Մեկնարկել է Արմեն Չարչյանի գործով առաջին դատական նիստը 07/20/2021   16:25  |  Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Վահե Միսակյանի նախագահությամբ, մեկնարկել է «Իզմիրլյան» ԲԿ նախկին տնօրեն, «Հայաստան» դաշինքի համամասնական ցուցակով ընտրված պատգամավոր Արմեն Չարչյանի գործով առաջին դատական նիստը։
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ դատական նիստերի դահլիճում գտնվող բժիշկները, որոնք իրենց աջակցությունն են հայտնում Չարչյանին, ծափողջույններով դիմավորեցին նրան, երբ վերջինիս ուղեկցեցին նիստերի դահլիճ։
Հունիսի 21-ին դատախազությունը հաղորդագրություն տարածեց՝ նշելով, որ ԿԸՀ-ն բավարարել է Արմեն Չարչյանի նկատմամբ հետապնդում իրականացնելու և նրան ազատությունից զրկելու համաձայնություն տալու վերաբերյալ միջնորդությունները, ինչից հետո ՀՔԾ֊ն մեղադրանք է առաջադրել Արմեն Չարչյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-դ կետի հատկանիշներով և նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն ներկայացրել դատարան, որը մասամբ բավարարվել էր դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանի կողմից՝ թույլատրելով մեկ ամսով կալանավորել նրան։ Այդ ընթացքում ՀՔԾ-ն ավարտել է քրեական գործով նախաքննությունն ու գործն ուղարկել դատարան։
11:35 08/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքական երանգ պարունակող հանգամանքն է, որ ստիպում է դատավորին նման որոշումներ կայացնելու. Էրիկ Ալեքսանյան

В Ереване начался судебный процесс по делу Армена Чарчяна 07/20/2021   16:49  |  Судебный репортаж
В суде общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Ваге Мисакяна стартовало первое заседание по делу бывшего директора ереванского медцентра “Измирлян”, кандидата в депутаты от блока "Армения" Армена Чарчяна.
Как передает корреспондент “Фактинфо”, присутствующие в зале заседаний суда врачи, которые пришли поддержать Чарчяна, встретили коллегу аплодисментами.
Напомним, в одном из Telegram-каналов ранее появилась аудиозапись, согласно которой директор медцентра “Измирлян” Армен Чарчян в ходе встречи с сотрудниками 18 июня утром призвал их в обязательном порядке принять участие в выборах. Чарчян отметил, что если кто-либо откажется от участия в выборах, то узнает об этом. В считанные часы после публикации записи в ССС Армении возбудили уголовное дело по признакам пункта 2 части 4 статьи 154.2 УК РА, в рамках которого Армена Чарчяна сначала доставили в ССС, а затем было принято решение о его задержании. Адвокаты обжаловали решение о задержании Чарчяна. Суд удовлетворил жалобу в день голосования, он вышел на свободу.
21 июня Прокуратура сообщила, что ЦИК удовлетворила ходатайства об осуществлении преследования в отношении Армена Чарчяна и лишении его свободы.
После этого ССС предъявила Чарчяну обвинение по пункту 2 части 4 статьи 154.2 УК Армении и обратилась в суд с ходатайством об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу. Судья Армине Меликсетян частично удовлетворила ходатайство, разрешив арестовать его сроком на месяц. За это время ССС завершила предварительное расследование уголовного дела и направила его в суд.