Կորոնավիրուսի դեպքերի աճի տեմպը մոտ օրերին շարունակվելու է. Նանուշյան 07/22/2021 12:06 | ԼՐԱՀՈՍ
Վերջին օրերին կորոնավիրուսի դեպքերի աճի տեմպ է գրանցվել։ Կառավարության նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ առողջապահության փոխնախարար Լենա Նանուշյանը։
«Մեր կանխատեսումներով աճի տեմպը մոտական օրերի ընթացքում շարունակվելու է։ Ներկա պահին 3790 մարդ բուժում է ստանում, որից 606-ը՝ հիվանդանոցային բուժում։ 282 մարդ ծանր վիճակում է գտնվում, իսկ ծայրահեղ ծանր վիճակում 48 մարդ է»,-նշեց Լենա Նանուշյանը։
Նրա խոսքով մեր տարածաշրջանում գտնվող երկրներում կորոնավիրուսային համաճարակը լարված վիճակում է գտնվում։ Այն երկրներում, որտեղ պատվաստվածների թիվը մեծ տոկոսի է հասնում, հոսպիտալացումն ու մահերը գրանցվում են հիմնականում այն մարդկանց մոտ, որոնք պատվաստված չեն։
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց՝ կորոնավիրուսը դեռ երկար է մեզ ուղեկցելու, որովհետև մուտացիաներ են տեղի ունենում։
«Իրատեսական չէ սպասել, որ մի օր ուղղակի կորոնավիրուսը վերանալու է, բայց կա նաև լավ նորություն, որ մինչ այս պահը եղած տվյալներով եղած պատվաստանյութերն արդյունավետ են բոլոր շտամների համար։ Դա նշանակում է, որ մենք պետք է շատ ինտենսիվ շարունակենք պատվաստման աշխատանքները և փակ տարածքներում դիմակների կրման պրակտիկան պետք է հնարավորինս լավ մակարդակի վրա պահենք»,-նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետի պաշտոնակատարը հետաքրքրվեց, թե օրական պատվաստումների դինամիկայից, և Լենա Նանուշյանը տեղեկացրեց, որ օրական 5000 պատվաստումը հատել ենք։
«Շատ ավելի քիչ քանակով ենք իրականացնում օտարերկրացիներին»,-նշեց Լենա Նանուշյանը։
Նիկոլ Փաշինյանն էլ ասաց, որ լավ կլինի, որ ամենօրյա վիճակագրության մեջ առանձնացնենք հայաստանցիների և օտարերկրացիների թիվը։

Замглавы Минздрава Армении рассказала о ситуации с коронавирусом в стране 07/22/2021   13:42  |  Коронавирус
Тенденция к росту случаев заражения коронавирусом наблюдается в Армении в последние дни, сказала в четверг в ходе заседания правительства замминистра здравоохранения Лена Нанушян.
Согласно прогнозам Минздрава, тенденции к увеличению числа инфицированных в ближайшие дни продолжится.
Нанушян проинформировала, что на данный момент порядка 3790 человек проходят лечение: из них 606 - в больнице. 282 находятся в тяжелом состоянии, 48 – в крайне тяжелом состоянии.
По ее словам, в ситуация с коронавирусом в странах региона напряженная. Однако, как указала, она, в тех странах, где доля вакцинированных граждан высокая, госпитализация и смертность отмечается в основном среди непрититых.
Со своей стороны и.о. премьер-министра Никол Пашинян отметил, что коронавирус еще долго нас будет сопровождать, в том числе из-за мутаций и ожидать его исчезновения нереалистично, но есть хорошая новость: по имеющимся сведениям,  вакцины эффективны для всех штаммов.
“Это означает, что мы должны интенсивно продолжать процесс вакцинации и максимально соблюдать практику ношения масок в закрытых помещениях”, - сказал Пашинян.
Пашинян также поинтересовался по поводу динамики вакцинации в стране. В ответ Нанушян сообщила, что планка в 5 тыс. прививок в день преодолена.