Ադրբեջանական իշխանությունները պատասխանատվություն են կրում Գեղարքունիքում այսօր ՀՀ 3 զոհված զինծառայողներին սպանելու համար. ՄԻՊ 07/28/2021 13:04 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Ադրբեջանական իշխանությունները գործում են միջազգային կանոնների բացահայտ խախտումներով և պատասխանատվություն են կրում Գեղարքունիքում այսօր ՀՀ 3 զոհված զինծառայողներին սպանելու, նրանց կյանքի իրավունքը խախտելու համար, վիրավորում ստացած զինծառայողների առողջությանը վնաս պատճառելու համար: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
«Այս հետևության հիմքում առնվազն այն փաստերն են, որ ադրբեջանական զինված ուժերը՝
1. ներխուժել են և անօրինական տեղակայվել ՀՀ ինքնիշխան տարածքում՝ Գեղարքունիքում և Սյունիքում.
2. 2020թ. նոյեմբերի 9-ից հետո ֆիզիկապես ներկա են այն հողատարածքներում, որոնք օրինական փաստաթղթերով սեփականության իրավունքով պատկանում են ՀՀ բնակիչների կամ համայնքային սեփականություն են.
3. պարբերաբար կրակում են գյուղերի ուղղությամբ և իրական վտանգ ստեղծում քաղաքացիական բնակիչների կյանքի և առողջության համար, վնաս են պատճառում նրանց գույքին և կենդանիներին.
4. զբաղված են քաղաքացիական բնակիչների նկատմամբ անօրինական արարքներով՝ կենդանիների գողություններ, մարդկանց անօրինական ազատությունից զրկելու փորձեր, հրազենով սպառնալիքներ քաղաքացիական բնակիչներին, խոչընդոտներ գյուղատնտեսական աշխատանքներին և այլն.
5. գյուղերի անմիջական հարևանությամբ և համայնքների միջև ճանապարհների նրանց ներկայության պատճառով սահմանափակվել է մարդկանց ազատ տեղաշարժը:
Այս ամենին գումարվում է առավել ևս այն, որ, ինչպես պաշտոնապես հայտարարում են ադրբեջանական իշխանությունները, նրանց զինված հարձակումները, պատերազմի սպառնալիքներն ուղղված են սահմանների դելիեմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթացների վրա միջազգային իրավունքով արգելված ազդեցություն գործադրելուն»,- գրել է Արման Թաթոյանը։

Власти Азербайджана несут ответственность за убийство трех армянских военнослужащих в Гегаркунике – омбудсмен Армении 07/28/2021   13:35  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Власти Азербайджана действуют с вопиющим нарушением международных прав, они несут ответственность за убийство трех армянских военнослужащих, погибших сегодня в Гегаркунике, за нарушение их права на жизнь, за причинение вреда здоровью раненых военнослужащих. Об этом написал Защитник прав человека(омбудсмен) Армении Арман Татоян на своей странице в Facebook.
Как отметил он, в основе этого заключения, по крайней мере, те факты, что Вооруженные силы Азербайджана:
1. вторглись и незаконно обосновались на суверенной территории Республики Армения, в Гегаркунике и Сюнике.
2. после 9 ноября 2020 года они физически присутствуют на земельных участках, которые на основаниях законных документов, на правах собственности, принадлежат жителям РА или являются собственностью общины.
3. регулярно стреляют в направлении сел, создавая реальную опасность для жизни и здоровья мирных жителей, нанося ущерб их имуществу.
4. совершают незаконные деяния против мирных жителей, такие как кража животных, попытки незаконно лишить людей свободы, угрожают мирным жителям огнестрельным оружием, препятствуют проведению сельскохозяйственных работ и т.д.
5. из-за их присутствия в непосредственной близости от деревень и проселочных дорог ограничено свободное передвижение людей.
"Добавьте ко всему этому также то, что, как официально заявили власти Азербайджана, их вооруженные нападения и угрозы войны направлены на оказание запрещенного международным сообществом воздействия на процессы делимитации и демаркации границ", - написал Арман Татоян.