Դիտարկվում է ՀԱՊԿ մոնիտորինգային առաքելության տեղակայումը հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով. Փաշինյան 07/29/2021   11:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի ԶՈՒ-երը, ոչ միայն շարունակում են ապօրինի կերպով մնալ ՀՀ տարածքում՝ Սոթք-Խոզնավար հատվածի մասին է խոսքը, շարունակաբար սադրիչ գործողություններ են ձեռնարկում՝ փորձելով վարկաբեկել ՀԱՊԿ համակարգը։ Այս մասին կառավարության նիստի ընթացքում ասաց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։ Վերջինս պնդում է, որ ծրագիրը կյանքի կոչելու համար սադրիչ գործողություններին զուգահեռ՝ Ադրբեջանը ՀՀ-ին մեղադրում է իբր սադրանքներ գործելու մեջ։
«Լինելով ՀԱՊԿ անդամ, որը սեպտեմբերից ստանձնելու է նաև կազմակերպության նախագահությունը՝ Հայաստանը հասկանում է ՀԱՊԿ-ի համար անվտանգային սպառնալիքներ չստեղծելու, դաշնակից երկրներին ռազմական գործողությունների մեջ չներքաշելու իր պատասխանատվությունը և ես պաշտոնապես բացառում եմ ՀՀ ԶՈՒ-երի կողմից որևէ սադրիչ գործողություն»։
Փաշինյանը նշեց, որ Ադրբեջանի և մեր փոխադարձ մեղադրանքների իսկությունը պարզելու հարցում ՝ հնարավոր լուծումներից մեկը կարող է լինել ՀԱՊԿ մոնիտորինգային առաքելության տեղակայումը հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով, ինչը նախատեսված է ՀԱՊԿ-ի գործողության իրավակարգավորումներով։
«ՀԱՊԿ-ի շրջանակում նման առաքելություն իրականացնելու անհնարինության պայմաններում մեզ համար կարող են լինել միջազգային այլ ընդունելի ֆորմատներ»,-ասաց նա։
Փաշինյանը հայտարարեց, որ Ադրբեջանի փորձերը՝ ցույց տալ, թե Հայաստանը դեմ է սահմանների դելիմիտացիա ու դեմարկացիա սկսելու գործընթացին, որևէ կապ չունի իրականության հետ։
«Հակառակը, մենք կողմ ենք, ավելին, նման գործընթաց մեկնարկելու, տարածաշրջանում կայունություն ու խաղաղություն հաստատելու մանդատ ենք ստացել սեփական ժողովրդից։ Դեռևս մայիսի 27-ի ԱԽ նիստում ես բարձրաձայնել եմ մեր պատկերացումները սահմանագծման ու սահմանազատման աշխատանքների մեկնարկի վերաբերյալ», - ասաց նա։
Վարչապետի պաշտոնակատարի խոսքով՝ իմաստ ունի դիտարկել հայ-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով ռուս սահմանապահների հենակետերի տեղակայման հարցը, ինչը հնարավորություն կտա սահմանազատման ու սահմանագծման աշխատանքներն իրականացնել առանց ռազմական բախումի ռիսկի։
Փաշինյանը հավելեց, որ թեման պատրաստվում են քննարկել ռուս գործընկերների հետ։
«Մեր կառավարությունը պատրաստվում է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները տարածաշրջանում անվտանգություն, խաղաղություն ու կայունություն ապահովելու համար, մենք գործելու ենք ՀՀ քաղաքացիներից ստացած մանդատին համապատասխան»,-վստահեցրեց Փաշինյանը։
11:33 29/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը Հայաստանի տարածքով պիտի հաղորդակցություն ունենա դեպի Նախիջևան, Վրաստան, Իրան. պետք է ստեղծվեն մաքսային կետեր. Նիկոլ Փաշինյան
11:24 29/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանագծի երկարությամբ չի կայունանում. Փաշինյան

Пашинян предлагает разместить мониторинговую миссию ОДКБ на армяно-азербайджанской границе 07/29/2021 12:43 | Лента новостей
ВС Азербайджана не только продолжают незаконно оставаться на территории Армении, речь идет об участке Сокт-Хознавар, но и без конца прибегают к провокационным действиям, дискредитируя систему ОДКБ, заявил и.о. премьера Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг.
Он отметил, что "для реализации программы параллельно с провокационными действиями Азербайджан обвиняет Армению якобы в осуществлении провокаций".
“Будучи членом ОДКБ, Армения, которая в сентябре примет председательство в организации, полностью осознает свою ответственность перед партнерами по предупреждению угроз безопасности для ОДКБ, недопущению ситуации, при которой они могут быть втянуты в военные действия, и официально исключает провокационные действия со стороны ВС РА”, - сказал он.
По его словам, для исключения каких-либо инсинуаций на тему провокаций Армения в качестве возможного решения предлагает разместить мониторинговую миссию ОДКБ вдоль армяно-азербайджанской границы.
“Такая возможность предусмотрена правовыми регулировками Организации”, - указал он.
Как указал Пашинян, в условиях невозможности осуществления подобной миссии со стороны ОДКБ, для нас могут быть приемлемы другие международные форматы, в том числе Минская группа ОБСЕ.
Пашинян также заявил, что попытки Азербайджана показать, что Армения против начала процесса делимитации и демаркации границ, не имеют ничего общего с реальностью.
“Напротив, мы “за”. Более того мы получили от нашего народа мандат для начала подобного процесса и установления мира и стабильности в регионе”, - заявил он.
По словам и.о. премьера Армении, целесообразно рассмотреть возможность размещения российских пограничных пунктов вдоль всей линии армяно-азербайджанской границы, что позволит провести работы по делимитации и демаркации без риска военного столкновения.
Пашинян добавил, что власти планируют обсудить тему с российскими коллегами.
“Наше правительство собирается принять все необходимые меры для обеспечения безопасности, мира и стабильности в регионе. Мы будем действовать в соответствии с мандатом, полученным от граждан РА”, - заверил Пашинян.