Հրադադարի ռեժիմի պայմանավորվածությունը հիմնականում կատարվում է. ՊՆ 07/28/2021   11:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՌԴ խաղաղապահ զորքերի հրամանատարության միջնորդությամբ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ հայ-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում հրադադարի ռեժիմը վերականգնելու վերաբերյալ։
Այս պահին, նշված պայմանավորվածությունը հիմնականում կատարվում է։
Ադրբեջանական սադրանքի արդյունքում սկսված մարտական գործողությունների ընթացքում երկուստեք կիրառվել են հրաձգային զինատեսակներ և ականանետեր։ Ընդ որում, ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների կողմից ականանետային կրակ է բացվել ի պատասխան հակառակորդի կողմից ականանետերի կիրառման։
Շփման գծի փոփոխություն տեղի չի ունեցել, սահմանային իրադրությունը գտնվում է ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների վերահսկողության ներքո։

Договоренность о прекращении огня в основном выполняется – Минобороны Армении 07/28/2021   12:00  |  Лента новостей
При посредничестве командования миротворческого контингента РФ достигнута договоренность о восстановлении режима прекращения огня на линии соприкосновения армянских и азербайджанских войск на северо-восточном направлении. Об этом сообщает Министерство обороны Армении.
В данный момент указанная договоренность в основном выполняется.
В ходе боевых действий, начавшихся в результате азербайджанской провокации, с обеих стороны были применены стрелковое оружие и минометы. При этом подразделения ВС Армении открыли стрельбу из миномета в ответ на  использование противником минометов.
Линия соприкосновения не претерпела изменений, пограничная ситуация находится под контролем подразделений ВС Армении.