Բաքվի դատարանի վճիռը զուգարանի թղթից ոչ ավելի թանկ փաստաթուղթ է. գերիների վերադարձի հավանականությունը մեծ է. Բորիս Ավագյան 07/23/2021   13:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Չնայած Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանը նախօրեին 6-ական տարվա ազատազրկման է դատապարտել 13 հայ ռազմագերիներին, այդուհանդերձ,, գերիների վերադարձի հարցով զբաղվող, գնդապետ Բորիս Ավագյանը վստահեցնում է՝ Ադրբեջանը բեմադրված դատավարություն է իրականացնում, իսկ կայացրած վճիռն արժեք չունի.
«Դատարանի հրապարակած վճիռը զուգարանի թղթից ոչ ավելի թանկ փաստաթուղթ է։ Դրա վրա պետք չէ ուշադրություն դարձնել և պետք է շարունակել աշխատանքը, որ գերիներին վերադարձնեն։ Դատարանի ցանկացած վճիռ չի անդրադառնալու տղաների՝ այնտեղ մնալու կամ չմնալու վրա։ Իմ կարծիքով փաստաթուղթը ոչ մի արժեք չունի»։
Բաքվի բեմադրած կեղծ դատավարությունը, ըստ Ավագյանի, արվում է միայն համաշխարհային հանրությանը ցույց տալու, որ Ադրբեջանն օրինապահ է։ Անկախ նրանից՝ ինչ վճիռ է կայացվել, գերեվարված հայորդիները դատապարտվել են վեց, թե տասը տարվա ազատազրկման, պետք է անհապաղ վերադառնան հայրենիք։
«6, 10 թե 2 տարի՝ ոչ մի նշանակություն չունի։ Աշխատանքը պետք է տարվի ու գերիները վերադառնան։ Ալիևը կարող է թղթերը հավաքել, ինքը իրեն կարդա, ուրախանա, բայց ոչ մի իրավական ուժ չունի այդ վճիռը»։
Ավագյանի կարծիքով՝ հայկական կողմը բավարար աշխատանք տանում է ռուսական կողմի հետ։ Հասարակությունն էլ չպետք է ուշադրություն դարձնի Բաքվի դատարանի վճիռներին։
«Գիտեմ, որ աշխատանքներ են տարվում երկու կողմերի համատեղ ուժերով ու կարծում եմ՝ պետք չէ Ադրբեջանի կապիկությունների վրա ուշադրություն դարձնել և շանտաժի զոհ դառնալ։ Այն ուշադրությունը, որ մեր հասարակությունը դարձնում է Ադրբեջանի դատավճիռների վրա, իմ կարծիքով ավելորդ է։ Դրանք միայն թատրոն են կազմակերպել, որի արժեքը զրո է»։
Ավագյանը նշում է՝ գերիները պետք է վերադառնան առանց նախապայմանի։ Հայաստանը պետք է միայն լրջացնի ու խորացնի իր համագործակցությունը ՌԴ-ի հետ։
Հարցին՝ կարո՞ղ ենք արդոք հավանական համարել առաջիկայում գերիների վերադարձը, Ավագյանը նշեց. «Կարծում եմ ՝ մեծ է հավանականությունը»։
14:58 15/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի նախագահին պետք է հիշեցնել, որ նա միայն կրկեսի դերասան է, եւ ոչ ավելին, ոնց որ շատ է լեզվին տալիս. Բորիս Ավագյան
16:21 28/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿան քաղաքացիներ, որոնց հարազատի ԴՆԹ-ն այստեղ համընկել է, ուղարկել են ՌԴ՝ չի համընկել. Բորիս Ավագյան
13:47 28/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ փաստաբանների ներգրավվումը ռազմագերիների դատավարությանը կլինի ոչ էֆեկտիվ, պետք է միջագային փաստաբաններ ներգրավվեն. Բորիս Ավագյան
19:04 10/06/2021  |  Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021Նիկոլ Փաշինյանը գերեվարված շիրակցիների հարազատների հետ փակ հանդիպմանը ներկայացել է հարբած, հանդիպումն արդյունք չի տվել

Приговор бакинского суда не более чем туалетная бумага, вероятность возвращения армянских пленных высока - Авагян 07/23/2021   14:20  |  Лента новостей
Вынесенный бакинским судом приговор в отношении 13 армянских военнопленных не представляет никакой ценности, заявил полковник Борис Авагян, занимающийся вопросами возвращения пленных.
Накануне бакинский суд по тяжким преступлениям приговорил 13 армянских военнопленных к 6 годам лишения свободы. Комментируя это решение, Борис Авагян отметил, что Азербайджан инсценировал судебный процесс, а оглашенное судом решение не более чем туалетная бумага.
“Не следует на это обращать внимания. Надо продолжать работу по возвращению пленных. Любое решение суда не повлияет на то, останутся там парни или нет. На мой взгляд, документ не представляет никакой ценности”, - сказал он.
Постановочный и сфабрикованный судебный процесс в Баку, по словам Авагяна, был инициирован с тем, чтобы показать международному сообществу, что Азербайджан якобы законопослушен. Независимо от того, какой был вынесен вердикт, армянские пленные должны быть возвращены.
“6, 10 или 2 года – не имеет никакого значения. Надо работать над возвращением пленных. Алиев может собирать бумаги, читать их, радоваться, но никакой юридической силой эта бумажка не обладает”, - отметил Авагян.
По мнению Авагяна, армянская сторона вместе с российской стороной прилагает достаточно усилий. Общественность не должна обращать внимания на решения бакинского суда.
“Знаю, что ведется работами совместными усилиями двух сторон, и я полагаю, что не следует обращать внимание на обезьянничание Азербайджана и становиться жертвой шантажа. Внимание, которое наша общественность уделяет вердиктам Азербайджана, на мой взгляд, излишне. Они устроили спектакль, который не имеет никакого значения”, - заявил он.
Авагян отметил, что пленные должны вернуться без предусловий.  Армения должна углубить сотрудничество с РФ.
В ответ на вопрос о возможности возвращения пленных в ближайшее время Авагян отметил: ”Полагаю, вероятность высока”.