Ռուս խաղաղապահներն ապահովում են հացահատիկի բերքահավաքի անցկացման անվտանգությունը Մարտակերտի շրջանում 07/16/2021   11:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուս խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները շարունակում են ԼՂ-ում ապահովել բնակիչների անվտանգությունը։ Խաղաղապահներն ապահովել են Մարտակերտի բնակիչների կողմից իրականացվող հացահատիկային մշակաբույսերի բերքահավաքի աշխատանքների անվտանգությունը: Տեղեկացնում է ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ներկայացուցիչ Ալեքսեյ Կոլեսնիկովը հայտնել է, որ այսօր իրականացվում է գյուղատնտեական աշխատանքների անվտանգության ապահովումը Մարտակերտի շրջանում։ Այստեղ հացահատիկի բերքահավաքն ուշացումով է սկսվել։
Երկու ամսից էլ կմեկնարկի ձմռան ցանքը, իսկ դաշտերը չեն հասցնի վերականգնվել:
«Ադրբեջանական դիրքի կողքին մենք վախենում էինք մեր բերքը հավաքելուց, խաղաղապահների շնորհիվ մենք այլևս չենք վախենում»- ասել է տեղի բնակիչներից մեկը։
Մարտակերտի շրջանի դաշտերում իրականացվող աշխատանքներով կավարտվի Լեռնային Ղարաբաղի հացահատիկի բերքահավաքը, սակայն տեղի բնակիչներն արդեն դիմում են մարդասիրական արձագանքման կենտրոն, որպեսզի ցանքի աշխատանքները չխաթարվի։
11:09 12/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌուս խաղաղապահները տասնյակ ուխտավորների ուղեկցել են Ամարասի ու Գանձասարի վանքեր
11:58 10/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌուս խաղաղապահները Բերձորի միջանցքում շարունակում են ապահովել մեքենաների անվտանգ երթևեկությունը
11:29 06/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌուս խաղաղապահները բժշկական և հումանիտար աջակցություն են ցուցաբերել Արցախի Հաթերք գյուղի բնակիչներին
11:43 25/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌուս խաղաղապահները Ղարաբաղում ապահովում են ենթակառուցվածքների աշխատանքների վերականգնման անվտանգությունը

Российские миротворцы обеспечивают безопасность жителей при сборе урожая пшеницы в Мартакертском районе Арцаха 07/16/2021   11:25
Российские миротворцы обеспечивают безопасности местных жителей при проведении сбора зерновых культур в Мартакертском районе Республики Арцах. Об этом сообщается на сайте  Минобороны РФ.
Представитель российского миротворческого контингента Алексей Колесников заявил, что в настоящий момент проводится обеспечение безопасности сельскохозяйственных работ в Мартакертском районе. Для данного региона считается, что сбор пшеницы начался с большим опозданием, ведь уже через два месяца начнутся озимые посевы, а поля не успеют восстановиться.
«Рядом с азербайджанским постом мы опасались собирать свой урожай, благодаря миротворцам мы не опасаемся собирать свой урожай. Спасибо вам за то, что помогаете нам», - приводятся слова местного жителя.
Как отмечается, с уборкой полей в Мартакертском районе сбор урожая пшеницы в Арцахе будет практически завершён, но местные жители уже обращаются в Центр гуманитарного реагирования, чтобы не сорвать посевные работы.