Զինծառայող Վաչագանը երկու անգամ վիրավորվել է՝ ազդրի, դեմքի, պարանոցի շրջանում. Վիրավոր զինծառայողները մանրամասներ են պատմում սահմանային լարումից 07/28/2021   18:06  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Ադրբեջանական ԶՈՒ կողմից իրականացված սադրանքի հետևանքով հայկական կողմն ունի 3 զոհ, 5 վիրավոր։ 4 վիրավոր զինծառայողի տեղափոխել են մոտակա կայազորային հոսպիտալ, առաջին բուժօգնություն ցուցաբերել։
«Կառաուլ էինք կանգնած։ Մառախուղ էր, խառն էր ու մութ։ Իրենց բլինդաժը մեզնից 10 մետր էր ներքև, կառաուլը մեզ էր նայում, որ էդ կողմ չգնանք։ Միանգամից սկսեցին կրակել։ Չհասկացա ինչ կատարվեց, գրանատամյոտը որ գցեցին՝ աչքերիս դեմը բան եղավ, կրակել եմ, բայց շատ չեմ հասցրել՝ անընդհատ ընկնում էի՝ չէի կարողանում»,- Զինուժ մեդիային պատմել է վիրավոր զինծառայողներից մեկը։
Վիրավոր հերոսներից Անդրանիկ Ալեքսանյանն էլ տեղեկացրել է, որ սովորական ծառայություն էին իրականացնում։ Հանկարծակի թշնամին կրակ է բացել 03։30-ին, համարժեք պատասխան ստացել։
ՀՀ ԶՈՒ ռազմաբժշկական վարչության պետ Սահակ Օհանյանը տեղեկացրել է, որ 4 վիրավորներից մեկի վիճակը ծայրահեղ ծանր է, երկուսի վիճակը բավարար է, մեկինը՝ միջին ծանրության: Նրա խոսքով, մեկ վիրավոր առավոտյան 10.30-ին արդեն տեղափոխվել է կենտրոնական հոսպիտալ. «Ներկա պահին ընթանում է վիրահատություն: Երկու վիրավոր գտնվում են դեպի կենտրոնական հոսպիտալ տեղափոխման ճանապարհին, մեկ վիրավոր բուժումը շարունակելու է կայազորային հոսպիտալում, նրա տեղափոխման խնդիր չկա
Մտահոգում է ժամկետային զինծառայող Վաչագան Արտուշի Մարտիրոսյանի վիճակը, ում վիճակը բժիշկների կողմից գնահատված է ծայրահեղ ծանր: Նա երկու անգամ է վիրավորում ստացել. առաջին անգամ ազդրի շրջանում, երկրորդ անգամ՝ հակառակորդի կողմից կիրառված ականանետի պայթյունից դեմքի ու պարանոցի շրջանում վիրավորում է ստացել: Կայազորային հոսպիտալում անհրաժեշտ առաջին վիրաբուժական օգնությունը ցուցաբերվել է, վիճակը կայունացվել է և ռեանիմացիոն մեքենայի աջակցությամբ ներկայումս գտնվում է ճանապարհին»,- ասաց նա:

Раненные в Гегаркунике армянские военнослужащие рассказали подробности нападения азербайджанских ВС(ВИДЕО) 07/28/2021   18:24  |  Лента новостей
Четверо раненных в результате предпринятой ночью азербайджанскими ВС провокации армянские военнослужащие доставлены в гарнизонный госпиталь, им оказана первая медпомощь.
Военнослужащий срочной службы Давид Казарян рассказал, что нападение из расположенного в 10 метрах от армянского поста азербайджанского блиндажа началось неожиданно, стреляли из гранатомета. "Сразу перед глазами потемнело, начал стрелять, но недолго, потому что не мог ходить, сразу падал", - рассказал военнослужащий Давид Казарян в интервью "Зинуж.медиа".
Другой раненый содлат-срочник Андраник Алексанян рассказал, что они, кА обычно, несли службу, когда противник около 03:30 открыл огонь. "Мы дали соразмерный ответ, пытались сделать все. После выздоровления готов снова отправиться в свою воинскую часть и продолжить службу", - заявил Алексанян.
Как сообщил глава военно-медицинского управления ВС Армении Саак Оганян, состояние одного военнослужащего крайне тяжелое, двух - удовлетворительное, одного - средней степени тяжести. По его словам, утром в10:30 одного из раненых уже перевели в центральный госпиталь.
“В настоящее время идет операция. Еще двое находятся по дороге в центральный госпиталь. Один из раненых проходит лечение в гарнизонном госпитале, он не нуждается в переводе. Беспокоит состояние Вачагана Артушевича Мартиросяна. Врачи оценивают его состояние как крайне тяжелое. Он был ранен дважды: в первый раз - в бедро, а во второй раз получил ранение  в лицо и шею от взрыва  в результате применения противником миномета. В гарнизонном госпитале ему была оказана необходимая первая медпомощь, состояние стабилизировалось”, - сообщил он.