ՄԻՊ Արման Թաթոյանի գլխավորած խումբը փաստահավաք աշխատանքների նպատակով գտնվում է Երասխում 07/20/2021 14:08 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի գլխավորած խումբը փաստահավաք աշխատանքների նպատակով գտնվում է Երասխում (ՀՀ Արարատի մարզ):
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ արձանագրում է, որ Երասխի հարևանությամբ ադրբեջանական կրակոցները հանցավոր բնույթի են, կատարվում են քաղաքացիական բնակչության կյանքի և առողջության, այլ կենսական իրավունքների համար իրական վտանգավոր եղանակով։ Դրանք ոտնահարում են քաղաքացիական բնակիչների անդորրն ու խաղաղ կյանքը:
Կրակոցների հանցավոր լինելն ակնհայտ է ՀՀ սահմանային մյուս հատվածներում՝ բնակավայրերի հարևանությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի հրահրած կրակոցների ֆոնին և նաև ապացուցվում է այն փաստով, որ Երասխի հատվածում ադրբեջանական պարբերական դարձած կրակոցներից հուլիսի 14-ին զոհվել է ՀՀ զինված ուժերի ծառայող:
Այցի արդյունքները կամփոփվեն` արձանագրելով ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումները: Առանձին զեկույցով մանրամասները կներկայացվեն միջազգային կառույցներին (ՄԱԿ, ԵԽ, ԵՄ և այլն), ինչպես նաև ՀՀ պետական համապատասխան մարմիններին:

Группа во главе с омбудсменом Армении прибыла в Ерасх для сбора фактов 07/20/2021   14:39  |  Лента новостей
Группа под руководством Защитника прав человека(омбудсмена) РА Армана Татояна находится в селе Ерасх Араратской области Армении для  проведения работ по сбору фактов.
Омбудсмен Армении особо отмечает, что обстрелы в районе Ерасха со стороны азербайджанцев носят преступный характер и осуществляются реально опасным для жизни, здоровья и других жизненно важных прав гражданского населения способом. Они нарушают покой и мирную жизнь населения.
“Преступность обстрелов очевидна и в других приграничных районах Республики Армения, на фоне спровоцированных азербайджанскими вооруженными силами стрельбы вблизи населенных пунктов, это также доказывается тем фактом, что в ходе очередных азербайджанских обстрелов, 14 июля в районе Ерасха был убит военнослужащий вооруженных сил Армении”, - написал омбудсмен.
Татоян отметил, что по итогам визита будут зафиксированы нарушения прав приграничных жителей Республики Армения. Подробности отдельным докладом будут представлены международным организациям (ООН, СЕ, ЕС и др.), а также соответствующим государственным органам Республики Армения.