ԱՀ նախագահի խնդրանքով ենք գնացել Շոշ գյուղ ու մինչև վերջ մնացել, գյուղը հիմա հայկական է. Իսկ որտե՞ղ է եղել Գագիկ Մելքոնյանը. Վանեցյանը հակադարձում է 07/22/2021 11:03 | ԼՐԱՀՈՍ
«Մեր միակ մեղավորությունը այն է, որ մենք չենք զոհվել, եղել ենք ամենաթեժ կետերում։ Արել ենք ամեն ինչ մինչև վերջին օրը»,- «Պատիվ ունեմ» դաշինքի պատգամավորության թեկնածու, ԱԱԾ նախկին պետ Արթուր Վանեցյանը հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում անդրադրձել է նույն հեռուստաընկերության եթերում ՀՀ պաշտպանության նախարարի նախկին տեղակալ Գագիկ Մելքոնյանի մեղադրանքներին, թե Վանեցանը պատերազմի օրերին լքել է մարտի դաշտը։
«Փախե՞լ է արդյոք Արթուր Վանեցանը և «Հայրենիք» զորախումբը արցախյան պատերազմի դաշտից, թե ոչ։ Դա իրականության հետ որևէ աղերս չունի»,- ասել է Վանեցյանը։
Հարցին՝ հանդիպելու են արդյո՞ք ԱԺ-ում, քանի որ վերջինս ՔՊ ցուցակով պատգամավորի թեկնածու է, Վանեցանը նշեց, որ նախկինում էլ են հանդիպել Մելքոնյանի հետ։ Առաջարկեց նախ ստուգել Մելքոնյանի ապօրինի ունեցվածքները.
«Էսօր որ իրեն սրբի տեղ է դրել, խոսում է արդարությունից, ազնվությունից։ Հայաստանի ԶՈՒ-ի ամենամեծ թալանն իրականացնողի համբավ ունի։ Մարդ, որն ունի բազմաթիվ հանքեր, Անապայում հյուրանոց ունի, ունի ռեստորաններ, դղյակներ՝ ըստ շրջանառվող լուրերի։ Թող մի հատ ստուգեն, ապօրինի հարստացման մասին սկսել են շատ խոսել՝ թող մի հատ ստուգեն, տեսնեն ունի, թե չունի»։
Հանրայինի եթերում Գագիկ Մելքոնանը նաև հետաքրքրվել էր, թե ո՞ր բնագծում են եղել Վանեցյանն ու զորախումբը։ «Պատիվ ունեմ» դաշինքի պատգամավորության թեկնածուն պատասխանել է՝ Արցախի ՊԲ հրամանատարի ուղիղ ենթակայության ներքո են եղել՝ ուղարկել են իրենց ամենադժվար վայրերը՝ որպես հատուկ ջոկատ։ Նոյեմբերի հինգին էլ ԱՀ նախագահի խնդրանքով մեկնել են Շոշ գյուղ։
«Մենք գնացել ու միչև վերջին վայրկյանը մնացել ենք գյուղում՝ մեր դիրքերում։ Մինչև էսօր այդ դիրքերը և գյուղը հայկական վերահսկողության ներքո է գտնվում, իսկ որտեղ է եղել էդ Գագիկ Մելքոնյանը, ո՞ր դիրքերն է պահել պատերազմի ժամանակ։ Իմ ունեցած տեղեկություններով Քելբաջարում է եղել, հիմա որտեղ է Քելբաջարը, ո՞ւմ վերահսկողության ներքո։ Մենք ենք փախե՞լ, մենք ենք հանձնե՞լ, թե ինքը»։
Արթուր Վանեցյանը պատրաստվում է զրպարտության դիմաց բարոյական վնասի փոխհատուցում պահանջել ՀՀ պաշտպանության նախարարի նախկին տեղակալ Գագիկ Մելքոնյանից։ Վանեցյանը նշեց, որ դատական հայց է ներկայացվել ու համոզված է, որ դատարանում հաղթելու են և Մելքոնյանը պետք է հանրայինի եթերում հերքի իր խոսքերը։
«Փախուստի հարցը հերքվել է գլխավոր դատախազության, ԳՇ, ԱՀ ՊԲ, ՀՔԾ, ՔԿ, ԱԱԾ-ի ու տարբեր գեներալների կողմից, հերիք է, ամոթ է այդ թեման արծարծելը»,- ասել է Վանեցյանը։

"Мы стояли до последнего в Шоше, и село до сих пор под армянским контролем": Ванецян ответил на обвинения Мелконяна 07/22/2021   11:37  |  Лента новостей
“Наша единственная вина в том, что мы не погибли; мы находились в самой горячей точке и делали все до последнего дня”, - заявил кандидат в депутаты от блока “Честь имею”, экс-глава Службы национальной безопасности Артур Ванецян в интервью Общественному телевидению, комментируя обвинения бывшего заместителя министра обороны Гагика Мелконяна, заявившего, что Ванецян в дни войны покинул поле боя.
Ванецян заявил, что все эти утверждения не имеют ничего общего с реальностью.
На вопрос ведущего, планирует ли он встретится с экс-чиновником в НС, поскольку последний является кандидатом в депутаты от правящей силы, Ванецян отметил, что и  раньше они встречались с Мелконяном. Ванецян предложил в первую очередь проверить незаконное имущество Мелконяна.
“Сегодня он из себя корчит святошу, говорит о справедливости, честности, но при этом снискал репутацию человека, стоящего за крупнейшими хищениями в ВС Армении. Человек, у которого множество рудников, у которого есть гостиница в Анапе, рестораны, дворцы, согласно муссируемым слухам. Пусть проверят, а то много говорят о незаконном обогащении. Пусть проверят и удостоверятся, чем он владеет”, - сказал  Ванецян.
Гагик Мелконян ранее в эфире Общественного телевидения поинтересовался, на каких рубежах был Ванецян и его отряд. Кандидат в депутаты от блока “Честь имею” в ответ рассказал, что они находились под прямым подчинением командующего Армией обороны Арцаха, их в качестве спецотряда направили в самые трудные места, а 5 ноября по просьбе президента Республики Арцах отправились в село Шош.
“Мы оставались на позициях в селе до последней секунды. До сих пор эти позиции и село находятся под армянским контролем. А где был Гагик Мелконян, какие позиции отстаивал во время войны. По моим сведениям, он был в Кельбаджаре, а где сейчас Кельбаджар, под чьим контролем. Бежали мы, сдавали мы или он?!”- заявил Ванецян.
Экс-глава СНБ Армении собирается потребовать от бывшего заместителя министра обороны Гагика Мелконяна возмещения морального ущерба за клевету. Ванецян отметил, что подан судебный иск. Ванецян отметил, что он убежден в своей победе в суде, и Мелконян должен опровергнуть свои слова в эфире Общественного телевидения.
“Побег опровергли Генеральная прокуратура, ГШ, Армия обороны Арцаха, ССС, СК, СНБ и разные генералы. Хватит, стыдно уже затрагивать эту тему”, - сказал Ванецян.