում պետք է ստեղծվեն մաքսային կետեր, որոնց հատումը երկու կողմից պետք է իրականացվի միջպետական սահմանների անցման՝ միջազգայնորեն զոր օրինակ՝ ԱՊՀ-ում ընդունված կանոններին համապատասխան՝ մաքսային և սահմանային և այլ տեսակի հսկողություններով»։
11:24 29/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանագծի երկարությամբ չի կայունանում. Փաշինյան
09:46 27/07/2021  |  ՄամուլՆի­կոլ Փա­շի­նյա­նին ուղեկ­ցող ավտոշա­րա­սյու­նը գնա­լով վտան­գա­վոր է դառ­նում. «Փաստ»

Армения никогда не обсуждала, не обсуждает и не будет обсуждать какой-либо вопрос по коридорной логике - Пашинян 07/29/2021   12:16  |  Лента новостей
Азербайджан продолжает предпринимать действия для дискредитации темы разблокировки региональных коммуникаций, заявил и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг, 29 июля.
“Вопреки тому, что ни в пункте 9 заявления от 9 ноября, ни в заявлении от 11 января нет ни слова или определения “коридор” и не отмечены конкретные маршруты, Азербайджан продолжает затрагивать тему какого-то  коридора, указывая конкретные маршруты и направления”, - отметил он.
Пашинян подчеркнул, что неоднократно говорил, что Армения никогда не обсуждала, не обсуждает и не будет обсуждать какой-либо вопрос по коридорной логике.
Как указал и.о. премьера Армении, вышеупомянутыми формулировки Азербайджан пытается сорвать процесс открытия региональных коммуникаций, который является только чрезвычайно важным вопросом, но находится в ряду приоритетов правительства.
“Для нас однозначно, что коммуникации должны быть разблокированы. Как Армения по территории Азербайджана должна иметь доступ, в том числе в Россию, Иран, Центральную Азию, так и Азербайджан через территорию Армении должен получить доступ, в том числе в Нахиджеван, Иран, Грузию. Для реализации этой программы в соответствующих пунктах должны быть созданы таможенные пункты, пересечение которых обеими сторонами должно осуществляться через государственную границу со всеми видами контроля, соответствующего международным правилам”, - сказал он.