Ուզում են առաջանան, բայց չի ստացվի, չպետք է թողնենք ոչ մի քայլ առաջխաղացում. Խաչիկ համայնքի ղեկավարը՝ Երասխի մասին 07/20/2021   16:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Խաչիկ համայնքում պատրաստ են անհրաժեշտության դեպքում դիմակայելու թշնամու բոլոր նկրտումներին։ Նախիջևանին սահմանակից այս համայնքի վարչական ղեկավար Հովիկ Սմբատյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ՝ անդրադառնալով ադրբեջանական կողմի՝ ՀՀ տարածքում առաջխաղացումներին, վերջին օրերին հնչող կրակոցներին, նշեց, որ դրանց մի գնահատական կա.
«Ադրբեջանական կողմին տրվում են համարժեք պատասխաններ։ Ուզում են առաջանան, բայց չի ստացվի։ Գտնում եմ, որ սխալ է, չպետք է թողնենք ոչ մի քայլ առաջխաղացում»։
Համայնքում մտավախություն չունեն, որ միջադեպեր կարող են կրկնվել նաև Խաչիկում։ Հարցին՝ պատրա՞ստ են արդյոք դիմակայել ադրբեջանական սադրանքներին, նշեց, որ ցանկացած պահի պատրաստ են։
«Մենք միշտ պատրաստ ենք։ Հիմա էլ դիմակայում ենք, հենց հիմա էլ սահմանի բերանին մեր ցանքատարածություններն ենք  հնձում»։
Խաչիկում գյուղատնտեսական աշխատանքները մեկնարկել են՝ ցորեն ու գարի են հավաքում անմիջապես սահմանին։
Հարցին՝ արդյոք միջադեպեր եղել են, Սմբատյանը նշեց. «Նորմալ է, փառք Աստծո, ոչ մի նման իրավիճակ չկա։ Մեր տարածքում ամեն ինչ նորմալ է, սահմանի վրա հենց հիմա էլ հացահատիկ ենք հավաքում։ Ամբողջ գյուղացիներն էնտեղ են, աշխատանքները կատարվում է լիարժեք, դուխով ու ուրիշ բան չեմ կարող անել»,- ասաց Սմբատյանը։
Նշենք, որ Նախիջեւանին սահմանակից Երասխում վերջին օրերին ստեղծվել է լարված իրավիճակ. Թշնամին պարբերաբար կրակոցներ է արձակում հայկական դիրքերի ուղղությամբ, այդ թվում՝ ականանետերից։

“Хотят продвинуться, но не выйдет”: в армянской общине Хачик готовы противостоять любым посягательствам врага 07/20/2021   17:18  |  Лента новостей
В общине Хачик при необходимости готовы противостоять любым посягательствам врага.
Глава граничащей с Нахиджеваном общины Хачик Овик Смбатян, комментируя в беседе с “ФактИнфо” попытки продвижения азербайджанской стороны вглубь территории Армении и участившиеся в последние дни случаи стрельбы, отметил, что “всему этому есть одна оценка”.
“Азербайджанской стороне симметрично отвечают. Они хотят продвинуться, но не выйдет. Я считаю, что мы не должны допустить их продвижения ни на шаг”, - сказал он.
В общине нет опасений, что инциденты могут повториться и в Хачике. Глава общины отметил, что они в любую минуту готовы противостоять азербайджанским провокациям.
“Мы всегда готовы. Мы и сейчас противостоим. Прямо сейчас, прямо на границе мы косим траву на своих посевных площадях”, - заявил он.
В ответ на вопрос, имели ли место инциденты, Смбатян заявил:”Слава Богу, все нормально, ничего подобного нет. На нашей территории все в порядке, прямо сейчас на границе собирают урожай зерновых. Все жители села там, работа идет полным ходом. Мне больше нечего сказать”, - заявил Смбатян.
Отметим, обстановка в граничащем с Нахиджеваном Ерасхе в последние дни обострилась. Враг периодически открывает огонь по армянским позициям, в том числе из миномета.