Ազգային բյուջետային ավիափոխադրողն առաջիկա 5 տարիների ընթացքում «Զվարթնոց» օդանավակայանում կբազավորի 15 օդանավ. Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն 07/16/2021 14:28 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ANIF) գործունեության հաշվետվությունը:
«Երբ ֆոնդը ստեղծվեց, նորարարություն էր մեր իրականության մեջ և պետական-մասնավոր գործակցության մի յուրօրինակ մոդել: Մենք ժամանակ առ ժամանակ վերադառնում ենք թեմային՝ հասկանալու, թե ինչքանով է աշխատող և կիրառելի այս մոդելը: Հետևաբար այսօր հերթական հաշվետվության ժամանակն է: Ֆոնդը ստեղծվել է 2019 թվականի մայիսին և պետք է քննարկենք երկու տարվա աշխատանքի արդյունքները»,- խորհրդակցության սկզբում նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի գործադիր տնօրեն Դավիթ Փափազյանը ներկայացրել է ֆոնդի կողմից իրականացված գործարքների արդյունքները, մինչև 2050 թվականը Հայաստանի վերափոխման ռազմավարության տրամաբանության ներքո պետություն-մասնավոր հատված գործունեության հնարավորությունները, խոշոր ներդրումային ծրագրերի ներգրավմանը միտված աշխատանքների ընթացքը:
Զեկուցվել է, որ էներգետիկայի ոլորտում ընթացքի մեջ է «Այգ-1» 200 ՄՎտ հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային կայանի հիմնման ծրագիրը՝ «Մասդար» ընկերության հետ համագործակցությամբ: Այն գնահատվում է 174 մլն դոլար: Փափազյանը վստահություն է հայտնել, որ այս մեծածավալ ծրագիրը կնպաստի արտադրական հզորությունների ընդլայնմանն ու էլեկտրաէներգիայի սակագների նվազեցմանը: Նշվել է, որ էներգետիկայի ոլորտում նոր նախագծեր իրականացնելու ուղղությամբ ևս աշխատանքներն ընթացքի մեջ են:
Ֆոնդի գործադիր տնօրենը հիշեցրել է, որ ընդամենը օրեր առաջ «Էյր Արաբիա» ավիաընկերության հետ կնքվել է ազգային բյուջետային ավիափոխադրող հիմնելու գործարքը: Նախատեսվում է, որ ավիաընկերությունն ավիաչվերթեր կիրականացնի դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն, Արևելյան Եվրոպայի ու Միջին Արևելքի երկրներ՝ քաղաքացիներին մատուցելով բարձրակարգ ծառայություններ՝ հնարավորինս ցածր սակագներով: Ծրագրվում է, որ առաջիկա 5 տարիների ընթացքում ավիաընկերությունը Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում կբազավորի 15 օդանավ:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ֆոնդը ներդրումային մի քանի գործարքներ է կնքել նաև տեղական ընկերությունների հետ՝ նպաստելով վերջիններիս գործունեության զարգացմանն ու ընդլայնմանը: Ծրագրերն իրականացվում են վերականգնվող էներգիայի, գյուղատնտեսության, առողջապահության, ծառայությունների մատուցման, զբոսաշրջության ոլորտներում:
Ֆոնդի գործունեության հաջորդ ուղղություններն են՝ աջակցությունը ջրի և թափոնների կառավարման համակարգերին: Ներկայացվել են նաև այս ուղղություններով նախատեսվող ծրագրերն ու աշխատանքները:
Հաշվետվության վերաբերյալ ներկայացվել են տարբեր հարցադրումներ, դիտարկումներ, ինչպես նաև առաջարկություններ՝ ֆոնդի հետագա գործունեության շուրջ: Կարևորվել է Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի առավելագույնը թափանցիկ և հաշվետվողական գործունեության ապահովումը, նոր ներդրումային ծրագրերի ներգրավումն ու ընթացիկ նախագծերի արդյունավետ իրականացումը:

Национальный авиаперевозчик в ближайшие 5 лет разместит в ереванском аэропорту “Звартноц” 15 самолетов: Пашинян провел совещание 07/16/2021   15:42  |  Лента новостей
Под председательством исполняющего обязанности премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось совещание, в ходе которого был обсужден отчет о деятельности Фонда государственных интересов Армении (ANIF). Подробности передает пресс-служба главы правительства.
“Когда создавался фонд, это было новшество в нашей реальности и уникальной моделью партнерства между государственным и частным секторами. Время от времени мы возвращаемся к этой теме, чтобы понять, насколько эффективна и применима эта модель. Итак, сегодня настало время для очередного отчета. Фонд создан в мае 2019 года, и мы должны обсудить итоги двухлетней работы”, - в начале совещания сказал Никол Пашинян.
Исполнительный директор ANIF Давид Папазян представил результаты осуществленных фондом операций, возможности для деятельности государственного и частного секторов в рамках логики стратегии трансформации Армении до 2050 года, процесс работ по привлечению крупных инвестиционных программ.
Было доложено, что в сфере энергетики совместно с компанией “Масдар” реализуется программа строительства солнечной фотовольтаической станции “Айг-1” мощностью 200 МВт. Программа оценивается в 174 млн долларов. Папазян выразил уверенность, что эта масштабная программа будет способствовать расширению производственных мощностей и снижению тарифов на электроэнергию. Было отмечено, что ведется работа по реализации новых проектов в энергетической сфере.
Исполнительный директор фонда напомнил, что несколько дней назад было подписано соглашение с “Air Arabia” о создании национального бюджетного авиаперевозчика. Планируется, что авиакомпания будет выполнять рейсы в Российскую Федерацию, Восточную Европу и Ближний Восток, предоставляя гражданам качественные услуги по максимально низким тарифам. Планируется, что в ближайшие 5 лет авиакомпания разместит в ереванском аэропорту “Звартноц” 15 самолетов.
За отчетный период фонд заключил несколько инвестиционных сделок с местными компаниями, способствуя развитию и расширению их деятельности. Реализуются программы в сферах возобновляемой энергетики, сельского хозяйства, здравоохранения, услуг и туризма.
Следующим направлением деятельности фонда является поддержка систем управления водными ресурсами и отходами. Были представлены программы и работы, предусмотренные в этих направлениях.
Были представлены различные вопросы и замечания по отчету, а также предложения по дальнейшей деятельности фонда. Была подчеркнута важность обеспечения максимальной прозрачности и подотчетности деятельности Фонда государственных интересов Армении, привлечения новых инвестиционных программ и эффективной реализации текущих проектов.