Իշխան Սաղաթելյանը՝ ԱԺ փոխխոսնակի պաշտոնը զբաղեցնելու լուրերի մասին 07/23/2021 16:44 | ԼՐԱՀՈՍ
«Հայաստան» դաշինք, որն արդեն որոշում ունի ԱԺ ընդդիմադիր փոխխոսնակի թեկնածության վերաբերյալ, առաջիկայում հայտարարությամբ հանդես կգա: Հավանական թեկնածուն ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանն է։
Նշենք, որ ԱԺ նախագահն ունենում է 3 տեղակալ, որոնցից մեկը, ըստ օրենքի՝ ընդդիմադիր խմբակցությունից:
Այսպիսով, ինչպես հայտնի է, ԱԺ նախագահի համար ՔՊ-ն առաջադրելու է գործող ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանի թեկնածությունը, իսկ ԱԺ փոխնախագահի իշխանական թեկնածուներն են՝ պատգամավոր Ռուբեն Ռուբինյանը և ԲՏԱ նախկին նախարար Հակոբ Արշակյանը:
Ընդդիմության թեկնածուն կառաջադրվի «Հայաստան» դաշինքը, քանի որ ամենամեծ ընդդիմադիր խմբակցությունը հենց նա ունի։
«Փաստինֆո»-ն փորձեց ճշտել հենց Իշխան Սաղաթելյանից՝ իր հնարավոր նշանակման մասին, ինչին ի պատասխան դաշնակցական գործիչը նշեց, որ առաջիկայում հայտարարությամբ հանդես կգան.
«Որոշում ԱԺ փոխխոսնակի թեկնածության վերաբերյալ ունենք, բայց այս մասին պաշտոնապես կհայտարարենք «Պատիվ ունեմ» դաշինքի հետ քննարկումներից հետո»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ 8-րդ գումարման ԱԺ առաջին նստաշրջանը կգումարվի օգոստոսի 2-ին, որի ժամանակ կնշանակվի վարչապետ, տեղի կունենա ԱԺ նախագահի, փոխնախագահների և հանձնաժողովի նախագահների ընտրություն:

Ишхан Сагателян прокомментировал сообщения о том, что он может занять вице-спикером парламента Армении 07/23/2021   17:08  |  Лента новостей
Блок “Армения” уже определился с кандидатурой оппозиционного вице-спикера Национального Собрания Армении и в ближайшее время выступит с заявлением. Вероятным кандидатом является член Верховного органа АРФ “Дашнакцутюн” Ишхан Сагателян.
Согласно Конституции Армении, парламент состоит из спикера и трех вице-спикеров, один из которых должен быть представлен от оппозиционной фракции.
Как известно, партия “Гражданский договор” выдвинет на пост спикера НС кандидатуру Алена Симоняна, а кандидатами в  вице-спикеры от правящей фракции являются депутат Рубен Рубинян и бывший министр высокотехнологической промышленности Акоп Аршакян.
Кандидатуру вице-спикера от оппозиции выдвинет блок “Армения”, поскольку она является самой крупной оппозиционной фракцией в парламенте.
ИА “ФактИнфо” обратилось за уточнениями к Ишхану Сагателяну по поводу его возможного назначения. В ответ политик сообщил, что блок в ближайшее время выступит с заявлением.
“Мы уже определились с кандидатурой вице-спикера, но об этом официально заявим по итогам обсуждения с представителями блока “Честь имею””, - сказал он.
Напомним, 2 августа состоится первое заседание НС восьмого созыва, в ходе которого будут назначены премьер, а также пройдут выборы спикера, вице-спикеров НС и председателей парламентских комиссий.