ՊՆ-ն հավաստիացնում է . Երասխում երեկ և այսօր իրավիճակը հանգիստ է 07/19/2021   13:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայ-ադրբեջանական սահմանի Երասխի հատվածում երկու օր է իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցման ի պատասխան հայտնեցին պաշտպանության նախարարությունից։
«Երասխում երեկ և այսօր, այս պահի դրությամբ, իրավիճակը հանգիստ է»,- հայտնեցին գերատեսչությունից։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 14-ի առավոտյան 10:30-ի սահմաններում հայ-ադրբեջանական սահմանի Երասխի հատվածում առաջին միջադեպն էր գրանցվել։ Ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումները, մարտական դիրքերի առաջխաղացման նպատակով, փորձել են ինժեներական տեխնիկայի կիրառմամբ ամրաշինական աշխատանքներ իրականացնել:
Հայկական կողմի՝ նշված աշխատանքները դադարեցնելուն միտված հակազդող գործողություններից հետո ադրբեջանցի զինծառայողները նշանառու կրակ էին բացել հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Ծավալված փոխհրաձգության հետևանքով մահացու հրազենային վիրավորում էր ստացել ՀՀ ԶՈՒ զինծառայող: Կորուստներ ուներ նաև ադրբեջանական կողմը:
Հուլիսի 16-ին ևս առավոտյան, ժամը 11:00-ից սկսած, ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ էին բացել նույն հատվածում, սակայն վիրավորներ փոխհրաձգության հետևանքով չկային։
Հուլիսի 17-ին ևս՝ ժամը 13:30-ից սկսած, ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումները պարբերաբար կրակ էին բացել հայ-ադրբեջանական սահմանի Երասխի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ:
ՀՀ ՊՆ-ն կիրակի՝ հուլիսի 18-ին կրակոցների, փոխհրաձգությունների մասին տեղեկություններ չէր հայտնել։
12:32 16/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական ԶՈՒ-ն կրկին կրակ է բացել հայկական դիրքերի ուղղությամբ՝ Երասխի հատվածում.ՊՆ

Вчера и сегодня спокойно: в Минобороны рассказали об обстановке в Ерасхе 07/19/2021 14:01 | Лента новостей
Обстановка на ерасхском участке армяно-азербайджанской границы уже второй день спокойная. Об этом в ответ на запрос “ФактИнфо” сообщили в министерстве обороны Армении.
“Обстановке в Ерасхе вчера, сегодня и в данный момент спокойная”, - сообщили в ведомстве.
Напомним, утром 14 июля около 10:30 подразделения вооруженных сил Азербайджана с целью продвижения боевых позиций пытались провести фортификационные работы с использованием инженерной техники. После того, как армянская сторона предприняла меры по пресечению указанных работ, азербайджанские военнослужащие открыли прицельный огонь по армянским позициям. В результате перестрелки смертельное ранение получил военнослужащий ВС Армении. Потери есть также и у азербайджанской стороны.
Утром 16 июля, на том же участке с 11:00 подразделения Вооруженных сил Азербайджана вели огонь по армянским позициям. ВС Армении прибегли к ответным действиям. Погибших и раненых с армянской стороны нет.
17 июля с 13:30 подразделения азербайджанских ВС периодически открывали огонь по армянским позициям, расположенным на ерасхском участке армяно-азербайджанской границы.