Վերին Շորժայի մոտակայքում ադրբեջանական զինծառայողները կրակում են հենց հայկական բնակավայրերի ուղղությամբ.ՄԻՊ 07/28/2021   08:59  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժա գյուղից և սարատեղի կոչվող քաղաքացիական բնակավայրից ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը ահազանգեր է ստացել այն մասին, որ ադրբեջանական զինված ուժերը այսօր վաղ առավոտյան՝ ժամը 03:30-03:40-ի սահմաններում սկսել են ինտենսիվ հրաձգություն:
«Բոլոր ահազանգերն այն մասին են, որ ադրբեջանական զինծառայողները կրակում են հենց իրենց բնակավայրերի ուղղությամբ: Ըստ բնակիչների` գյուղի ուղղությամբ կրակոցները կանխվում են միայն ՀՀ զինված ուժերի պատասխան կրակոցների շնորհիվ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը վերջին օրերին պարբերաբար է բնակիչներից ստացնում ահազանգեր, որ ադրբեջանական զինծառայողներն անընդհատ կրակոցներ են արձակում Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժա և Կութ գյուղերի ուղղությամբ` խաթարելով ողջ գյուղի խաղաղ կյանքը: Այդ կրակոցներն ամեն անգամ հնարավոր է լինում կանխել միայն ՀՀ զինծառայողների պատասխան կրակոցների շնորհիվ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ է նշում, որ ադրբեջանական զինված ուժերի պարբերական դարձած այս հանցավոր արարքները կոպտորեն խախտում են Գեղարքունիքի գյուղերի քաղաքացիական բնակիչների կյանքի իրավունքն ու առողջությունը, խաթարում են խաղաղ կյանքը դեն, թույլ չեն տալիս գյուղատնտեսությամբ զբաղվել», - հայտարարել է ՄԻՊ Արման Թաթոյանը` նշելով, որ սույն հրատապ հաղորդագրությունը կուղարկվի միջազգային մարմիններին` նշելով ՀՀ գյուղերի վրա ադրբեջանական կրակոցները վճռական քայլերով կանխելու անհրաժեշտության մասին:
22:39 27/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀիմնարար խնդիր է, երբ մարդուն զրկում են ազատությունից ու հետո նոր սկսում հավաքել ապացույցներ կամ որոնել հիմքեր. ՀՀ ՄԻՊ
17:06 27/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդու իրավունքների պաշտպանի աջակցությամբ կազմակերպվել է կալանավորված անձի անվճար վիրահատությունը.ՄԻՊ
12:50 27/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեխաները ստիպված են լինում հաճախել տնից հեռու դպրոց՝ բնակության վայրը հաշվի չառնելու պատճառով. ՄԻՊ
22:40 26/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրման Թաթոյանն Ավստրալիայի խորհրդարանի պատգամավորներին է ներկայացրել սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումների փաստերը
18:16 26/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական 2021թ. հուլիսի 25-26-ի կրակոցները Վերին Շորժա, Սոթք, Երասխ գյուղերի հարևանությամբ խախտում են քաղաքացիական բնակիչների կյանքի իրավունքը և մարդկանց խաղաղ կյանքը. ՄԻՊ

Азербайджанские ВС ведут огонь прямо по армянским селам в Гегаркунике – омбудсмен Армении 07/28/2021 09:09 | Азербайджанская военная агрессия-2020
Из села Верин Шоржа Гегаркуникской области и из посёлка Саратехи Защитник прав человека(омбудсмен) РА получил тревожные сообщения о том, что сегодня утром, с 03:30 до 03:40, азербайджанские вооруженные силы начали интенсивную стрельбу. Об этом написал омбудсмен Армении на своей странице в Facebook.
"Все полученные тревожные сообщения о том, что азербайджанские военнослужащие ведут огонь прямо по их посёлкам. По словам жителей, стрельба в их направлении прекращается только благодаря ответным действиям Вооруженных сил Республики Армения", - сообщил он.
В последние дни в офис Защитника прав человека регулярно поступают сообщения от жителей о том, что азербайджанские военнослужащие постоянно обстреливают села Верин Шоржа и Кут Гегаркуникской области, подрывая мирную жизнь всего села. Пресечь эти обстрелы всякий раз удается только за счет ответной стрельбы военнослужащих Армении.
Омбудсмен Армении особо отмечает, что эти регулярные преступные действия азербайджанских вооруженных сил грубо нарушают право мирных жителей сел Гегаркуника на жизнь и здоровье, подрывают мирную жизнь и мешают им заниматься сельским хозяйством.
"Это срочное сообщение будет направлено в международные органы с указанием необходимости принятия решительных мер для предотвращения обстрелов армянских сел с азербайджанской стороны", - написал Татоян.