Անզգուշությամբ արձակված կրակոցից մահացած զինծառայողի մահվան դեպքի փաստով հարուցվել է քրեական գործ 07/19/2021 12:02 | Քրեական խրոնիկոն
2021թ. հուլիսի 16-ին` ժամը 21:45-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի կրակային դիրքում մարտական հերթապահություն կրելու կանոնները խախտելու հետևանքով արձակված կրակոցից գլխի շրջանում հրազենային վնասվածք է ստացել պարտադիր ժամկետային զինծառայող Արթուր Խաչատուրի Ղազարյանը: Զինվորական հոսպիտալ տեղափոխվելու ճանապարհին Ա.Ղազարյանը մահացել է:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հինգերորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 365-րդ հոդվածի 3-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 365-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված հանցանք կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է դիրքի ավագ, լեյտենանտ Հ.Ա-ն:

Уголовное дело возбуждено по факту гибели военнослужащего в Армении 07/19/2021   12:17  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту гибели солдата-срочника в Армении, сообщает пресс-служба Следственного комитета РА. Инцидент произошел 16 июля 2021 года около 21:45.
Согласно сообщению, военнослужащий срочной службы Артур Хачатурович Казарян получил огнестрельное ранение в голову в результате выстрела, произведенного вследствие нарушения правил несения боевого дежурства на огневой позиции в N –ской воинской части Минобороны Армении. По дороге в военный госпиталь А. Казарян скончался.
По данному факту пятым гарнизонным следственным отделом Главного военного следственного управления СК Армении возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 365(нарушение правил несения боевого дежурства или боевой службы) Уголовного кодекса РА.
По подозрению в совершении преступления, предусмотренного ч.3 ст. 365 УК РА, задержан старшина позиции лейтенант Г.А. Предварительное следствие по уголовному делу продолжается.