Քաղաքացին ոչ թե ստիպված կլինի համարանիշի դիմաց մեծ փրկագին վճարել, այլ պետտուրք վճարելով ստանալ համարանիշի կրկնօրինակը. Փաշինյան 07/15/2021 13:03 | ԼՐԱՀՈՍ
Քաղաքացիներն ավտոմեքենայի համարանիշների կորստի դեպքում համապատասխան պետտուրքի վճարման պարագայում կկարողանան ձեռք բերել համարանիշի կրկնօրինակը։ Համապատասխան որոշման նախագիծը հավանության արժանացավ կառավարության այսօրվա նիստում։
ՀՀ ոստիկանապետ Վահե Ղազարյանն ասաց, որ նախագծով առաջարկվում է փոփոխություններ և լրացումներ իրականացնել տրանսպորտային միջոցների համարանիշների հաշվառման և հատկացման կարգում։
Ոստիկանապետը մանրամասնեց՝ գործող կարգի համաձայն տրանսպորտային միջոցի զույգ համարանիշների կորստի կամ գողության դեպքում օգտագործողը զրկվում է դրանց կրկնօրինակը ստանալու հնարավորությունից։ Վահե Ղազարյանը նշեց, որ այս իրավակարգավորմանը նպաստել է հատկապես մեծ պահանջարկ ունեցող գողացված համարանիշների դիմաց գումար շոթելու դեպքերի աճը։
«Առաջարկվող նախագծով զույգ համարանիշների կորստի դեպքում օգտագործողին իր ցանկությամբ 12 000 դրամ պետտուրքի վճարի դիմաց կհատկացվի նոր համարանիշների կրկնօրինակը։ Որոշումն ուժի մեջ է մտնելու պաշտոնական հրապարակումից 3 ամիս հետո, և տարածվելու է 2020 թվականի հունվարի 1-ից ծագած հարաբերությունների վրա»,-նշեց ոստիկանապետը։
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն էլ նկատեց՝ այս պարագայում քաղաքացին ոչ թե ստիպված կլինի համարանիշի դիմաց մեծ փրկագին վճարել, այլ ուղղակի պետտուրք վճարելով ստանալ համարանիշի կրկնօրինակը. «Սա կարևոր որոշում է այդ խնդիրն արմատապես լուծելու համար»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Власти Армении нашли управу на похитителей автомобильных номеров 07/15/2021   13:25  |  Лента новостей
При потере номерных знаков владелец автомобиля, заплатив госпошлину, сможет приобрести дубликат номера. Соответствующее решение было принято на сегодняшнем заседании правительства Армении.
Как заявил глава Полиции Армении Ваге Казарян, проектом предлагается внести изменения и дополнения в порядок учета и выделения госномеров для транспортных средств.
Глава Полиции пояснил, что в соответствии с действующим порядком при потере или краже номерных знаков пользователь лишается возможности получить их дубликат.
“Эта норма регулирования привело к тому, что в последнее время участились случаи кражи особенно пользующихся большим спросом номером и вымогательства денег за их возврат. Изменениями предусмотрено, что в случае потери номерных знаков пользователь по желанию при выплате госпошлины в размере 12 тыс. драмов сможет получить дубликат своих номерных знаков. Решение вступит в силу через три месяца после официального опубликования и будет распространяться на случаи, произошедшие с января 2020 года", - сообщил глава Полиции.
В этой связи и.о. премьер-министра Никол Пашинян отметил, что  в данном случае граждане уже не будут вынуждены платить вымогателям огромные суммы, а смогут получить дубликат номеров, выплатив госпошлину. “Это важное решение для окончательного урегулирования этой проблемы”, - заявил Никол Пашинян.